Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz? Cilt Tipleri için Öneriler

Her cilt tipi benzersiz özelliklere ve ihtiyaçlara sahiptir. Bu nedenle cilt tipimizi bilmek oldukça önemlidir. Sunduğumuz bilgiler sayesinde cilt tipinizi kolayca tespit edebilir ve uygun bakım önerilerini öğrenebilirsiniz.

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz? Cilt Tipleri için Öneriler

Her cilt tipi benzersiz özelliklere ve ihtiyaçlara sahiptir. Bu nedenle cilt tipimizi bilmek oldukça önemlidir. Sunduğumuz bilgiler sayesinde cilt tipinizi kolayca tespit edebilir ve uygun bakım önerilerini öğrenebilirsiniz.
T-Zone

Cilt Tipi Nedir? Cilt Tipini Belirleyen Kriterler Nelerdir?

Cilt tipi, kişiden kişiye farklılık gösterir. Her cilt benzersizdir; özellikleri, sorunları ve ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Ciltteki yağ ve sebum, cilt tipini belirleyen başlıca etkenlerdir. Bunlar dışında cinsiyet, yaş ve kalıtımsal faktörler de cilt tipininin belirlenmesinde rol oynayan diğer kriterlerdir. Ayrıca havanın nemi, sıcaklık, rüzgar gibi dış etmenler de cilt tipinin oluşmasında ve hatta zaman içerisinde değişmesinde etkilidir. Bu faktörler eşliğinde cilt, 5 temel kategoride değerlendirilir.

Cilt bakımınızı doğru şekilde yapabilmeniz için cilt tipinizi bilmeniz önemlidir çünkü her cilt tipi farklı bir temizlik ve bakım rutinine ihtiyaç duyar. Temizlik ve bakım rutinlerinizde kullanacağınız ürünleri doğru şekilde belirleyebilmeniz için de cilt tipinizi bilmeniz gerekir. Yani kısaca sağlıklı, aydınlık, pürüzsüz ve güzel görünen bir cilde sahip olmak için cildinizi tanımanız gerekir. Cilt tipinizin zaman içerisinde değişebileceğini unutmamalısınız. Cildinizi yeteri kadar tanırsanız zaman içerisinde yaşadığı değişimleri kolayca tespit edebilir ve bu değişimlere göre siz de bakım rutinlerinizde değişiklikler yapabilirsiniz.

Kuru cilt için ipuçları

Cilt Tipleri Nelerdir?

Cilt tipleri, cildin sahip olduğu özelliklere göre beş farklı kategoride değerlendirilir. Karma, hassas, yağlı, kuru ve normal cilt tipleri temel kategoriler olarak kabul edilir. Bununla beraber, temel cilt tipleri içerisinde ayrıca lekeli ve akneye eğilimli gibi adlandırılan ve spesifik özellikler ile nitelendirilen alt cilt tipleri de vardır.

Cildinize en uygun bakımı yapabilmeniz için bilmeniz gereken ilk şey cilt tipleri ve sizin bunların arasından hangisine sahip olduğunuzdur. Hatta, uzun süreli kalıcılığa sahip mükemmel görünen bir yüz makyajı yapabilmeniz için bile cildinizi tanımanız gerekir. Ancak bu sayede doğru ürünlerle doğru makyaj uygulamasını yapabilirsiniz. Doğru makyaj ürünlerinin kullanımı, cilt sağlığı açısından da son derece önemlidir.

Cilt tipinizi bilmenin ne kadar önemli olduğundan yeterince bahsettiğimize göre artık cilt tiplerini tanımaya başlayabiliriz. Her cilt tipi, kolayca ayırt edilmesine imkân sağlayan özelliklere sahiptir. Bu ayırt edici özellikleri sayesinde cilt tipinizi kolayca belirleyebilirsiniz.

Hassas Cilt

Hassas cilt, düzenli olarak bakım isteyen nazik bir cilt tipidir. Sıcaklık, rüzgar, nem, UV ışınlar şeklindeki dış etkilerden çok kolay etkilenir. Stres, hassas cilt üzerinde gözle görülür etki yarattığı bilinen kriterlerden biridir. Olumsuz etkilerin varlığında hassas ciltlerde kızarıklık, gerginlik, kaşıntı ve kuruluk kendini gösterir.

