Kuru bir saç derisi ile nasıl başa çıkılır

NIVEA'nın bakım ipuçları, saç derinizin dengesini geri kazandıracaktır.

Saç derimiz nasıl kuruyor?

Kuru-bir-saç-derisi-ile-nasıl-baş-edilir-giriş-resmi

Saç derimizin karmaşıklığı

Yeni hücreler sürekli olarak saç derinizin derin katmanlarında oluşur. İyi sirkülasyona sahip sağlıklı bir kafa derisine sahip olmak güzel saçlar için en iyi koşulları sağlar.
Derimizin geri kalan kısmı gibi, saç derisi de birkaç katmandan oluşur: 
Alt tabakalarda yeni hücreler oluşurken, yüzeyde eski hücreler sürekli dökülür.

Bununla birlikte, belirli tetikleyiciler bu sistemi bozabilir: - bu durumda kaşıntı, kuruluk, gerginlik hissi ve kepeklenme ile karşı karşıya kalırsınız. Çok fazla güneş, tuzlu veya klorlu su gibi diğer etmenler de saç derisindeki nemi yok eder ve kepek oluşmasına sebep olur.

Dengesiz bir beslenme biçimi, aşırı stres ve çok fazla duş almak saç derisini kurutabilir.
Kuru bir saç derisine sahip olmak kalıtımsal da olabilir. Ancak kaşıntı dayanılmaz hale geldiğinde, bir doktora gitmelisiniz - sebep mantar veya bit ya da akar istilası da olabilir. Ama merak etmeyin. Bu durumlar artık hızlı ve basit bir şekilde tedavi edilebiliyor.
 

Kontrol Listesi: Kuru bir saç derisi ve kepekle mücadeleye ne yardımcı olur?

  • Çok sıcak duştan kaçının - bu, saç derinizin doğal yağlarını ve nemini kaybetmesine sebep olacaktır.
  • Rüzgar, soğuk ve kuru ısıtma havası da saç derinize zarar verebilir.
  • Saç deriniz çok kepek üretmeye eğilimliyse, NIVEA Repair Anti-Dandruff Shampoo gibi hafif bir kepek karşıtı şampuan kullanmanız gerekir. NIVEA’s Hydro Care Shampoo gibi yumuşak bir şampuanla kuru saç derinize bakım yapın, çünkü bu durumda, uygun bir kepek karşıtı şampuan saç derisinin doğal dengesini bozabilir.
  • Sağlıklı bir saç derisi bile sık sık saç kurutma makinesi kullanımı ile gerilebilir. Bu nedenle zaman zaman saç kurutma makinesi olmadan, saçlarınızın doğal olarak kurumasına izin verin.
  • Kuru saç derisine bir mola vermek ve sebum üretimini desteklemek için saçlarınızı birkaç gün yıkamaya ara verin. Çok fazla kepekten mustaripseniz, şampuanın olumlu bir etki yaratması için günlük olarak saçınızı yıkamanız önemlidir.
0122-HC-kuru-bir-saç-derisi-ile-nasıl-baş-edilir-giriş-resmi-2

Bir denge kurma: sağlıklı, beslenmiş saç derisi

Saç derisinin doğal dengesini kaybederseniz, dengenin tekrar geri kazanılabilmesi için saçınızın nazik bir şekilde temizlenmesi ve beslenmesi gerekir. Aloe vera ve su zambağı özlü NIVEA Hydro Care Shampoo, saçınızın sönmesine neden olmadan yoğun nem kazandırır.

Saç derinize doğal bakım

Aloe vera gibi doğal içerikler kuru bir saç derisine daha fazla nem ve canlılık kazandırmaya yardımcı olur - böylece kendi cildinizle tekrar barışık olursunuz.
Kuru-bir-saç-derisi-ile-nasıl-baş-edilir-bölüm-2-1

Pürüzsüz ve parlak

Kuru bir saç derisini, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile tamamen tedavi edebilirsiniz. Saç derinize birkaç damla yağı masaj ile uygulayın ve yıkamayın - bu doğal yağları yeniler, saçı nemlendirir ve besler. Yoğun beslenme için, yağı gece boyunca bekletin.

Kuru-bir-saç-derisi-ile-nasıl-baş-edilir-bölüm-2

Güçlü ikili

Kuru saç derisiyle başa çıkmanın diğer bir doğal yolu, 2:1 oranında ısırgan otu çayı ve elma suyu sirkesi karışımını saç derinize masaj ile uygulamaktır. Ancak, sirkenin saç derisini tahriş etmemesi için bileşenlerin oranlarına dikkat edin.