Pürüzsüzden ipeksi pürüzsüze: epilasyon için basit ipuçları

Vücudunuzdaki tüyleri almak için birçok seçenek var. Bazıları daha nazik, bazıları daha çabuk, bazıları daha kapsamlı ve diğerleri daha uzun süre işe yarıyor. İhtiyaçlarınıza göre size en uygun olanı seçmenize yardımcı olacağız.

Tüy ve kalıntılara elveda

Hair removal methods: which works best?

Kısa ve tatlı: epilasyon için daha da fazla yöntem

 • Epilasyon kremleri ve jelleri, keratinleri eriten, tüylerin hızlı ve tamamen ağrısız parçalanmasına neden olan maddeler içerir. 
 • Tüyleri almak için, kremi tüylerini almak istediğiniz vücud bölgenize uygulayın ve yaklaşık 10 dakika bekleyin. Ardından krem ve tüy bir spatula ile kolayca alınabilir. Tüyler 5 ila 7 gün sonra çıkar, ancak eskisinden biraz daha yumuşak olurlar.
 • Hassas cildiniz varsa, yaralıysa veya güneş yanığı varsa dikkat edin! İpucumuz: Toleransınızı önce vücudunuzun göze çarpmayan bir bölgesinde, örneğin kolunuzun kıvrımı gibi görünmeyen bir yerde test edin. 
 • Kadınların yaklaşık %7'si istenmeyen tüylerini almak için elektrikli tıraş makinesini tercih ediyor. Tıraş başlıkları cilt üzerinde nazik bir şekilde kayar ve tüyleri derinin yüzeyinde keser. Bu, hızlı ve basit bir şekilde çalışır, ancak yalnızca 2-3 gün sonra tekrarlanmalıdır.
 • Vücut tüylerinizi kalıcı olarak almak istiyorsanız, lazer epilasyonu düşünmelisiniz. Bu, derinin derinliklerine nüfuz eden ışık uyarıları ile gerçekleşir, tüy kökünü ısıtarak onu yok eder. İşlem sırasında cilt ve doku hasar görmez. Bununla birlikte, bu tür tedaviler sadece deneyimli bir profesyonel veya dermatolog tarafından yapılmalıdır."
 

Asla köpük ya da jel kullanmadan epilasyon yapmayın

Ne kadar aceleniz olursa olsun, ıslak tıraşı, hiçbir zaman tıraş jeli veya köpük kullanmadan yapmamalısınız. Bunlar cilde, bıçağın daha yumuşak hareket etmesini sağlayan bir tabaka sağlar. Ayrıca genellikle tıraş edilmeden önce cildi yatıştıran maddeler içerirler. Epilasyon sırasında bu tür ürünleri kullanırsanız, kızarıklık veya küçük lekelere neden olacak şekilde cildinizin yaralanmasını önlersiniz ve harika pürüzsüz ve ipeksi bir cilde sahip olma zevkini alırsınız. 

Epilasyon ve ağda için ipucumuz: bunlar en çok cilt kuru ve yağdan arındırılmışken işe yarar. Bu nedenle, epilasyon yapmak istediğiniz cilt bölgelerine 24 saat boyunca krem uygulamayın. 
 

Epilasyon yöntemleri: hangisi en iyi sonucu veriyor?

Tıraş - hızlı ve basit epilasyon

Tıraş, en popüler epilasyon yöntemlerinden biridir. İpucumuz: Duşta tıraş olun, çünkü tüyler ıslandıklarında ve dolayısıyla yumuşakken en verimli biçimde kesilebilirler. Buna ek olarak, cildin tahriş olmasını veya yaralanmasını önlemek için bıçakları düzenli olarak değiştirmeniz gerekir.

 

Epilasyon yöntemleri: hangisi en iyi sonucu veriyor?

Ağda ile epilasyon - haftalar boyunca pürüzsüzlük için

Ağda tüyleri köklerle birlikte alır. Bu yöntem tüm vücut için uygundur ve evde soğuk ağda bantları veya sıcak ağda ile yapılabilir - kadınların yaklaşık %56'ü için ağda kullanarak epilasyon en popüler yöntemdir.

