Deodorantlar İle İlgili Sorularınız mı var?

1. Bir deodorant ve bir antiperspirant arasındaki fark nedir?
Deodorantlar, vücut kokusunun oluşumundan sorumlu olan bakterilerle savaşırlar. Bakteri gelişimini önleyen veya aksilladaki bakteri sayısını azaltacak kötü koku giderici edici aktif maddeler içerirler. 
Antiperspirantlar terleme önleyici aktif maddeler - genellikle alüminyum tuzları içerir, bunlar ter bezlerinin üst bölümlerinde geçici jel tıkaçları oluşturduğu için ter bezlerinden ter salınımını azaltır. Bu tıkaçlar zamanla mekanik hareket ve doğal cilt yenileme süreci ile giderilir. Antiperspirantların aynı zamanda kötü koku giderici edici etkisi vardır, çünkü düşük pH ve aksilladaki nemin azalması nedeniyle bakteri üremesini engellerler.

2. NIVEA antiperspirantları neden alüminyum tuzları (örn., ACH) içeriyor?
Birçok kişi, kıyafet üzerindeki lekeleri önlemek için bir deodorantın koku giderme etkisine ek olarak terlemenin azalmasını istiyor. Tüm etkili antiperspirantlar alüminyum tuzları (örneğin alüminyum klorohidrat) içerir. Bu tuzlar, ter gözeneklerinin en üst kısmında geçici jel tıkaçları oluştururlar. Böylece, daha az ter salınır.  Sürtünme ve doğal cilt yenilenme süreci sayesinde bu tıkaçlar zamanla giderilir.
 Alüminyum tuzları antiperspirantlarda yüzyılı aşkın bir süredir güvenle kullanılmıştır. Genel olarak, kozmetikte kullanılan bileşenler Avrupa Kozmetik Yönergesi tarafından sıkı bir şekilde düzenlenir ve hem Avrupa hem de ulusal seviyede sıkı güvenlik kontrolleri ve bilimsel analizlere tabidir.

3. Neden terleriz? Terlememize neden olan birkaç faktör vardır. Fiziksel aktivite ve/veya yüksek sıcaklık nedeniyle artan vücut ısısı, vücudunuzun  terlemesine neden olabilir. Bu tür bir terleme, buharlaşan vücut ısısı ile vücut sıcaklığını düzene sokmak için gerçekleşir. Ter ekrin ter bezleri olarak adlandırılan ter bezleri tarafından salınır ve esas olarak su ve tuzlar içerir.
Ayrıca duygusal veya psikolojik stres yüzünden de terleyebilirsiniz. Bu durumda, koltuk altından, ayak tabanlarından, avuç içinden ve alından terlersiniz. Bu tip terleme, sadece ekrin ter bezleri tarafından değil, aynı zamanda apokrin ter bezleri tarafından da üretilir. Apokrin ter, cilt bakterileri tarafından metabolize edilen ve dolayısıyla karakteristik vücut kokusuna neden olan lipitler ve proteinlerden oluşur.  Stres kaynaklı terleme, tehditkar durumlara karşı eski bir evrimsel tepkinin ("savaş veya kaç" reaksiyonu) parçasıdır ve sözsüz iletişimimizde önemli bir rol oynamaktadır. 

4. Antiperspirant kullanımı ile terlemeyi engellemek zararlı mıdır?

Vücudun termoregülasyonu antiperspiranların kullanımından etkilenmez. Koltuk altı alanları, vücudun tüm yüzeyinin sadece %1 kadarı olan 200 cm2 alanı kaplar. Dolayısıyla bu alan termoregülasyona müdahale etmek için çok küçüktür. Antiperspirantların güvenliği birçok araştırmada kanıtlanmıştır ve kozmetik ürünlerdeki kullanımı onaylanmıştır.

5. Neden kokarız?
Taze ter kokusuz bir sıvıdır. Ancak, aksillada  bakteriler, lipitler ve proteinler gibi belirli ter bileşenlerini mevcut olduğunda (örn. parçalandığında) kötü kokular gelişir. Koltuk altı; nemli koşulları, yüksek pHı ve bu alanda ter ve sebum bezleri tarafından sunulan optimum besin kaynağı nedeniyle cilt bakterilerinin büyümesi için ideal koşullara sahiptir.

6. Neden NIVEA antipersprantı veya deodorant spreyi çalkalamak gerekiyor?
Antiperspirant spreyler terleme önleyici aktif tozun (alüminyum tuzu) kutuya eşit şekilde dağıtılmasını sağlamak için iyice çalkalanmalıdır. Aksi takdirde ürün konsantre bir şekilde püskürtülebilir ve kapak tıkanabilir veya ciltte veya giysilerde beyaz kalıntılara neden olabilir. Alkol bazlı NIVEA deodorant spreylerin (örn. NIVEA Fresh Natural) çalkalanmasına gerek yoktur.

7. Deodorant kullanımı tekstil ürünlerinde sarı lekelere neden olabilir mi?
Sarı lekeler, cilt lipitleri, sebum, çamaşır deterjanı ve terleme önleyici aktif maddenin karmaşık etkileşimine dayalıdır. Deneyimlerimize göre, uygulama sıklığı, kullanılan antiperspirant ürün miktarı, giysi değiştirme sıklığı, çamaşır yıkama sıklığı, terin kompozisyonu, musluk suyundaki mineral veya eser madde içeriği ve kumaşın yapısı gibi çeşitli faktörler de söz konusudur. Kıyafetlerinizdeki sarı lekeleri azaltmanın en iyi yolu, kıyafeti giymeden önce deodorant ürününün tamamen kurumasını sağlamaktır.

