Kapsamlı Deodorant ve Antiperspirant Rehberi

Kapsamlı Deodorant ve Antiperspirant Rehberi

İstenmeyen vücut kokuları ile doğru şekilde savaşmanızı sağlayacak ipuçlarını burada bulabilirsiniz. Deodorant ve antiperspirant kullanımı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyoruz.

Deodorant Nedir? Deodorant Ne İşe Yarar?
Kelime anlamı koku giderici olan deodorant, vücutta istenmeyen kokuların oluşmasına neden olan bakteriler ile savaşan kozmetik bir üründür. İçeriğindeki aktif maddeler ile cilt yüzeyinde kötü kokudan sorumlu bakterilerin gelişimini önler ve var olanların sayısının azaltılmasını sağlar. Bu nedenle, koltuk altı gibi bakteri oluşumuna uygun alanlara doğrudan uygulanılarak kullanılır. Deodorantların çoğu, güzel koku vermesini sağlayan içerikler ilave edilerek üretilir. Bu sayede istenmeyen vücut kokularını ortadan kaldırırken güzel kokmanıza da katkı sağlar. Ancak deodorantların asıl amacının hoş kokmamızı sağlamak değil istenmeyen vücut kokularını gidermek olduğu unutulmamalıdır. Vücut kokularının doğru şekilde giderilmesinin ardından asıl amacı güzel koku sağlamak olan parfümlerden faydalanabilirsiniz.

Antiperspirant Nedir? Antiperspirant Ne Demek?
Antiperspirant nedir sorusu özellikle deodorant alışverişleri esnasında sıkça karşılaşılan bir sorudur. Antiperspirant, kelime anlamı olarak terleme önleyici demektir. Alüminyum tuzları gibi aktif içerikler vasıtasıyla ter bezleri üzerinde geçici bir tıkaç görevi görerek terlemeyi önleyen kozmetik ürünleri betimler. Bu ürünler, ter bezlerinin üstünü jel tıkaçlar yardımıyla kapatarak ter salınımını azaltır. Bu tıkaçlar vücut hareketleri ile cildin kendini yenileme süreci içerisinde yok olur. Ter salınımının azalması ile birlikte kötü koku oluşumundan sorumlu bakterilerin üreme ihtimali de düşer. Bu sayede antiperspirantlar, terlemeyi önlemenin yanı sıra koku giderici bir özellik de gösterirler. Antiperspirant ürünler, tıpkı deodorantlar gibi güzel kokulara sahip olabilir.

Deodorant ve Antiperspirant Ürünleri Nasıl Kullanılmalıdır?
Deodorant ve antiperspirant ürünler, ter kokusu başta olmak üzere istenmeyen vücut kokuları ile mücadele etmek için kullanılır. İki ürünün kullanımı sırasında da cilt temiz ve kuru olmalıdır. Özellikle duş sonrası uygulama yapılırsa kötü kokulara karşı uzun süreli bir koruma sağlanabilir. Gün içerisinde ihtiyaç duyulan anlarda tekrar deodorant ya da antiperspirant kullanabilirsiniz. Tekrar uygulamalarında da cildin terden arınmış ve kuru olmasına dikkat etmelisiniz

Antiperspirantların ana bileşeni olan tuzlar, kullanılmadığı zamanlarda kutu içerisinde çökme yapabilir. Bu nedenle kullanım öncesinde antiperspirantlar çalkalanmalıdır. Alkol bazlı deodorantlar ise kullanım öncesinde çalkalama gerektirmez. Deodorant ve antiperspirant ürünler mutlaka doğrudan cilde uygulanmalıdır. Kıyafet üzerine uygulanan ürünler, kötü kokular ile mücadele edemez. Ayrıca kıyafet üzerine uygulama yapıldığında ürünlerin kokuları, vücut kokusu ile karışır ve bu nedenle istenen etki görülmez.

Deodorant ve antiperspirant ürünler, kıyafetlerde beyaz kalıntılara veya renk değişimlerine neden olabilir. Bu nedenle tamamen kurumadan kıyafetler ile temas etmemesine özen göstermek faydalıdır. NIVEA deodorant ve antiperspirant ürünlerin tamamı, cilt tarafından hızlı emilen formüllere sahiptir. Bu nedenle kullanıldıktan sonra hızla kurur. Deodorant ve antiperspirant ürünler, kesinlikle tahriş olmuş cilde uygulanmamalıdır.

