HANGİ DEODORANT BENİM İÇİN EN İYİSİ?

En aktif gününüzde bile kendinizi iyi ve özgüvenli hissetmenize yardımcı olacak, mis gibi kokusu ile enerji verecek bir deodorant arıyorsanız ihtiyacınız olan tüm ipuçları için en doğru yerdesiniz!

Neden Deodorant Kullanmalıyız?

Deodorant, istenmeyen vücut kokularına neden olan bakteriler ile savaşır. Bu özelliği ile, vücudumuzda istenmeyen kokuların oluşmasını önler. Her zaman temiz ve ferah hissetmemizi sağlar. Özel içerikleri sayesinde aynı zamanda güzel bir vücut kokusuna sahip olmamıza da yardımcı olur. Doğrudan uygulandığı için cilt bakımına da katkı sağlar. Son derece pratik bir kullanıma sahip bu ürünleri, gün boyu temiz ve rahat hissetmek için kullanabiliriz.

Antiperspirant özelliğe sahip deodorantlar, sadece kötü kokulara neden olan bakteriler ile savaşmaz; aynı zamanda terlemeyi de önler. Ter, tek başına kokusuzdur. Ancak bakterilerin oluşumu ve gelişimi için uygun ortamı yaratarak, ter kokusu olarak adlandırdığımız istenmeyen sonuçlara neden olur. Antiperspirant özellikli ürünler kullanarak terlemeyi önlemek ve istenmeyen vücut kokularından kolayca kurtulmak mümkündür. Özellikle sıcak yaz günlerini konforlu bir şekilde geçirmek için antiperspirant özellikli ürünleri tercih edebiliriz.

CİLT TİPLERİNE GÖRE DEODORANT NASIL SEÇİLMELİDİR?

Tüm bakım ürünlerinde geçerli olan bir kriter, deodorant seçimi için de kullanılabilir. En iyi deodorant, cilt tipi ile ideal bir uyuma sahip olandır. Bu nedenle seçimimizi, cilt tipimizin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak yapmalıyız. Böylece, etkili sonuçlar veren ürünlere kolayca ulaşabiliriz. Ürünlerin sundukları etkilerden en verimli şekilde yararlanabiliriz.

Cilt tipine göre seçim yapmanın bir diğer faydası da destekleyici bir bakıma sahip olmaktır. Cildin ihtiyaçları ile uyumlu ürünler, kötü kokuları önlerken aynı zamanda bölgesel bakıma da destek olur. Bu sayede, aynı anda hem hoş bir kokuya hem de bakımlı bir cilde sahip olmak mümkün hâle gelir. Şimdi nasıl seçim yapmalıyız kısaca bakalım:

HASSAS CİLTLER

Hassas bir cilde sahipseniz, en iyi deodorant markaları tarafından tasarlanan ürünler içerisinden seçim yapmalısınız. Cilt yapınızın tahrişe yatkın olması nedeniyle, güvenilirliği kanıtlanmış ürünler arasından seçimler yaparak sorunsuz bir kullanım elde edebilirsiniz. Seçim yaparken, alerjik reaksiyon riskine karşı dikkatli olmalısınız.

KURU CİLTLER

Kuru bir cildiniz varsa, mutlaka nem açısından zengin ürünleri tercih etmelisiniz. İçeriğinde besleyici yağlar olan ve yatıştırıcı özellikli ürünler, kötü kokular ile savaşırken aynı zamanda kuru cilde destekleyici bir bakım da sağlar.

YAĞLI VE KARMA CİLTLER

Yağlı veya karma bir cildiniz varsa sizin için en iyi deodorant sebum üretimini dengeleme özelliğine sahip olandır. Bu sayede cildinizin daha fazla yağ üretmesine ve gözeneklerinin genişlemesine neden olmadan, kötü kokular ile mücadele edebilirsiniz. Ayrıca matlaştırıcı özelliğe sahip ürünleri de tercih edebilirsiniz.

NORMAL CİLTLER

Sağlıklı yapıları ile öne çıkan normal ciltlerde, mutlaka özel hazırlanan uyumlu ürünler kullanılmalıdır. İstenmeyen kokular ile cildin sağlıklı işleyişi üzerinde olumsuz etkiler yaratmadan mücadele edilmelidir. Cilt tipiniz normalse diğer cilt tipleri için tasarlanan ürünleri kullanmamalısınız.