 

Epilasyon yöntemleri: hangisi en iyi sonucu veriyor?

Epilatör - tüyleri dönen şekilde alma

Elektrikli epilatörler ile, küçük döner cımbızlar veya diskler vücut tüylerini alır. Biraz acıtır, ancak tüyler kökleriyle birlikte alındığı için yaklaşık 2-4 hafta boyunca büyümez.

 

Sizin için en uygun epilasyon yöntemi hangisidir?

 • Canınızı yakmayan ya da çok fazla zamanınızı almayan kapsamlı bir epilasyon yöntemi arıyorsanız, klasik ıslak tıraş bıçağı yöntemini seçmelisiniz. Bununla birlikte, direkt olarak cilt yüzeyinden tıraş bıçağı ile alınan tüyler 1 ila 3 gün içinde tekrar büyür.
 • Pürüzsüz bacaklara haftalarca sahip olamyı hayal eden, birazcık canının yanmasından korkmayan ve hassas cildi olmayanlar için, elektrikli bir epilatör doğru seçimdir.
 • 1-2 ay süren pürüzsüz bir cilt içine en uygun maliyetli yöntme olarak ağdayı öneriyoruz. Sıcak ve soğuk ağda kitleri evde uygulamak için çok uygundur.
 • Hızlı bir şekilde pürüzsüz bacaklar ve koltukaltına sahip olmak istiyorsunuz, ancak tıraş bıçaklarıyla kendinizi yaralamaktan endişe mi duyuyorsunuz? O halde epilasyon kremlerini denemelisiniz.
 • Problemli tüylerden kalıcı olarak kurtulmak isteyenler lazer tedavisinin en iyi seçim olduğunu keşfedecektir."
 

Ancak dikkatli olun: akılda tutulması gereken bir şey

Her epilasyon metodu ciltte stres ve gerginliğe neden olur. Bu nedenle, cildi epilasyon için iyi hazırlamak ve daha sonra ekstra bakım uygulamak çok önemlidir.

Önce: En iyi sonuç için cilt kuru ve yağdan arınmış olmalıdır.

Epilasyon için ağda kullanıyorsanız, uygulama gününde bölgelere krem uygulamayın. Ağda kuru, yağsız cilde daha etkili bir şekilde yapışır. Epilasyon kremleri ve jelleri kullanıyorsanız bile, krem uygulamaktan kaçınmak daha iyidir, çünkü aksi takdirde bileşenler etkileşime girebilir.

 

Sonradan: cilt bakıma ihtiyaç duyar

Cildinizi epilasyon işleminden hemen sonra güneşe maruz bırakmamalısınız. Bu, terlemenin artmasına bağlı tahrişlerin önlenmesine yardımcı olacaktır.

 

Epilasyon için küçük ipuçları

 • Sık sık epilasyon yapmak cildi zorlar, neminin ve yağının azalmasına sebep olur. 
 • Dezenfekte ettikten sonra cilde iyi bir krem uygulamak önemlidir. İpucumuz: NIVEA Repair & Care Vücut Losyonu gibi yatıştırıcı bir bileşenler olan panthenol içeren bir vücut losyonu seçin. 
 • Cilt özellikle koltukaltlarında hassastır ve çabucak kurur veya sonuç olarak kaşıntı başlar. Deodorant epilasyon sonrasında yardımcı olabilir: Avokado özleri içeren NIVEA Double Effect Mor Düşler Sprey, cildi tahrişe karşı koruyabilir.
 • Batıklar tatsızdır ancak ne yazık ki epilasyonun sıkça görülen bir sonucudur. Düzenli olarak peeling yapma, ölü cilt hücrelerinin tüy yolunu tıkamasını önler ve yeni tüylerin gelişmesini sağlar. İpucumuz: NIVEA Duşta Vücut Kremi İnci Işıltısı 2’si 1 Arada, hala duşta iken bile cildin harika bir şekilde pürüzsüz olmasını sağlar."