Pürüzsüzden İpeksİ pürüzsüze: epİlasyon İçİn basİt İpuçları

Pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlayan epilasyon işlemleri için size çok sayıda önerimiz var. Doğru epilasyon önerileri ile tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun seçimler yapmanızı kolaylaştırıyoruz.

DOĞRU EPİLASYON İÇİN ÖNERİLER

Epilasyon, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilt görünümüne sahip olmak için farklı teknikler kullanılarak yapılabilir. Tercih ettiğiniz teknik hangisi olursa olsun tüyleri vücuttan uzaklaştırma işlemi cilt yüzeyinde stres ve gerginlik yaratır. Sizin için hazırladığımız doğru epilasyon önerileri ile cildinizi kolayca bu sürece hazırlayabilirsiniz. Böylece, epilasyon sonunda istediğiniz pürüzsüzlüğe sahip bir cilde daha kolay sahip olabilirsiniz. İşte önerilerimiz:

TEMİZ BİR CİLT

Hangi epilasyon tekniğini kullanırsanız kullanın her zaman temiz cilde uygulama yapmalısınız. Yağdan doğru şekilde arındırılmış olması cildin epilasyon sonrasında daha pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını destekler.

EPİLASYON ÖNCESİ KREM

Epilasyon uygulamasından önceki 24 saat içerisinde cildinize krem sürmemelisiniz. Bu sayede cildin hem kuru kalmasını sağlarsınız hem de tekrar yağlanmasını geciktirirsiniz. Ayrıca tercih ettiğiniz epilasyon kremlerinin ya da jellerin kullandığınız ürünler ile etkileşime girerek cildinizi tahriş etme riskini de ortadan kaldırmış olursunuz.

ZAMANLAMA

Sık epilasyon yapmak, cilt hassasiyetini arttırır. Bu da cildinizin epilasyon sırasında tahriş olma ihtimalini yükseltir. Ayrıca sık yapılan epilasyon, cildin nem ve yağ dengesine zarar vererek pürüzsüz bir görünüm elde etmenizi zorlaştırır.

DOĞRU SEÇİMLER

Epilasyon tekniği seçerken cilt tipinizi ve cildinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Hassas ciltlerde ağda, kızarıklıklara ve yaralara neden olabilir. Epilasyon kremleri ve jelleri, cilt üzerinde alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Kuru ciltler, epilatör kullanımından zarar görebilir. Seçim yaparken, sadece acı eşiğinizi veya uygulama kolaylığını değil cildinizin ihtiyaçlarını da dikkate almalısınız.

EPİLASYON YAPARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER NELERDİR?

Epilasyon yaparken dikkat edilmesi gerekenler, tercih edilen tekniğe göre değişiklik gösterir. Her teknik başka şekilde uygulandığı için cilt üzerinde farklı etkiler yaratır. Farklı epilasyon tekniklerinin uygulaması sırasında dikkat edilmesi gerekenlere gelin birlikte bakalım:

EPİLATÖR

Tüy alma işlemi için epilatör tercih ediyorsanız, tüylerinizin çıkış yönünün aksine hareketler ile uygulama yapmalısınız. Epilatörün kısa tüyleri yakalayabilmesi için çok yönlü hareketler ile tüylerin üzerinden geçebilirsiniz.

AĞDA

Ağda uygulaması yapacağınız bölgenin temiz ve kuru olması önemlidir. Ağdayı tüylerin çıkış yönünde sürmelisiniz ve çekme işlemini ise aksi yönde gerçekleştirilmelisiniz. Aynı bölgeye arka arkaya uygulama yapmamalısınız.

TIRAŞ BIÇAĞI

Tıraş bıçağı kullanımında kuru uygulamalardan kaçınmalısınız. Duşta dahi mutlaka köpük ya da jel kullanmalısınız. Bu sayede epilasyon alanını kayganlaştırarak küçük yaralanmalar olmaksızın tüylerinizden kurtulabilirsiniz.