DEODORANT ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Deodorantları neden kullanmamız ve neye göre seçmemiz gerektiğinden bahsettik. Şimdi sıra çeşitlerini incelemeye geldi. Bu sayede, kişisel ihtiyaçlarımızı tam anlamıyla karşılayan deodorantı bulmaya bir adım daha yaklaşabiliriz. Deodorant markaları tarafından tasarlanan ve yaygın olan kullanılan çeşitlere hızlıca göz atalım:

DEODORANT ROLL-ON

Roll-on adını sahip olduğu dönebilen yuvarlak başlıktan alır. İçeriğin sıvı formda olduğu deodorant çeşididir. Oldukça pratik bir kullanıma sahiptir. Formülü, kullanım sırasında hızla emilmesini sağlar. Ancak ilk kullanım kısa süreli bir ıslaklık oluşturur. Cildin yumuşatılmasında ve yatıştırılmasında oldukça etkilidir.

DEODORANT STICK

Kremsi katı bir forma sahiptir. Kullanımın hemen ardından matlaştırıcı bir etki gösterir. Rahatça kullanılabilir. Besleyici özelliği ile öne çıkan deo stick ürünler, ciltte etkili bir kuruluk hissi yaratır. Küçük boyutları ve katı formları sayesinde, çantada taşımak için en iyi deodorant çeşididir.

DEODORANT SPREY

İstenmeyen vücut kokuları ile mücadele amacıyla en çok tercih edilen ürünlerdir. Sprey başlıkları, kısa sürede eşit bir uygulama yapılmasını kolaylaştırır. Nazik yapılı olmasına karşın güçlü etkilere sahiptir. Sprey deodorant önerileri erkek kullanıcılar arasında görece daha yaygındır. Antiperspirant özellikli sprey ürünler, kullanmadan önce mutlaka çalkalanmalıdır.

POMPALI SPREY

Oldukça yeni olan pompalı spreyleri, sprey ile roll-on arası bir ürün olarak düşünebilirsiniz. Uygulama şekli açısından spreylere, form açısından roll-ona benzer. Formülleri hafiftir. Kullanımları kolaydır. Spreyin kullanım şeklini, roll-on ise yapısını sevenler için en iyi deodorant olmaya adaydır.

DEODORANT MI? ROLL-ON MU? HANGİSİ DAHA KORUYUCU?

Koruyuculuk olaya dâhil olana kadar en iyi deodorant cilt tipi ile uyumlu olandır diyebiliriz. Ama koruyuculuk faktörü de dikkate alındığında işler biraz değişebilir. Sonuçta bu ürünleri, kötü kokulardan kurtulmak için kullanıyoruz. Bu nedenle koruyuculuk oldukça önemli bir tercih sebebi olarak karşımıza çıkar. Yani, cilt ile uyumluluk tek başına yeterli değil. Peki tüm çeşitler arasında, yüksek koruyuculuğu ile öne çıkan en iyi deodorant hangisi? Gelin hemen öğrenelim.

Koruyuculuk, ürünlerin çeşidine göre değişmez. Yani, deodorant çeşitlerinin koruyuculuk bakımından birbirine üstünlüğü yoktur. Çeşitlilik sadece, kullanım anındaki konforu arttırmayı amaçlar. Şöyle ki; roll-on ürünler, döner başlıkları ile koltuk altının tamamına kolayca uygulanabilir; ancak kısa süreli bir ıslaklığa neden olur. Bu kısa süreli ıslaklık sizi rahatsız ediyorsa, roll-on sizin için uygun değildir. Stick ürünler roll-onlara kıyasla daha kuru bir kullanım sunar. Bu nedenle, siz deo stick tercih edebilirsiniz. Ama deo stick, kremsi katı formu nedeniyle koltuk altı kıvrımlarına erişme konusunda roll-onlar kadar pratik değildir. Sonuç olarak, iki farklı ürün de aynı sonucu almanızı sağlar. Aynı etkiyi gösterirler; sadece kullanımlarından doğan farklılıkları söz konusudur. Aynı durum sprey ve pompalı sprey ürünler için de geçerlidir.

Söz konusu koruyuculuk ise her bir çeşidin kendine özgü yapısından gelen özellikleri ile artıları ve eksileri mevcuttur. Bu artı ve eksileri, sizin tercihleriniz belirler. Ancak hiçbiri koruyuculuk açısından diğerinden daha üstün değildir. Size uygun olan formdaki ürünleri, güvenle kullanabilirsiniz.