Hassas ciltlerin ayırt edici özelliği, genellikle kızarık olması ile beraber dış etkilere karşı çok kolay ve hızlı şekilde tepki vermesidir. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz, cilt bariyerinin devamlı güçlü kalmasını sağlamak için cilt hassasiyetleri için özel içeriklere sahip profesyonel bakım ürünlerden destek almanız gerekir. Bu ürünleri düzenli bir şekilde kullanmanız cildiniz için oldukça faydalı olacaktır.

 

 

Karma Cilt

Karma ya da kombine cilt, en yaygın görülen cilt tipidir. Adından da anladığınız üzere, iki farklı cilt özelliğinin tek bir kişide görüldüğü tiptir. Karma cilt tipinde T bölgesi olarak da adlandırılan alnı, burnu ve çeneyi kapsayan bölge; yağlı cilt özelliği gösterir. U bölgesi olarak da adlandırılan yanakları, göz çevresini ve çene altını kapsayan bölge ise normalden kuruya dönük bir eğilime sahiptir.

Karma ciltlerin ayırt edici özelliği, yağlı yapısı nedeniyle parlayan bir T bölgesi ile kuruma eğilimine sahip bir U bölgesidir. Karma bir cildiniz varsa, ki bunu kolayca anlayabilirsiniz, cildinizin leke oluşumuna eğilimli olduğunu da bilmelisiniz. Tek bir yüz bölgesinde farklı özelliklere sahip alanlar olmasından dolayı cilt bakımınızda iki bölgenin de ihtiyaçlarını karşılayabilecek yapıdaki kombine içerikli ürünleri tercih etmelisiniz. Bu sayede tek bir ürün ile tüm yüzünüzün ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yağlı Cilt

Yağlı cilt, cildin aşırı sebum üretmesi nedeniyle oluşur. Sebum, cildin nemli kalmasını sağlayan bir bileşiktir. Aşırı üretilmesinin nedeni cildin nem dengesinin doğru oranda olmamasıdır. Cilt, kendini nemlendirerek dış etkilere karşı bir savunma mekanizması oluşturmak adına sebum üretir. Eğer cildiniz yeteri kadar nemli değilse daha çok sebum üretir. Bunun sonucunda da, merhaba yağlı cilt tipi!

Yağ ciltlerin en belirgin özelliği; yağlı ve parlak görünümdür. Ayrıca, ne kadar temizlerseniz temizleyin sürekli olarak yüzünüzü kirli hissedebilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa, öncelikle cilt temizliğine aşırı özen göstermeniz gerektiğini hatırlamakta fayda var. Bu sayede, cilt yüzeyinde biriken fazla yağı uzaklaştırırsınız. Yağlı ciltlerin bakımı için özel olarak tasarlanan yüksek nem içerikli ve su bazlı ürünler eşliğinde bir bakım rutini ile yağlı cildinizi kısa sürede kontrol altına alabilirsiniz. Yağlı ciltler, doğru ürünler ve uygulamalar eşliğinde normal cilt tipine dönüştürülebilir.

Kuru Cilt

Yağlı cilt tipine neden olan her şeyin tersini düşünün, işte karşınızda kuru cilt tipi! Cildin nemini kaybetmesi esnekliğini de kaybetmesine neden olur. Dolayısıyla kuru ciltler genellikle gergin ve kaba görünür. Gerginlik, beraberinde kaşıntıları da getirir. Kaşısanız da kaşımasanız da kuruluğun olduğu ciltlerde, dökülmeler ve pullanmalar meydana gelir. Cilt yüzeyinde çatlaklar da kuru ciltlerde sıklıkla görülür. Özellikle kış aylarında, cilt üzerindeki çatlak miktarı artabilir; çatlaklar kanayabilir ve acı verebilir.