Deodorant Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Deodorant satın alırken ilk ve en çok dikkat etmeniz gereken konu, ürün ile cildiniz arasındaki uyumdur. Hassas ciltler için pudra içeriğine sahip NIVEA Powder Touch uygun bir seçim olabilir. Hassas cilt sahibiyseniz, tercih edeceğiniz ürünlerin doğal içerikli olmasına özen göstermelisiniz ve dermatolojik testlerden başarı ile geçmiş ürünleri tercih etmelisiniz.

Deodorantlar; sprey, roll-on, pump sprey ve stick olmak üzere farklı formlarda üretilir. Bu çeşitlendirme, kullanım kolaylığı sağlamayı amaçlar. Stick deodorantlar, kremsi yapıları sayesinde kuru ciltlere yumuşaklık kazandırabilir. Roll-on deodorantlar ise daha kontrollü bir kullanım sağlar. Sprey olanlar, diğerlerine kıyasla daha çabuk emilir ve kurur. Farklı deodorant formları içerisinden sizin için en uygun olanına deneyerek karar verebilir ya da cilt tipinize ve kullanım tercihinize göre deodorant önerisi alabilirsiniz.  Deodorantların birçoğu antiperspirant özelliğine sahiptir. Bu ürünleri tercih ederseniz kötü kokuların sadece giderilmesini değil oluşmasını da engelleyebilirsiniz.

Deodorant ve Antiperspirantların Zararları Var mıdır?
Deodorant ve antiperspirant ürünlerinin insan sağlığı üzerine herhangi bir zararı olduğuna dair bilimsel bir veri yoktur. Ter salınımı engellediği için özellikle antiperspirantların sağlığa zararlı olduğu düşünülür. Ancak antiperspirantlar vücudun çok küçük bir kısmı olan koltuk altına uygulanır ve bu bölgedeki ter bezlerini tıkama süresi de kısıtlıdır. Kısıtlı süre ve etki alanı nedeniyle antiperspirantların vücudun işleyişini bozmadığı birçok araştırma ile kanıtlanmıştır.

Deodorantların ve antiperspirantların üretiminde kullanılan tüm kimyasal bileşenler Avrupa Kozmetik Yönergesi tarafından titizlikle belirlenir. Tüm kozmetik ürünleri gibi deodorant ve antiperspirantlar da bilimsel analizlere, dermotolojik testlere ve güvenlik kontrollerine tabi tutulur. Bu nedenle, güvenle kullanılabilir. Deodorant ve antiperspirant ürünler, tahriş olmuş cilt yüzeyine uygulanmamalıdır. Alerjik reaksiyon belirtisi varsa kullanımı bırakılmalıdır. Doğru şekilde uygulandıklarında hiçbir zararlı etki olmaksızın bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Deodorant Kıyafete Sıkılır mı?
Deodorantları kıyafete sıkmak istediğiniz etkiyi elde edememenize neden olabilir. Deodorantların çalışma prensibi, cilt yüzeyinde kökü koku oluşumuna neden olan bakteriler ile savaşarak bu kokuların giderilmesini sağlamaktır. Bu nedenle kıyafete sıkılan deodorantlar, kötü kokuların giderilmesi noktasında kullanıcıya bir fayda sağlamaz. Aksine, deodorantın kokusu ile var olan vücut kokusu birleşerek rahatsız edici yeni kokuların ortaya çıkmasına da neden olur.

Kıyafete sıkılan deodorantlar, etki göstermediği gibi kıyafetlerin lekelenmesine neden olabilir. Deodorant içeriklerinin tek başına kıyafetlerde lekeye neden olduğunu söylemek doğru olmayabilir. Ancak bu içeriklerin ter, yıkama esnasında kullanılan su, temizleyici malzemeler, kumaşın çeşidi gibi diğer etkenlerle bir araya gelmesi sonucunda leke oluşumu görülebilir. Lekesiz kıyafetler ve kokusuz bir vücut için deodorantlar, doğrudan tene uygulanmalıdır.