Ne Sıklıkla Deodorant Kullanılmalıdır?

Kullanım sıklığı, deodorant önerileri içerisinden doğru bir seçim yapmak kadar önemlidir. Çünkü bu bakım ürünlerini ancak doğru şekilde kullandığımızda etkili sonuçlar elde edebiliriz. Uygulama sıklığını konuşmadan önce, bu bakım ürünlerinin ne şekilde kullanılması gerektiğine kısaca değinebiliriz. Bu sayede, ne sıklıkla kullanmamız gerektiğine dair de daha net bir cevap elde edebiliriz.

Deodorantlar, vücuttaki kötü kokuları ortadan kaldırmaz; onların oluşumunu önler. Bu nedenle, mutlaka temiz cilde uygulanmaları gerekir. İstenmeyen kokular oluştuysa deodorant kullanılmamalıdır. Kullanırsanız sadece daha farklı istenmeyen kokuların oluşmasına neden olursunuz. Herhangi olumlu bir etki elde edemezsiniz. Buradan yola çıkarak, deodorant kullanımı için en doğru anın duş sonrası olduğunu söyleyebiliriz. Vücut kokusu üzerindeki duşun faydaları, bu şekilde tüm güne yayılabilir. Bu ürünleri, duş sonrası bakımınızın rutin bir parçası hâline getirebilirsiniz.

Deodorant kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kuru cilde uygulama yapılması gerektiğidir. Ancak bu sayede etkili sonuçlar almak mümkündür. Bu nedenle eğer gün içerisinde tekrardan kullanmaya ihtiyaç duyarsanız cildinizin kuru olduğundan mutlaka emin olmalısınız. Nemli ya da ıslak cilde uygulama yapmak, istenilen etkilerin alınmasını engelleyerek kötü kokulara karşı verilen mücadeleyi kaybetmenize neden olabilir. Gün içerisinde, her ihtiyaç duyduğunuzda cildinizi kurutarak uygulama yapabilirsiniz.

GİYSİLERİNİZDE İZ BIRAKMAYAN DEODORANTLAR NELERDİR?

Deodorant önerileri içerisinde giysilerde iz bırakmayan ürünler her zaman bir adım öne çıkar. Oysa ki antiperspirant özelliğe sahip olanlar hariç, bu kozmetik ürünlerinin giysilerde iz bıraktığına dair herhangi bir veri yoktur. Yanlış duymadınız; giysilerde, özellikle koltuk altlarında oluşan sarı lekelerin sorumlusu deodorantlar değil.

Giysilerin yıkanmasında kullanılan su ve deterjan; cilt tarafından üretilen sebumlar, lipitler ve kullanılan kozmetik ürünler; kıyafetlerin lekelenmesinin ana nedeni olabilir. Özellikle kıvrımlı yapısı nedeniyle giysilerin vücut ile sürekli temas hâlinde olduğu koltuk altında, bu bileşenlerin bir araya gelmesi çeşitli izlerin oluşumuna neden olabilir. Sadece yeterince çalkalanmadan kullanılan antiperspirant özellikli deodorantlar; içeriklerinden bulunan tuzlardan dolayı giysilerde beyaz izlere neden olabilir. Bu izler, basit bir fırça yardımıyla ya da yıkama ile kolayca giysilerden çıkarılabilir.

Deodorantlar, diğer bileşenler ile bir araya gelerek leke oluşturma olasılığına sahiptir. Neyse ki bu olasılığı tamamen ortadan kaldırmak son derece basittir. Kötü kokuların oluşmasını önlemeyi amaçlayan bu bakım ürünlerinin tamamı, cilt tarafından oldukça hızlı emilen bir formüle sahiptir. Bu sayede kısa sürede kurur. Olası izlere karşı, kullanımın hemen ardından giyinmek yerine kısa bir süre beklemek oldukça basit ve kusursuz bir çözümdür. Bu sayede, giysilerinizin lekelenmesine dair herhangi bir endişe yaşamazsınız. Deodorant önerileri arasından dilediğiniz ürünü özgürce seçip kullanabilirsiniz.

EN ÇOK ÖNERİLEN NIVEA DEODORANT ÜRÜNLERİ HANGİLERİDİR?