EPİLASYON KREMLERİ VE JELLERİ

Epilasyon için krem ya da jel tercih ediyorsanız, uygulamadan önce mutlaka alerjik reaksiyon testi yapmalısınız. Cilt tipinizle uyumlu ürünleri tercih etmelisiniz. Epilasyon kremlerini veya jellerini uygulamadan önce, cilt yüzeyinde herhangi bir başka bakım ürünü olmadığından emin olmalısınız.

EPİLASYON SONRASI CİLT BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Epilasyon öncesinde cildi hazırlamanın öneminden ve tekniklerin uygulanması sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettik. Şimdi ise sırada epilasyon sonrası cilt bakımı var. Epilasyon sonrası cilt bakımı, pürüzsüz bir görünüm için son derece önemlidir. Epilasyon sonrasında hassaslaşan cildinizi, doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamalısınız. Güneş ışığı terlemeyi arttırarak cildin tahriş olmasına neden olabilir. Ayrıca güneşten yayılan zararlı UV ışınlar, hassas cilde daha fazla zarar verir.

Epilasyon sonrası cildin nemlendirilmesi önemlidir. Nem desteği sayesinde ciltteki gerginlik azalır. İşlem sonrası nemlendirici kullanmak cildin yatıştırılması için ideal bir yöntemdir. Bu amaçla NIVEA Repair & Care Vücut Losyonu tercih edebilirsiniz.

Epilasyon sonrasında ciltteki ölü deriyi uzaklaştırmak yeni tüylerin çıkış sürecinde batığa dönüşmelerini engellemenin ideal bir yoludur. Cildi ölü derilerden arındırarak batık görünümünü azaltmak için peeling uygulaması yapılabilir.

CİLDİNİZ İÇİN EN UYGUN EPİLASYON YÖNTEMİ HANGİSİDİR?

Tüylerinizden kurtulmak için farklı epilasyon teknikleri içerisinden seçim yapabilirsiniz. Seçim yaparken kişisel tercihleriniz ile birlikte cildinizin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede doğru tekniği seçebilir ve pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Tıraş bıçakları, tüm cilt tipleri için uygundur. Uygulama sırasında yukarıda bahsettiğimiz önerilerinden faydalanarak acısız ve hızlı bir şekilde pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Hızlı ve pratik olması sayesinde sıklıkla tercih edilen tıraş bıçakları ile alınan tüylerin kısa süre içerisinde yeniden uzayacağını unutmamalısınız.

Küçük yaralanma ihtimalleri, tıraş bıçağı kullanma konusunda sizi tedirgin ediyorsa benzer pratikliğe sahip epilasyon kremlerini ya da jellerini tercih edebilirsiniz. Farklı cilt tiplerinin hassasiyetleri göz önünde bulundurularak tasarlanan içeriklere sahip krem ya da jeller ile kısa sürede tüylerinizden kurtulabilirsiniz.

Ağda ve epilatör, tüyleri kökünden alan uygulamalar oldukları için daha uzun süreli pürüzsüzlük arayışında olanlar için idealdir. Hafif bir acıya neden olan bu uygulamalar, dikkatli olarak başvurulması gereken işlemlerdir. Özellikle ağdanın hassas ciltler üzerinde kızarıklık oluşumuna  neden olabileceğini unutmamalısınız.

EPİLASYON SONRASI NIVEA VÜCUT BAKIM KREMLERİ İLE CİLDİNİZİ BESLEYİN

Epilasyon sonrası bakımın, pürüzsüz bir cilt görünümüne sahip olmak için son derece önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu amaçla, NIVEA tarafından tasarlanan ürünlerden destek alabilirsiniz. NIVEA Repair & Care Bakım Kremi, derinlemesine nemlendirme sağlayan formülü ile epilasyon sonrasında oluşan cilt gerginliklerinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Gergin cildi 72 saat süre ile rahatlatır ve yatıştırır. Epilasyon sonrası cildinizin ihtiyaç duyduğu tüm bakımı tek başına sağlayabilir. Epilasyon sonrası bakım için NIVEA tarafından geliştirilen nemlendiriciler gibi ürünlerden de faydalanabilirsiniz.