En düşük sebum oranına sahip olan kuru ciltleri diğerlerinden ayıran en belirgin özelliği, döküntülü ve gergin görünümleridir. Kuru bir cildiniz varsa, cildinizin kırışıklık oluşumuna çok müsait olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca kuru ciltler, soğuğa ve sıcağa çok hızlı reaksiyon gösterir. Çok kısa sürede soğuk yanığı ya da güneş yanığı olabilirsiniz. Kuru ciltler, kuruluk sorununun derecesine göre değişen sürelerde normal cilt tipine dönüştürülebilir.

Normal Cilt

Adından da anladığınız üzere normal cilt, normal yani olması gerektiği gibidir. Normal ciltlerin sebum oranları dengeli; gözenek büyüklükleri idealdir. Esneklikleri olması gerektiği şekildedir; bu nedenle de sağlıklı bir gerginliğe sahiptir. Yine de tüm bunlar, normal ciltlerin bakıma ihtiyacı olmadığı gibi yanlış bir fikre kapılmanıza neden olmasın.

Normal cildi diğerlerinden ayıran en belirgin özelliği, sağlıklı ve aydınlık görüntüsüdür. Ayrıca normal ciltlerde yaşlanma belirtileri de oldukça geç ortaya çıkar. Normal bir cilt yapınız varsa, öncelikle şanslı olduğunuzu hatırlatalım. Cildinizin sahip olduğu müthiş dengeyi bozmamak adına ona, uygun ürünler ve düzenli bakım ile destek olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Cilt Tipimi Nasıl Anlarım?

Cilt tipleri ve temel özellikleri ile cilt bakımındaki önemli noktalar hakkında yeteri kadar bilgi verdiğimize göre şimdi sıradaki soruya geçelim: ‘Hangi cilt tipine sahibim?’  Bu soruya kesin bir cevap verebilmek için cilt tipi analizi yaptırabilirsiniz. Uzmanlar tarafından yapılan cilt tipi belirleme analizleri ile kısa sürede cilt tipiniz hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bu şekilde cildinizin ihtiyaçlarını da doğru şekilde anlayabilirsiniz. Ciltte aşırı kuruluk, dehidrasyon, tahriş ve güneş hasarı varsa cilt tipi testi, dermatoloji uzmanları tarafından tedavi sürecinin şeklini belirlemek amacıyla da yapılır.

Uzmanlar aracılığı ile analizler yaptırarak, cilt tipim ne sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Buna ilave olarak, cildinizi tanımaya ve anlamak çalışmak da uygulanabilir bir yöntemdir. Cildinizi doğru değerlendirebilmek için kendinize basit sorular sorabilirsiniz:

Lekeli cilt
  • Cildimin nem ihtiyacı ne düzeyde?
  • Sabah uyandığımda cildim nasıldır?
  • Sivilce ve siyah nokta durumum ne?
  • Parlaklık, kaşıntı, kızarma, kırışıklık ve gerginlik hislerinden en çok hangisini yaşıyorum?
  • Cildime dokunduğumda ne hissediyorum?

Cilt tipini nasıl anlarız? Bu sorulara verdiğiniz cevapları, cilt tiplerinin özellikleri ile eşleştirerek anlayabiliriz. Tabii bu yöntem size bir uzman tarafından yapılan analiz kadar kesin ve detaylı sonuçlar vermez. Ancak yine de büyük oranda tutarlı bir yanıt alabilirsiniz.

Hassas cilt

Evde Cilt Tipi Analizi Yapmak Mümkün mü?

Cilt tipi nasıl belirlenir sorusuna doğru bir cevap verebilmek için bu sorunun temel amacına bakmak gerekir. Tahriş, güneş hasarı ve aşırı kuruluk gib cilt sorunlarına sahipseniz, cilt tipinizi bir dermatoloğun belirlemesi daha faydalıdır. Yüzünüz için nemlendirici seçme amacıyla bu soruyu soruyorsanız pekala evde cilt tipinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz.

Evde cilt tipi analizi yapmak için aslında son derece basit bir ürüne ihtiyacınız var. Cilt tipi ölçüm bandı! Cilt tipi ölçüm bantları hemen hemen yara bandı büyüklüğünde, cilt bölgelerine göre değişiklik gösteren ve bir dakikadan kısa sürede sonuç veren ürünlerdir. Cildin her bölgesinin yağlılık düzeyi farklıdır; kuru bir ciltte bile burun üzerindeki yağ birikimi ile yanaktaki birikim aynı değildir. Cilt tipi belirlemede kullanılan bantlar, tam da bu sebeple bölgesel olarak değişiklik gösterir. Bu ürünleri kullanarak T ve U bölgeleri için ayrı ayrı testler yapmanız, cilt tipinizi daha doğru analiz etmenize olanak sağlar.