Deodorant NIVEA tarafından onlarca yıldır üretilen bir bakım ürünüdür. Hâliyle bir çok çeşidi oldukça sık tavsiye edilir. Çünkü NIVEA tarafından tasarlanan ürünler, yüksek kaliteye ve güçlü etkiye sahiptir. Öne çıkan deodorant önerileri içerisinden cilt tipinize ve tercih ettiğiniz kullanım şekline göre kişisel seçimlerinizi yapabilirsiniz. Çünkü en nihayetinde, en iyi deodorant en çok önerilen değil, sizin tercihlerinize uygun olandır. NIVEA, bunun farkında olduğundan tüm kullanıcıları için kişiselleştirilmiş bir bakım deneyimi sunma amacıyla çok sayıda farklı ürün hazırlar.

NIVEA deo spreyler, deodorant önerileri arasında ilk sırada yer alır. Tek bir tuşa basarak kısa sürede kapsamlı bir uygulama sunmaları, bu ürünlerin uzun yıllardır en popüler deodorant önerisi olmayı sürdürmesinde etkilidir. Ayrıca, hoş kokularının aerosol yapıları sayesinde daha fazla hissedilmesi de popüler olmalarının bir diğer sebebidir. Deodorant önerileri içerisinde ikinci sırada ise roll-on çeşitleri yer alır. Sundukları pratik ve hassas uygulama, sıkça önerilen NIVEA ürünleri içerisinde yer almalarında oldukça etkilidir. NIVEA stickler, en çok tavsiye edilen ürünler içerisinde üçüncüdür. Pompalı spreyler ise diğerlerine kıyasla daha yeni bir çeşit olmasına karşın deodorant önerileri içerisinde kendine sıkça yer bulur.

Deodorant Ter Kokusunun Önüne Nasıl Geçer?

Aslında deodorant, ter kokusunun önüne geçmez. Çünkü ter, yaygın bilinenin aksine, kokusuzdur. Cilt terlediğinde, kötü koku oluşumuna neden olan bakteriler için uygun bir hâl alır. Gelişip çoğalan bu bakteriler de istenmeyen kokuların oluşmasına neden olur. Ter kokusu, aslında bu alanlardaki bakterilerden kaynaklanır; terin kendisinden değil. Deodorant da bu bakteriler ile mücadele ederek kötü kokuların oluşumunu önler.

Antiperspirant özelliğe sahip bir deodorant, ter bezleri üzerinde geçici bir tabaka oluşturur. Bu sayede, terlemeyi geçici bir süre durdurur. Böylece kötü kokulara neden olan bakterilerin oluşumunu da minimize eder. Kısacası antiperspirant özellikli ürünler, istenmeyen vücut kokularına karşı son derece etkilidir. Cilt yüzeyindeki bakteri oluşumunu azaltan etkileri sayesinde üstün hijyen de sağlar. Sonuç olarak antiperspirant özelliğe sahip ürünlerin en iyi deodorant olma yolunda bir adım önde olduklarını söylemek mümkündür.

NIVEA DEODORANT KULLANANLARIN TAVSİYE ETTİKLERİ KOKULAR HANGİLERİDİR?

NIVEA deodorantlar sadece güçlü etkileri ile değil aynı zamanda sahip oldukları hoş kokular ile de öne çıkar. Bu sayede, NIVEA ürünleri ile zevkinize ve tarzınıza uygun temiz ve ferah bir vücut kokusuna sahip olabilirsiniz. Sevdiğiniz kokuları gün boyu rahatlık hissi ile birlikte üzerinizde taşıyabilirsiniz.

Çiçeksi kokuya sahip deodorant önerileri kadın kullanıcılar arasında daha yaygındır. Feminen kokusu ile NIVEA Pearl & Beauty, çiçek kokularını sevenler için oldukça idealdir. NIVEA Powder Touch Antiperspirant ise daha zarif bir kokuya sahiptir. Elegan kokusunda yoğun bir feminen dokunuş mevcuttur. NIVEA Protect & Care ise markanın klasik kokusuna sahiptir. Bu nedenle en sık tavsiye edilen kokular arasında yer alır. Klasik ve sevilen kokusu sayesinde, herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Kokusu ya da çeşidi ne olursa olsun, en iyi deodorant sizin kullanmaktan keyif aldığınızdır. NIVEA, bu nedenle çok sayıda farklı ürün tasarlar. Geniş bir aralığa sahip olan deodorant fiyatları içerisinden bütçenize uygun ürünleri kolayca seçebilirsiniz. Bütçenize uygun, kokusu tarzınız ile uyumlu ve güçlü etkilere sahip bir NIVEA ürünü ile tüm gün rahat ve ferah hissedebilirsiniz.