Deodorant Vücudun Hangi Bölgelerinde Kullanılmaya Uygundur?
Deodorant, terlemeden kaynaklı bakteri oluşumu ile savaşarak kötü kokuların giderilmesini amaçlar. Bu nedenle ter bezlerinin yoğun bulunduğu koltuk altı başta olmak üzere boyun ve göğüs bölgelerine de uygulanabilir. Özellikle sprey deodorantlar koltuk altı dışında kalan vücut bölgelerine kolayca uygulanabilir. Ürünlerin, bu bölgelere doğrudan uygulanması gerekir; kıyafet üzerinden uygulama yapılırsa etkili sonuç almak mümkün olmaz.

Deodorant uygulaması, sıklıkla koltuk altına yapılır. Koltuk altına deodorant uygulamadan önce bu bölgenin temiz ve kuru olduğundan emin olmalısınız. Gün içerisinde tekrar kullanıma ihtiyaç duyarsanız bir ıslak mendil ile koltuk altını temizleyip deodorant uygulayabilirsiniz. Ürünü uygulamadan önce koltuk altının kurumasını beklemeniz önerilir.

Deodorant İle Antiperspirant Farkları Nelerdir?

Deodorant ile antiperspirant, benzer amaçlara hizmet eden ancak temelde farklı şekilde çalışan kozmetik ürünlerdir. Deodorant, özellikle ter bezlerinin bulunduğu alanlarda ortaya çıkarak kötü koku oluşturan bakteriler ile savaşır. Bu bakterilerin gelişimlerini önleyerek kötü kokuların giderilmesini sağlar. Antiperspirant ise içeriğindeki alüminyum tuzlar ile cilt yüzeyindeki neme nüfuz eder ve bu sayede ter bezlerinin üzerinde ter salınımını engelleyen jel bir tabaka oluşturur. Yani deodorantlar kötü kokuları gidermeyi amaçlarken antiperspirantlar terlemeyi önlemeyi amaçlar.

Deodorantların savaştığı ve kötü kokuya neden olan bakteriler için ideal ortam ter bezlerinin yoğun olduğu vücut bölgeleridir. Ter salınımının azaltılması ya da önlenmesi bu bakterilerin oluşumunu da engeller. Bu nedenle antiperspirant ürünler, dolaylı olarak koku giderici etkiye de sahiptir. Antiperspirant içerikler, koku oluşumuna neden olan bakterilere yaşam alanı bırakmadıkları için sıklıkla deodorantlara da eklenir. Antiperspirant deodorant, ikisi bir arada formülü ile daha etkili sonuçlar alınmasını sağlar.

Deodorant Kullanımı Kıyafetlerde Sararmaya Sebep Olur mu?
Vücut ile doğrudan temas eden kıyafetler; kullanılan kozmetik ürünler, ter, cilt tarafından üretilen sebumlar ve lipitler ile sürekli temas halindedir. Kıvrımlı bir bölge olmasından dolayı özellikle koltukaltı, kıyafetlere çok daha fazla temas eder ve cilt yüzeyindeki tüm bileşenler doğrudan kıyafete bulaşır. Bileşen sayısının çok fazla olması nedeniyle deodorantların tek başına kıyafetlerde sararmaya neden olduğunu söylemek oldukça zordur. Kıyafetlerdeki sarı lekelerin, yaka gibi vücut ile doğrudan temasın çok az olduğu ve deodorant kullanımının olmadığı alanlarda da oluşabildiği unutulmamalıdır.

Deodorant içeriklerinin kıyafetlerde tek başına sararmaya neden olduğunu gösteren bir veri yoktur. Ancak ürünlerin, diğer bileşenler ile etkileşime girerek leke oluşumuna neden olma olasılıkları olabilir. Tüm bu ihtimallerden kolayca kurtulmanın yolu ise deodorantı cildinize uyguladıktan sonra kurumasına izin vermektir. Deodorantlar, cilt tarafından oldukça hızlı emilir. Bu sayede çok kısa süre içerisinde tamamen kurur. Ürünlerin kuruması için kısa bir süre bekledikten sonra kıyafetlerinizde deodorant kaynaklı sararmalardan endişe etmeden giyinebilirsiniz.