Evde cilt analizi yapmaya başlamadan önce, yüzünüzü rutininize uygun şekilde temizlemelisiniz. Kendi kendine kurumasına izin vermeli ve 15 dakika beklemelisiniz. Bu süre boyunca, nemlendirici dahil olmak üzere yüzünüze hiçbir şey sürmeyin. Sürenin sonunda seçtiğiniz ölçüm bandında yer alan test bölgesi kısmını, yüzünüzün ilgili kısmına 10 saniye süre ile bastırarak testi gerçekleştirebilirsiniz. 10 saniye sonunda test bölgesindeki lekelenmeyi, bandın alt bölümünde cilt tiplerine göre ayrılan kısımlarda gösterilenlerle karşılaştırarak cilt analizinizi tamamlayabilirsiniz. Tebrikler, artık hangi cilt tipine sahip olduğunuzu biliyorsunuz!

Cilt Tipimi Öğrendim Sırada Ne Var?

Cilt tiplerinin neler olduğunu ve ne gibi özelliklere sahip olduklarını öğrendiniz. Cilt tipinizi de öğrendiniz. Bu demektir ki artık cildiniz ile aynı dilden konuşabilir; onun ihtiyaçlarını anlayabilir ve bu ihtiyaçlara yanıt verebilirsiniz. Cilt tipinizin ihtiyaçlarına yanıt vermek, birçok açıdan önemlidir. Örneğin, kuru bir cildiniz varsa ve bunu biliyorsanız nem içeriği yüksek ürünler tercih ederek pullanmalara ve gerginliklere kolayca son verebilirsiniz. Tam tersini de düşünebilirsiniz. Cildiniz kuruysa ama siz bunun bilincinde değilseniz, güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkarak cildinize zarar verebilirsiniz.

Sonuç olarak, sadece cilt tipimizi bilmemiz tek başına bir anlam ifade etmez. Unutmayın, cilt tipimizi daha iyi cilt bakımı yapabilmek öğrendik. Şimdi, buna göre hareket etme zamanı!

Hassas Ciltler için Bakım Önerileri

Hassas ciltler, özenli ve düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Bu türden bir cilde sahipseniz mutlaka uygun içeriklere sahip ürünleri seçmelisiniz. Örneğin; içeriğinde parfüm bulunan bir temizleyici, cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Cildinizin üst katmanının nazik bir yapıda olduğunu unutmayın. Bu katmana zarar vermemek için cildinizi kurularken ovalamak yerine yumuşak havlular yardımıyla hafif tampon hareketleri yapabilirsiniz.

Hassas ciltler; ani hava değişimi, nem ve rüzgar benzeri dış etkenlerden çok çabuk zarar görür. Dış etkilerin yaratabileceği tahribatı minimize etmek için mutlaka koruma sağlayan bir krem tercih etmelisiniz. Beslenme düzeninin cildiniz üzerinde oldukça güçlü bir etkisi olduğunu unutmayın. Özellikle acı gıdalardan ve bol baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Ve en önemlisi, tüm temizleme ve bakım uygulamalarını düzenli şekilde gerçekleştirin.

Karma Ciltler için Bakım Önerileri

Karma cilt tipi nedir öğrendiğimize göre bu tipteki cildin ihtiyaçlarına kolayca yanıt verebiliriz. Karma ciltlerin bakımında en önemli kısım, bölgesel ihtiyaçlara doğru cevaplar verebilmektir. Karma ciltler için özel olarak hazırlanan yüz temizleme jeli çeşitleri, bölgesel olarak farklı ihtiyaçları olan yüzünüzün doğru bir şekilde temizlenmesine imkân tanır. T bölgesini fazla yağdan arındırırken; U bölgesinin kurumasını engeller.

