YAZ BAKIM RUTİNİNİN OLMAZSA OLMAZI: GÜNEŞ KREMLERİ

Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan güneş kremleri ile en sıcak havalarda bile pırıl pırıl, lekesiz bir cilde sahip olmak mümkün! Sağlıklı bir cilt için düzenli güneş kremi kullanımı ve buna dair bilmek istediğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

NEDEN GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALIDIR?

Güneş ışınları, güçlü bir D vitamini deposu olup hem yetişkinlerin hem de çocukların kemik sağlığını destekler. Aynı zamanda kişilerin bağışıklık sistemini de güçlü tutar. Güneşten gelen ışınlar, bir süre sonra zararlı etkilere sebep olabilir. Yaşamın temel ihtiyacı olan bu ışınlar, korunmadan maruz kalındığında çeşitli problemleri beraberinde getirir.

Uzun süre güneş ışığına maruz kaldığınızda UV ve UVB adı verilen radyoaktif maddeler, cildinize nüfuz etmeye başlar. Derinizin alt tabakasına ulaşan bu maddeler, cildinizde kırışıklık ve lekelenme benzeri yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu süreçte cildinizin zarar görmesini engellemeniz oldukça önemlidir. Güneş kremleri, tam da bu noktada devreye girer. Düzenli olarak güneş kremi kullanmanız, cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.

Doğru ve düzenli miktarda kullanılan güneş kremleri, yaşlanma belirtilerini en aza indirerek kırışıklık oluşumunu engeller. Uzun vadede oluşan cilt kanseri başta olmak üzere pek çok riskin önüne geçer. Aynı zamanda cildin renk eşitliğini destekleyerek leke problemini en aza indirir.

Güneş kremi kullanımı, güneş ışığının ciltte yarattığı olumsuz etkileri azaltır. En güneşli havalarda bile cilt bariyerini korur. Özellikle yüz bölgesi, vücudun diğer bölgelerine göre çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu alandaki deri çok daha ince olup güneşin zararlı ışınlarına karşı korumasızdır. Bu sebeple tercih edeceğiniz güneş kreminin cilt yapısına uygun ve hafif olması son derece önemlidir. Güneş koruyucu yüz kremi çeşitlerinden bir tanesini seçerek bu durumu kontrol altına alabilir, yüzünüzü hem yaz hem de kış ayında güvenle koruyabilirsiniz.

Güneş kremi yüz için pek çok fayda sağlar. Yüzün hassas yapısı göz önünde bulundurularak üretilen kremler, cilt yüzeyinde kalkan görevini üstlenerek benzersiz bir koruma sağlar. Güneş kremi NIVEA ürünleri, bu alanda çığır açarak kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilir. En güneşli havalarda bile hareket özgürlüğü sunan her bir ürün, güneş kremlerinden beklediğiniz performansı fazlası ile karşılar.

Güneş kremi çeşitleri yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da sıkça kullanılır. Özellikle hassas ciltlere sahip kişiler, bu havalardan etkilenebilir. Bu sebeple güneş kremi hassas ciltler için son derece faydalıdır. Mevsim ayrımı gözetmeden kullanabileceğiniz ürünler, cildinizi 7/24 koruyarak benzersiz bir performans sergiler. Güneşin zararlı etkilerini her mevsimde önleyebilir, cilt sağlığınızı korumaya hemen başlayabilirsiniz.

GÜNEŞ KREMİ NE KADAR UYGULANMALIDIR?

UV ışınları, özellikle yaz aylarında yeryüzüne yoğun bir şekilde düşer. Bu durumun etkilerini en aza indirmek amacı ile tercih edilen güneş kremleri, doğru miktarda ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Elde edeceğiniz koruma, güneş kreminin kullanım miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu sebeple güneş koruyucu krem, yeterli miktarda sürülmeli; vücudun her bir alanına nüfuz etmesi sağlanmalıdır.