Deodorant Kullanımı Koyu Renk Giysilerin Beyazlamasına Sebep Olur mu?
Deodorant kullanımında koyu renk giysilerde beyaz izler görülmesi ürün içeriği ile ilgilidir. Özellikle alüminyum tuzları içeren antiperspirant özellikli deodorantlar, doğru uygulanmadığında beyaz izlere neden olabilir. Bu izler, bir fırça yardımıyla kolayca temizlenebilen ya da yıkama ile çıkan geçici ve basit lekelerdir. Bu lekelerin oluşmasına antiperspirant özelliği sağlayan tuzların kutu içerisinde çökmesi ve ürünün çalkalamadan kullanıldığında koltuk altına yoğun olarak bu tuzları püskürtmesi neden olur. Yanlış kullanım neticesinde deodorant, cilt yüzeyine eşit olarak dağılmaz ve cilt tarafından tamamen emilemez. Cilt yüzeyinde kalan tuzlar, koyu renkli kıyafetlerle temas ettiğinde beyaz izlere neden olur.

Antiperspirant içerikli deodorant kullanımında koyu renkli giysilerin beyazlamaması için kullanımdan önce mutlaka ürünü çalkalamalısınız. Bu sayede cilde püskürtülen içeriğin homojen olmasını sağlarsınız. Ayrıca deodorant uygulamasını giyinmeden önce yapmalısınız. Deodorant kullandıktan sonra cildinizin tamamen kurumasını beklemeli ve öyle giyinmelisiniz. Bu şekilde koyu renkli giysilerinizin beyazlamasını önlemeniz mümkün olur. Ayrıca bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için özel olarak tasarlanan NIVEA İz Bırakmayan Black&White ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler, giysilerde iz bırakmamak üzere özel olarak tasarlanmıştır. İçeriği sayesinde koyu renk giysilerde beyaz lekelerin oluşumuna izin vermezken aynı zamanda açık renk giysilerde de sararma olmasını engeller.

Antiperspirant Kullanımı İle Terlemeyi Engellemek Zararlı mıdır? 

Vücut termoregülasyonu, dış sıcaklıklardan bağımsız olarak vücut iç sıcaklığının belirli aralıklarda tutulmasıdır. Bu düzenleme, vücut tarafından otomatik olarak yapılır ve terleme de bu düzenlemenin yapılmasında kullanılan araçlardan birisidir. Bu nedenle, ter bezlerinin tıkanması fikri, ilk etapta sağlığa zararlı olarak görülebilir. Antiperspirantlar, sıklıkla sadece koltuk altına uygulanır. Koltuk altında yer alan ter bezi miktarı, vücudun ısı düzenlenmesinde görev alan tüm ter bezleri içerisinde oldukça küçük bir paya sahiptir. Bu nedenle kısıtlı bir alanda ter bezlerinin çalışmasına geçici süre müdahale etmek vücuda zarar vermez.

Antiperspirantların sağladığı ter önleyicilik, kısıtlı bir süre için etkilidir. Vücudun hareketleri ve cildin kendini yenileme özelliği sayesinde cilt yüzeyinde alüminyum tuzlar vasıtasıyla oluşan jel tıkaç, bir süre sonra etkisini kaybederek vücuttan uzaklaştırılır. Uygulanan bölgede vücuda zarar verecek kadar uzun süre kalmadığı için de antiperspirant kullanarak terlemeyi engellemenin herhangi bir zararı söz konusu değildir. Antiperspirant zararları ile ilgili kanıtlanmış bilimsel veriler söz konusu olmadığı gibi bu ürünlerin güvenliği, çok defa çeşitli bilimsel araştırmalar dahilinde kanıtlanmıştır.

NIVEA Antiperspirantları Neden Alüminyum Tuzları (örn., ACH) İçeriyor?
Alüminyum, dünya üzerinde en çok bulunan üçüncü mineraldir. Dolayısıyla beslenmemizde yer alan gıdalar aracılığıyla ve daha birçok şekilde alüminyum tuzu tüketiriz. Şap taşı gibi doğal kaynaklardan elde edilebilen alüminyum tuzu, sentetik olarak da üretilebilir. Etkili sonuç veren tüm antiperspirant deodorant markaları, içeriklerinde alüminyum tuzu bulundurur. Bu tuzlar, ter gözenekleri üzerinde oluşturdukları jel tabaka ile bir tıkaç görevi görerek ter salınımını azaltır. Bu nedenle, terlemenin önlenmesi için alüminyum tuzlarına ihtiyaç duyulur.

Alüminyum tuzu içeren antiperspirantlar, yüz yıldan fazla süredir kozmetik sektöründe güvenle kullanılmaktadır. Alüminyum tuzlarının antiperspirant ürünlerin içeriklerinde kullanılmaya başlandığı günden bu yana insan sağlığı üzerindeki etkilerine dair çok sayıda araştırma yapılmıştır. Günümüzde bu bileşenlerin insan sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yarattığına dair kesinleşmiş bilimsel verilere rastlanmamaktadır.