Bununla birlikte, sarı lekelerin, hava kir parçacıklarıyla birlikte cilt lipitlerinin artık kolayca çıkarılamayan kalıcı lekelere neden olduğu, sarı lekeli bir yakaya benzer bir şekilde, herhangi bir antiperspirant katkı maddesinin bulunmadığında da oluşabileceğini belirtmek önemlidir. Bazı durumlarda lekelenme, kumaş boyalarının akması ile ilişkilidir. Giysi üzerindeki sarı izlerin görünümünü azaltmak isteyen herkes için, NIVEA Invisible for Black & White ürünleri yardımcı olabilir.

8. Sarı lekeleri gidermek için ne yapabilirim?

Mevcut sarı lekeler, sık sık/tekrar tekrar giysileri yıkayarak yok edilemez veya azaltılamaz; hatta bazen yıkama lekeleri katılaştırabilir.

Lekelerin olması durumunda, çamaşır deterjanı ile yıkamadan önce kıyafetlerinizi soğuk suda durulayın. Birçok durumda, yaklaşık 24 saat boyunca giysileri %5 sitrik asit içinde tutarak lekeleri çıkarmakta başarılı olunmuştur. Önemli: 30°C'de sıvı deterjan ile normal bir yıkamadan önce kıyafetleri temiz su ile durulayın. Yine de, tüm lekeler ve kıyafetler için verilen bu prosedürün başarılı olacağını garanti edemeyiz. Asit çözeltisi ürüne zarar verebileceğinden narin ve renkli kumaşlara ve "sedef" düğmelere sahip giysilerde dikkatli olunuz. Lütfen ürünü kullanmadan önce gözle görülemeyen bir noktada test edin. 

Uyarı: Cilt ile teması (tahriş edici, hassaslaştırıcı) göz teması (tahriş edici), yutulması ve solunması halinde (tahriş edici) sitrik asidin kısmen tehlikeli olduğunu unutmayın. Cilt teması iltihaplanma ve kabarmaya sebep olabilir. Doku hasarı temas süresine bağlıdır. Bu nedenle, sitrik asit kullanırken koruyucu eldiven giymenizi ve sitrik asit tozunu solumamanızı şiddetle öneririz.

9. Deodorant kullanımı kıyafetlerde beyaz kalıntılara neden olabilir mi?
Bazı deodorantlar, daha spesifik olarak alüminyum tuzları, örn. alüminyum klorohidrat (ACH) içeren antiperspirantlar, doğru uygulanmadığı taktirde, giysilerde belirli koşullar altında beyaz kalıntılar bırakabilir. Antiperspirant sprey kullanırken (örn., Nivea Deodorant Dry), alüminyum klorohidrat tozunun kutu içinde ve dolayısıyla cilt üzerinde eşit şekilde dağıtılmasını sağlamak için ürünü iyice çalkalamak önemlidir. Beyaz artıkların oluşmasını önlemek için, tüm antiperspirant ürünler, giysileri giymeden önce cilt tamamen emilmeli veya yeterince kurumalıdır. Genellikle giysilerdeki beyaz kalıntılar fırçayla temizlenebilir.  Giysi üzerindeki beyaz lekelerden kaçınmak isteyen herkes için, NIVEA Invisible for Black & White ürünleri yardımcı olabilir.

10.  Ürünüm alkolsüz mü?
Aslında, kimyasal olarak "alkol" terimi çok çeşitli bileşikleri içerir. Hepsinin ortak noktası, molekülde belli bir atom grubu içermeleridir. Bununla birlikte, genel olarak ya da halk arasında, "alkol" terimi alkolün içilebilir versiyonu olan etanol (kimyasal adı: etil alkol) ile sınırlıdır. "Alkolsüz" iddiasına sahip herhangi bir ürün, etanol içermez, bu nedenle "alkol" veya "alkol, denat" içermez, ama alkol kelimesi içindekiler (INCI) listesinde (örneğin, stearil alkol gibi) bulunabilir.

11.  Alüminyum içeren antiperspirant kullanmak için ne kadar beklemeliyim? 

Tıraş olduğunuzda, en dıştaki cilt tabakasının küçük bir kısmı da kaybolur, ancak cilt ve onun bariyerleri mutlaka hasar görecek diye bir şey yoktur. Bununla birlikte, yine de ciltte küçük hasar meydana gelebilir. Bu durumda, cilt tahriş olmuş veya hasarlı olduğu sürece alüminyum içeren deodorantlar kullanılmamalıdır. Koltuk altı cildi başka sebeplerden dolayı tahriş olmuş yaralanmışsa da, antiperspirant kullanılmamalıdır.

12.  Deodorantların kullanımı kıyafetlerde renkli lekelere (ör. yeşil, kahverengi, kırmızı, mavi) neden olabilir mi?
Kıyafetlerdeki renkli lekelerin gelişimi sarı lekelere benzemektedir. Lekelerin temel rengi musluk suyundaki koyu renkli metallerden (örneğin bakır, manganez, demir) etkilenebilir. Bazı durumlarda, renk beyazlatıcı maddelerden de (optik parlaklaştırıcılardan) etkilenebilir. Açık renkli giysiler üzerindeki renkli lekeler, altına veya üstüne giyilen renkli bir kıyafetin boyasının akması nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu, genellikle boyalı ürün tere dayanıklı değilse olabilir.

Başka sorunuz var mı?

Online iletişim formumuzu kullanarak lütfen bizimle iletişime geçin.