Güneş kremleri, yoğun yapısı ile tüm vücudunuzu sararak benzersiz bir koruma sunar. Yüz, sırt, omuz, bel bölgesi ve bacaklar başta olmak üzere güneş ışınlarına maruz kalan pek çok yere uygulanabilir. Bu bölgelere yapılan uygulama, yetişkinler için yaklaşık 2 ya da 3 yemek kaşığı (30 ml civarı) güneş kremine tekabül eder. Belirtilen miktar, çocuklar için farklılık gösterebilir. Son derece ideâl olan bu miktar, vücudun ihtiyaç duyduğu korumayı sağlar. Bu uygulamadan sonra gönül rahatlığı ile güneşe çıkabilir, güneş kreminin etkisini kolayca fark edebilirsiniz.

Güneş kremlerinin yanı sıra, kullanım kolaylığını destekleyen güneş koruyucu sprey çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Ergonomik yapısı sayesinde vücudun her yerine nüfuz edebilen güneş kremi spreyi, el ile temas etmeden uygulama imkânı sunar. Kullanıldığı alanı tamamen sararak filtre görevini üstlenir. UV ışınlarının zararlı etkilerini minimuma indirir.

GÜNEŞ KREMİ UYGULARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Güneş kremi, doğru ve düzenli miktarda kullanıldığında pek çok fayda sağlar. Ürün sadece yaz aylarında değil, her mevsimde kullanılarak alışkanlık hâline getirilmelidir. Yaşlanma belirtilerini en aza indiren kremler, aynı zamanda cildin nem bariyerini de korumayı amaçlar. Lekelenmelerin önüne geçer ve cildin elastik yapısını destekler.

Güneş kremi uygularken dikkat edilmesi gereken belirli noktalar mevcuttur. Bu noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Uygulama öncesinde cilt tipiniz için doğru güneş kremini bulmanız gerekir. Hassas, yağlı ya da kuru cilt tipleri için farklı içeriklere sahip güneş kremleri mevcuttur. Bir dermatolog yardımı ile ya da önceden kullandığınız güneş kremleri doğrultusunda dilediğiniz tercihi yapabilirsiniz.
  • Güneş kremi, yaklaşık 20 ile 25 dakika içerisinde etki etmeye başlar. Bu sebeple güneş ışınlarına maruz kalmadan önce uygulamalı, belirtilen süreden sonra dışarı çıkmalısınız. Hızlı etki gösteren ürünlerde bu süre daha kısa olabilir. Kullandığınız ürünün özelliğine bağlı olarak bu süreyi belirlemeniz tavsiye edilir.
  • Güneş kremleri, cildin her bölgesine nüfuz edecek şekilde uygulanmalıdır. Özensiz bir şekilde yapılan uygulamalar, kremin vücuda yayılmasını engelleyerek bazı bölgelerin kremsiz kalmasına yol açabilir. Bu sebeple uygulama esnasında sabırlı olmak gerekir. Sırt ve boyun gibi ulaşılması zor olan bölgeler için sevdiklerinizden destek alabilirsiniz. Doğru şekilde uygulanan güneş kremi vücut sağlığını koruyarak beklediğiniz performansın fazlasını karşılar.

GÜNEŞ KREMİ NE SIKLIKLA TAZELENMELİDİR?

Güneş kreminin yüksek faktöre sahip olması, vücudunuzu uzun süre koruyacağı anlamına gelmemektedir. Örnek olarak; sabah sürdüğünüz güneş koruyucu 50 faktör krem, gün sonuna doğru etkisini yitirmeye başlayabilir. Bu tür durumların önüne geçmek ve en yüksek performansı almak için güneş kremini düzenli olarak tazelemek gerekir.

Güneş kremlerini 1 yada 2 saatte bir yenilemek, özel formüllerinin çok daha aktif hâle gelmesini sağlar. Özellikle yaz aylarında oluşan terlemeler, koruyuculuğu yok etmese de etkisini bir miktar azaltabilir. Yüzdükten, havlu ile kurulandıktan ve terledikten sonra güneş kremlerini yenileyebilir, uzun süreli korumaya hemen ulaşabilirsiniz. Kış aylarında yenileme işlemleri daha uzun aralıklarla yapılabilir.

