Saç uzaması nasıl desteklenir

Uzun, sağlıklı saçlara kavuşmak saçlar ayda sadece yaklaşık bir santimetre uzadığı için biraz zaman alabiliyor. İpuçlarımız saçlarınızı en iyi şekilde kullanmanıza ve saçlarınızın uzamasını hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Saçlarımız: uzama şampiyonu

0127-HC

Rekor

Çoğu insanın başında yaklaşık 100.000 saç teli vardır ve her saç günde yaklaşık 0,35 milimetre büyür. Bunu varsayacak olursak, ayda 1,000 metre toplam uzamaya denk gelir - ustaca bir performans.
 

Saç uzaması: büyüleyici bilgiler

Esasen, saçınız, el ve ayak tırnakları gibi keratin içerir. 
Santimetre kare başına yaklaşık 200 saç, saç derimizi örter; saç kalınlığı genetik olarak belirlenir ve 0,04 ila 0,12 milimetre arasında değişir. 

Saçın uzaması farklı evrelerde gerçekleşir:

  • Başlangıçta yeni bir saç kökünün oluştuğu ve saçların sürekli uzadığı iki yıldan altı yıla kadar süren büyüme evresi vardır.
  • Saç derinizdeki saçınızın neredeyse yüzde 90'ı şu an bu aşamada bulunmaktadır. 
  • Ardından saçların uzamasının durdurduğu iki veya üç haftalık geçiş aşaması var.
  • Bir sonraki dinlenme evresinde, bir diğer dokuz ay boyunca saçlar deride kalır ve daha sonra aynı saç kökünün kalıntılarından oluşan yeni bir saçla yer değiştirir. 

Bu nedenle saç büyümesi çeşitli faktörlerden etkilenen sabit bir döngü içersindedir: stres, zihinsel gerginlik ve hormon bozuklukları saç uzaması üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

 

Ama merak etmeyin: Doğru beslenme ve uygun bakımı ile, uzama sürecini aktif olarak destekleyebilir ve güzel buklelerinizi beklemeye başlayabilirsiniz.

Dahası, ayın belirli evreleri boyunca kesildiği takdirde saçların daha hızlı uzadığı fikrinin bilimsel bir kanıtı yoktur. Yine de, birçok kadın ay takvimine inanır. Sonuçta, ay sadece gelgiti etkilemekle kalmaz, aynı zamanda belirli evrelerde beden üzerinde olumlu bir etkisi olduğu söylenir.

 

 

Uzun saç rüyanızı gerçekleştirmek için ipuçlarımız

Bakım ipuçları: saçları daha hızlı uzatmak için

Temel olarak, saçlarınızı dikkatle taramanız ve fırçalamanız gerekir. Bir günde ne kadar az saç kaybederseniz, o kadar iyidir. 

Bir ipucu: Saçlarınızı örmek istiyorsanız, kalitesiz saç tokaları kullanmayın. Bunlar saç yapısına zarar verebilir ve saçları bölebilir. Eski moda bir telefon kablosu gibi spirale benzeyen saç tokaları seçin ve bunları saçın etrafına nazik bir şekilde dolayın. Bunlar çok pratiktir çünkü daha sonra saç üzerinde çok az iz bırakırlar. Ve değişiklik güzeldir! Saçınızı her gün farklı bir tarzda toplarsanız, her zaman aynı yerden gerilmeyecektir.

Karmaşık bir stilde topladıktan sonra saçınızı biraz dinlendirmek isteyebilirsiniz. Zengin ve yenileyici Long Care & Repair Treatment gibi zengin bir saç maskesi ile saçlarınızı şımartın ve uçlarına biraz hindistancevizi yağı uygulayın. Bu, ihtiyacı olan nemi ve muhteşem bir parlaklık verir.

Ve elbette unutmayın: Saçınızın ihtiyaçlarını karşılayan saç bakımı ürününü her zaman kullanmalısınız. Aynı ürün yelpazesindeki şampuan ve saç kremlerini kullanarak güzel bukleler, daha az yağlı veya parlak saçlar için istenen etkiyi elde etmek mantıklı olacaktır.

HC-127

Saçlarımın uçlarını kestirmek saçımı daha hızlı uzatır mı?

Saç uçlarından düzenli olarak aldırmanın saçınızın uzamasını hızlandıracak olduğu miti kalıcıdır, ancak maalesef doğru değildir. Bununla birlikte, saçlarınızı 4 - 6 haftada bir kestirin. Bu ince saça güzel bir görünüm kazandıracak ve saçlarınız hemen daha sağlıklı olacaktır.
0127-HC-saç-uzaması-nasıl-desteklenir-görsel-bölümü-1-3
Kafa masajlarıyla saçlar nasıl daha hızlı uzatılır

Kafa masajını sona erdirmek için iki elinizi saç deriniz ve saçınız üzerinden hafifçe geçirin. Masaj için şampuanınızı veya dolaşımı artırıcı katkı maddeleri içeren bir yağ kullanmanız en iyisidir; kuru saçlarda aşınma çok fazladır ve zararlı olabilir.

0127-HC-saç-uzaması-nasıl-desteklenir-görsel-bölümü-1-2
Kafa masajlarıyla saçlar nasıl daha hızlı uzatılır
Büyük dairesel hareketlerle başlayın ve saç derinizin sinirlerini daha duyarlı hale getirmek için saç derisine parmak uçlarınızla masaj yapın. Bu hoş hissi daha da artırmak için şakak ve alnınızı da dahil edebilirsiniz.
 
0127-HC-saç-uzaması-nasıl-desteklenir-görsel-bölümü-1-3
Kafa masajlarıyla saçlar nasıl daha hızlı uzatılır
Yalnızca hafif bir baskı uygulayın ve parmak uçlarınızı saç çizgisinden başın arkasına ve boynun arkasından yukarı doğru küçük, yavaş dairesel hareketlerle hareket ettirin. Bu sadece saç derinizi harekete geçirmez, aynı zamanda boyun kaslarınızı rahatlatır - bu da maksimum gevşeme sağlar.
0127-HC-saç-uzaması-nasıl-desteklenir-görsel-bölümü-2-3
İçeriden gelen güç
Bol miktarda meyve ve sebze ile sağlıklı bir diyetiniz olmasını sağlayın ve majör stresten kaçının. Bu sadece saç uzamasını yavaşlatmakla kalmaz aynı zamanda saç dökülmesine yol açar, çünkü saç uzaması için vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini ve mineralleri tüketir.
0127-HC-saç-uzaması-nasıl-desteklenir-görsel-bölümü-2-2
İçeriden gelen güç
Yalnızca sağlıklı saç uzun buklelere dönüşebilir: biyotin, B vitaminleri veya silika içeren gıda takviyeleri saçın yapısını güçlendirebilir ve saç büyümesini destekleyebilir. Güzel bir yan etki: tırnaklarınız da bundan faydalanır ve daha da güçlenir.
0127-HC-saç-uzaması-nasıl-desteklenir-görsel-bölümü-2-3
İçeriden gelen güç
Omega-3 gibi doymamış yağ asidi tükettiğinizden emin olun. Yaşam için çok önemlidirler ve vücut tarafından oluşturulamazlar. Omega-3, fındık, balık ve buğday tohumu yağı içinde bulunabilir ve saç foliküllerinin büyümesini destekleyebilir.

product-stage-bg