Neden NIVEA Antiperspirant veya Deodorant Spreyi Çalkalamak Gerekiyor?
Antiperspirant özelliğe sahip NIVEA ürünlerinde terlemeyi önleyen aktif madde, alüminyum tuzlarıdır. Bu tuzlar, zaman içerisinde bulundukları kutunun dibine çökme yapabilir. Bu durum cilde yetersiz ya da aşırı aktif madde püskürtülmesine neden olabilir. Cilt yüzeyine homojen olarak dağılmayan alüminyum tuzlar, kalıntılara ya da koyu renkli giysilerde beyaz izlere neden olabilir. Homojen olmayan dağılım, ürünün etkisini doğru şekilde göstermesini de engeller. Şişe içerisinde homojen dağılımı sağlamadan ürünün kullanılması kapağın tıkanmasına da neden olabilir.

NIVEA antiperspirant veya deodorant spreyi maksimum verim ile kullanabilmek için kullanım öncesinde kısa süreli çalkalama yapmak gereklidir. Bu ihtiyaç sadece antiperspirant içerikli NIVEA ürünleri için geçerlidir. Alkol bazlı deodorantlar kullanıyorsanız çalkalama yapmanıza gerek yoktur. Antiperspirant sprey kullanımında olduğu gibi antiperspirant roll on kullanımında da doğru uygulama için kullanım öncesinde çalkalama yapılmalıdır. Antiperspirant stick ürünler, sıvı ya da aerosol yapıda olmadıkları için kullanım öncesinde çalkalama gerektirmez.

NIVEA Ürünleri Alkol İçerir mi?
Kimyasal açıdan alkol terimi, oldukça çeşitleri bileşikleri içerisinde barındırır. Ortak bir molekül grubuna sahip bileşiklerin tamamı, alkol olarak isimlendirilir. Bu çeşitli bileşenler, kozmetik ürünlerinin neredeyse tamamının içeriğinde yer alır. Kozmetik ürünlerde olup olmadığı özel olarak belirtilen alkol çeşidi, etanoldür. Etil alkol olarak da bilinen etanol, alkolün içilebilen çeşididir. Bir ürün, alkolsüz olarak etiketlendiyse bu etiket, ürünün içeriğinde etil alkol ve alkol denat bulunmadığını anlatır.

NIVEA ürünlerinin alkol içerip içermediğini içerik listesini kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Alkolsüz olarak etiketlenen NIVEA ürünlerinin içeriğinde alkol kelimesine denk gelmeniz de olasıdır. Çünkü alkol içermemesi içeriğinde etil alkol olmadığını belirtmek için kullanılır. Stearil alkol gibi alkolün farklı kompozisyonları, alkolsüz ürünler içerisinde de yer alabilir.

Neden NIVEA Ürünlerini Tercih Etmelisiniz?
NIVEA, kozmetik ürünler kategorisinde yüzyılı aşkın süredir hizmet veren bir markadır. Kurulduğu günden bu yana binlerce farklı ürün geliştirmiş ve üretmiştir. Sahip olduğu bilgi birikimini ve tecrübesini ilerleyen teknolojik gelişmeler ile birleştirerek sürekli daha iyi ve daha etkili ürünler ortaya koyar. Ürünlerini oluşturan içerikleri özenle seçer ve kullanıma sunmadan önce bilimsel analizlere ve testlere tabi tutar. Ürünlerin içeriklerini insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratmayacak şekilde formüle ederek üretim gerçekleştirir.

Yılların bilgi birikimi ile teknolojik gelişmeleri buluşturarak yenilikçi çözümler bulan NIVEA olarak, üstün kaliteli ürünlerimiz aracılığıyla beklentilerinizi %100 karşılamayı amaçlıyoruz. Ürünlerinin tamamını, dermatoloji ve laboratuvar testlerini başarı ile geçmesinin ardından satışa sunuyor ve size güvenli ve etkili ürünler sunmak için her zaman daha iyisini hedefliyoruz!


Başka sorunuz var mı?

Online iletişim formumuzu kullanarak lütfen bizimle iletişime geçin.

Product-stage-bg

Doğru deodorant her isteğe cevap verir