Güneş koruyucuyu yenilerken dudaklara da özen göstermek gerekir. Dudaklara sürülen kremler, çatlama ve tahrişlerin önüne geçer. Gün içerisinde kullanılan parlatıcılar, dudakların güneşten daha çok etkilenmesine sebep olur. UV ışınlarının etkisi ile dudakta gözle görülmeyen yanıklar oluşabilir. Bu tür durumların önüne geçmek için dudak bakımı da göz önünde bulundurulmalı, güneş kremi bu alanlara da hafifçe sürülmelidir.

SUYA DAYANIKLI GÜNEŞ KREMİ NEDİR?

Güneş kremleri hem yaz hem de kış aylarında UV ışınlarına karşı koruma sağlar. Özellikle yaz aylarında tercih edilen güneş kremleri, suya karşı dayanıklı özelliklere sahiptir. Bu havalarda nemin artması ile birlikte pek çok kişide terleme görülür. Suya dayanıklı güneş kremleri, böyle durumlarda etkisini sürdürerek kişinin cilt yapısını uzun bir süre korur. Denize ya da havuza girildiğinde de benzersiz bir performans sergileyen kremler, zengin içeriği sayesinde suya karşı direnç gösterir.

NIVEA ürünleri, suya karşı dayanıklılık konusunda son derece etkilidir. Avrupa su direnci testlerini başarı ile geçen güneş kremleri, Kozmetik Avrupa standartlarına uygun şekilde tasarlanır. Suya dayanıklılık ölçütleri test edilen ürünler, kullanıcı memnuniyetini en üst seviyelere çıkarır. NIVEA’nın her bir ürünü, farklı yaşlara ve cilt tiplerine sahip bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanır. Bu sayede hem kendiniz hem de çocuklarınız için bu özel ürünler arasından en doğru olanları seçmeniz ve güvenle kullanmanız mümkün olur.

GÜNEŞ KORUMA FAKTÖRÜ (SPF) NEYE GÖRE SEÇİLMELİDİR?

Güneş, insan vücuduna D vitamini bakımından pek çok fayda sağlasa da yoğun olarak maruz kalınan güneş ışınları çeşitli zararlara sebep olabilir. Bu tür durumların önüne geçmek için cilt yapısına uygun güneş koruma faktörü seçilmelidir. Güneş kremleri üzerinde yer alan etiketler, koruma değerlerinin tespit edilmesinde büyük bir rol oynar. Bu etiketlere göz atarak vücudunuz için ihtiyaç duyduğunuz güneş koruma faktörünü tercih edebilirsiniz.

SPF adı ile bilinen güneş koruma faktörü, cildin zararlı güneş ışınlarından ne derece korunduğunu gösteren bir numaradır. Bu numaralar ve koruyuculuk değerleri, aşağıdaki gibi sıralanmıştır;

  • Güneş kremi 15 faktör (SPF), UVB zararlı ışınlarının %93’ünü engeller.
  • Güneş kremi 30 faktör (SPF), UVB zararlı ışınlarının %97’sini engeller.
  • Güneş kremi 50 faktör (SPF), UVB zararlı ışınlarının %98’ini engeller.

SPF dereceleri, güneş kremini düzenli olarak tazelediğinizde etkisini sürdürür. Zararlı ışınlara karşı maksimum koruma sağlayarak cildinizi güvende tutar.

Cildi en iyi şekilde korumak için iki farklı ışın türünü dikkate almak gerekir. UVA ışınları, cildin alt tabakasına nüfuz ederek yaşlanma etkilerini hızlandırır. UVB ışınları ise cildin üst tabakasına zarar vererek yanıkları oluşturur. Geniş spektrum korumalı ürünleri tercih ederek maksimum koruma sağlayabilirsiniz. NIVEA ürünleri hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı direnç göstererek cildin sağlıklı yapısını sürdürmesini sağlar. Bu iki zararlı ışının etkilerini en aza indirir ve koruma düzeyini oldukça yükseltir.