Karma cilt sahibiyseniz, T bölgesine daha fazla özen göstermelisiniz. Yüzün tamamı için değil, sadece T bölgesi için özel geliştirilen ürünlerden faydalanabilirsiniz. Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanmanız da cildinizin yağ ve nem dengesine katkı sağlar. Son olarak, cildinizin nem ihtiyacınızı göz ardı etmeyin; uygun nemlendiricileri düzenli olarak kullanın.

Olgun Cilt

Yağlı Ciltler için Bakım Önerileri

Cildiniz yağlıysa, yağ birikimi olması nedeniyle yüzünüzü sürekli kirli gibi hissedebilirsiniz. Parlama sorunu sizi rahatsız edebilir. Yağlı cilt, doğru ürünlerin kullanımı ve rutin şekilde uygulanması ile sağlıklı bir görünüm kazanabilir. Bunun için öncelikle içeriğinde yağ ve krem olmayan, mümkünse su bazlı köpük temizleyiciler tercih etmelisiniz. Cildinizi mutlaka düzenli olarak temizlemelisiniz.

Cilt temizliğinizi doğru şekilde yaptıktan sonra, geniş gözenekler ile karşılaşırsınız. Bu gözenekler, cildin daha fazla yağlanmasının ve sivilce, siyah nokta oluşumunun sorumlusudur. Dolayısıyla, gözenek sıkılaştırıcı özellikte ürünler kullanarak cildinizin daha fazla yağ üretmesinin önüne geçebilir ve leke sorununu önleyebilirsiniz. Bu aşamada tonik kullanmak uygun bir tercih olabilir. Cildinizin yağlanmasındaki temel nedenin nem dengesindeki problem olduğunu da unutmamalısınız. Yağlı ciltler için uygun içeriklere sahip nemlendiricilerden de faydalanarak sağlıklı bir cilt görünümüne bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

 

Kuru Ciltler için Bakım Önerileri

Nem, kuru cilt bakımının kilit noktasıdır. Kullandığınız tüm ürünler, mutlaka yüksek nem içeriğine sahip olmalıdır. Ayrıca zengin vitamin ve mineral desteği sunan ve yüksek nemlendirici etkiye sahip zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve aloe vera gibi çeşitli doğal bitki özlerinden de yararlanabilirsiniz. Kuru cilt bakımı için özel olarak hazırlanan ürünlerin içeriğinde sıklıkla bu yağlar da destekleyici olarak yer alır.

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi kuru cildinizi de uygun bir temizleyici yardımı ile arındırmalısınız. Ardından bakım maskeleri, serumlar ya da yağlar kullanabilirsiniz. Tüm bakımlarınızı rutin şeklinde uygulamanızın cilde nem kazandırmak için önemli olduğunu unutmayın. Ayrıca, kuru ciltler güneşe karşı da oldukça hassastır. Bu nedenle her mevsim bir güneş kremi kullanmalısınız.

Normal Ciltler için Bakım Önerileri

Normal cilt tipini sorunsuz ve bakıma ihtiyaç duymayan bir cilt olarak düşünmek, ihtiyacınız olan kapsamlı bakım rutinini belirlemenizi engelleyebilir. Her cilt tipi gibi, normal ciltler de bakıma ihtiyaç duyar. Sadece normal ciltlerin bakımının diğerlerine göre biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Gözenek yapısı, nem dengesi ve esneklik açısından zaten sağlıklı olan cildinize uygun bakımı yaparak sağlıklı yapısını sürdürmesine destek olmalısınız. Bu sayede muhtemel cilt problemleri yaşama riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Normal cilt bakımı, uygun içeriklere sahip temizleyiciler, nemlendiriciler ve maskeler yardımı ile düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Cildinizin sağlıklı olduğunu unutmayın; sahip olmadığınız akne, leke ya da kuruluk gibi sorunlar için üretilen ürünlere ihtiyacınız yok. Bu ürünlerin cildinize zarar verme ihtimali olduğunu hatırlayın. Normal cilt tipine sahip olan biriyseniz zaten şanslısınız demektir; siz sadece cildinize destek olmaya devam edin. Bırakın o kendi sağlıklı düzeni içerisinde çalışmaya devam etsin.