Gün içerisinde güneş ışınlarına maruz kalacağınız saat aralıkları da seçeceğiniz koruma faktörü üzerinde etkilidir. Güneş ışınlarının en etkili olduğu öğle saatlerinde yüksek faktörlü güneş kremlerini tercih etmek gerekir. Sabahın erken saatleri ya da öğleden sonra daha düşük korumalı kremleri kullanabilirsiniz.

Cilt tipinize uygun olan ürünleri tercih etmek oldukça önemlidir. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz su bazlı güneş kremlerini; kuru bir cilt için ise nemlendirici etkiye sahip, losyon kıvamındaki ürünleri kullanabilirsiniz.

YÜZ İÇİN AYRI GÜNEŞ KREMİ Mİ KULLANILMALIDIR?

Yüz, cildin en hassas tabakasının yer aldığı bölgelerden biridir. Bu sebeple yüz üzerinde kullanılan ürünler, dikkatlice seçilmeli ve özenle uygulanmalıdır. Yüz için tercih edilen güneş kremler, vücut kremlerine oranla çok daha farklı içeriklere sahiptir. Yüz koruyucu güneş ürünleri, zararlı ışınlara karşı benzersiz bir koruma sağlayarak cilt lekelenmelerini önler. Aynı zamanda yaşlanma etkilerini en aza indirerek cilt sarkmalarına karşı da koruma sağlar.

Yüz için tercih edilen güneş kremlerinin de UVA ve UVB korumalı olması gerekir. Hassas cilt yüzeyi, ürünlerin koruma özelliği sayesinde her an esnek kalır. Güneş kremini dışarıya çıkmadan 20 dakika önce sürmeniz tavsiye edilir. Özellikle alın, burun ve yanaklar başta olmak üzere yüzün her yerine nüfuz ettiğinden emin olmak oldukça önemlidir. Kısa bir süre içerisinde etki eden güneş kremleri ile güneşli havaların keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

ÇOCUKLAR İÇİN DOĞRU GÜNEŞ KREMİ NASIL SEÇİLMELİDİR?

Bebek ve çocuk vücudu için D vitamini oldukça önemlidir. Doğru miktarlarda alınan güneş ışınları, çocukların kemik gelişimine destek olur. Özellikle yaz aylarında güneşin faydalarından yararlanmak, zararlarından da korunmak gerekir. Doğru kriterlere göre seçilen güneş kremi bebekler ve çocuklar için son derece sağlıklıdır. Bu kriterler, aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Güneş kremi seçerken yaşa dikkat edilmelidir. Bebek ciltleri çok daha hassas olduğundan bu yaş grubuna özel olarak üretilen kremler kullanılmalıdır.
  • Yüksek faktörlü güneş kremi çocuklar için son derece faydalıdır. Oyun oynamayı ve yüzmeyi seven çocuklar, uzun süre boyunca güneş ışınlarına maruz kalabilir. Güneş ışınlarının zararlı etkilerini en aza indirmeyi amaçlayan NIVEA, çocuklar için ekstra suya dayanıklı güneş kremleri üretir. Böylece deniz kenarında oynayan çocuklarını izlerken ebeveynlerin içi rahat olur.
  • Küçük yaştaki bireylerin hem yüzü hem de vücudu için farklı ürünler tercih edilmelidir. Yüz güneş kremleri maksimum koruma sağlarken, vücut kremleri hızlı emilim özelliğine sahiptir. Bu sebeple yüz ve vücut için ayrı kremler tercih edilerek bölgesel ihtiyaçlar giderilmelidir.

GÜNEŞ KREMİYLE BRONZLAŞILIR MI?

Güneşten gelen UV ışınları, cilt yüzeyinin savunma mekanizmasını etkin hâle getirir. Bu şekilde vücut, kahverengi pigment melanini oluştumaya başlar. Melaninler vücut tarafından üretilerek UV ışınlarının zararlı etkileri ile savaşır. Aynı zamanda tüm vücuda yayılarak benzersiz bir performans sergiler. Işınlarla savaşan kahverengi pigmentler, dışarıdan bakıldığında bronzlaşma olarak adlandırılır. Vücudun doğal korunma mekanizması sonucu oluşan bronz ten, zaman içerisinde derinin soyulması ile etkisini kaybeder.

Güneş kremleri ile tamamen olmasa da bir miktar bronzlaşmak mümkündür. Düşük güneş koruma faktörleri ile daha bronz bir tene ulaşabilirsiniz. Ancak özellikle hassas bir tene sahipseniz düşük SPF’li güneş kremlerinin vücudunuzu yeterince korumama olasılığı olduğunu dikkate alarak ürün tercihi yapmalısınız. Hassas cilt yapısı, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı daha açıktır. Bu nedenle güneş yanığı gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için yüksek faktörlü kremler ile korunması tavsiye edilir.

GÜNEŞ BAKIM ÜRÜNLERİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

NIVEA ürünleri, açıldıktan sonra 12 aya kadar kullanım garantisi sunar. Güneş kremi son kullanma tarihine kadar üründen en yüksek performansı alabilir, dilediğiniz her alanda kullanım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra oda sıcaklığında muhafaza edilen güneş kremleri, bir sonraki sezonda da kullanılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, güneş kremlerinin yapısındaki değişikliklerdir.

Farklı bir koku ya da renk, güneş kremlerinin ömrünü tamamladığını gösterir. Bu tür durumlarda ürünü kullanmayı bırakmanız ve yenisini temin etmeniz gerekir. NIVEA ürünlerinin raf ömrü, açıldıktan sonra ortalama 30 aydır. Nemli, sıcak ve rutubetli ortamlarda bu süre kısalabilir.

KIŞ MEVSİMİNDE DE GÜNEŞ KREMİ KULLANILMALI MIDIR?

Güneş kremleri yalnızca yaz aylarında değil, kış aylarında da tercih edilmelidir. Güneşin etkilerine karşı savunmasız olan ciltte; zaman içerisinde kırışıklık, leke ve sarkma başta olmak üzere pek çok yaşlanma belirtisi oluşabilir. Bu tür durumları en aza indiren güneş kremleri, kış mevsiminde de benzersiz bir performans sunar.

Güneş ışınları, kapalı hava koşullarında bile bulutlar arasından yeryüzüne iner. Yaz ayındaki zararlı etkilerinin bir kısmını bu mevsimlerde de sürdürür. Dört mevsimde de güneş kremi kullanılmalı, güneşin zararlı etkilerine karşı cilde koruma sağlanmalıdır. Soğuk havalarda oluşan kaşıntı, tahriş ve kuruluğu azaltan güneş kremleri, ciltte nem bariyeri oluşturur. Böylece her zaman sağlıklı, ışıltılı ve nemli bir cilde sahip olursunuz.

RENKLİ GÜNEŞ KREMLERİ KORUYUCU MUDUR?

Güneş koruyucu bb kremler, cilt tonunu eşitleyerek nem dengesini uzun bir süre korur. NIVEA BB krem, içerisinde yer alan SPF 20 güneş koruma faktörü sayesinde güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlar. Yaşlanma etkilerini en aza indirerek kırışıklıkların önüne geçer. Aynı zamanda güneş lekelerini engeller ve benzersiz bir performans sunar.

NIVEA BB güneş kremi kullananlar, ürünün cilt tonu eşitleme özelliğini oldukça beğenir. Gözenek görünümünü azaltan krem, aynı zamanda göz altı morluklarını ve ince çizgileri kapatır. Cildin ışıl ışıl parlamasını sağlayan güneş kremi, hafif ve hızlı emilen yapısı sayesinde pek çok yerde kullanılabilir.

NIVEA, bakım ürünleri alanında fark yaratarak sektördeki yerini daima korur. Kullanıcılarını memnun eden zengin formüllü ürünleri sayesinde en başarılı sonuçlara imza atar. Yüz için güneş kremi tavsiyeleri ve pek çok içeriğe web sitemizden ulaşabilir, cildinizi korumak için gerekli olan tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Başka sorunuz var mı?

Online iletişim formumuzu kullanarak lütfen bizimle iletişime geçin.
product-stage-bg