Güneş yanığı mı? Gerçekten Hemen Ne Yardım Eder?

Güneş yanığı söz konusu olduğunda en iyi ipucu nedir? Kaçının! Ama güneş koruması uygulamayı unuttuysanız hemen harekete geçmeniz önemlidir. Burada bazı acil yardım ipuçları bulabilirsiniz.

Hangi vücut bölümleri özellikle savunmasızdır?

Ne yazık ki, vücudunuzun herhangi bir yerinde güneş yanığı olabilir, ancak UV radyasyona özellikle maruz kalan birkaç alan vardır. Bu kısmen korunmasız konumlarından ve kısmen de cildin hassas bölgeleri olmalarından kaynaklanmaktadır.

"Güneş tutucular" - özel korumaya muhtaç vücut bölümleri

Vücudun "güneş tutucular" olarak adlandırılan kısımları yüz, özellikle burun köprüsü, dudaklar, göz bölgesi, alın ve yanakları içerir. Yüz cildiniz her gün korunmasız olarak güneşe maruz kalır. Buna ek olarak, yüzünüzdeki deri çok incedir ve bu nedenle çok daha hassastır. Bu nedenle, özellikle yüksek seviyede güneş koruması gerektirir. Tatildeyken, özellikle hassas ciltler için geliştirilmiş güneş kremi kullandığınızdan emin olun ve günlük hayatınızda, güneş koruma faktörlü bir gündüz kremi kullanın. Çabucak güneş yanığı olan alanlar arasında üst göğüs bölgesi, boyun, ayağın üstü, omuzlar, kulaklar ve kafa derisi bulunur. Gündüz kıyafetleriniz, güneş koruma faktörlü güneş kremi veya güneş losyonuna ek olarak, kendinizi tehlikeli UV ışınlarından korumanın en iyi yoludur.

 

Başınızı örtmeyi unutmayın!

Doğrudan güneş ışığına maruz kaldığınızda, başınızı örtmek en iyisidir. Bu özellikle çocuklar için önemlidir.

Güneş yanığı için acil durum ipuçları

Güneş sonrası

Yeni NIVEA SUN In Shower Refreshing After Sun Lotion, güneş banyosundan sonra cildi rahatlatır ve tazeler; ayrıca duşta da kullanabilirsiniz!

Çok fazla güneş - acil ilk yardım

Çok fazla güneşe maruz kaldığınızda, kilit eylem serinlemek, çok sıvı tüketmek ve elbette hemen gölgeye geçmektir. Güneşlenmek vücudunuzun çok fazla su kaybetmesine neden olur. Bu sıvı kaybının olabildiğince çabuk dengelenmesi gerekir. Bu yüzden, tercihen başta su olmak üzere bol sıvı tüketin. Çok fazla güneşe maruz kalmış olduğunuzu fark ettiğinizde, hemen gölgeye geçin, ılık bir duş alıp biraz dinlenin. NIVEA güneş sonrası ürünlerinden biri ile hafif cilt kızarıklıklarını serinletmek en iyisidir. Zengin bir krem yerine, uygulaması kolay ve cildi yatıştıran güneş sonrası nemlendirici bir losyon kullanılması çok önemlidir. 

Not: Şiddetli güneş yanığı, kabarma, bulantı ve/veya acı çekiyorsanız, bir doktora danışmalısınız!

Cildinizin yenilenmesini nasıl destekleyebilirsiniz?

Güneş yanığı genellikle birinci derece yanıktır; ancak çok nadiren ikinci derece yanıklar oluşur. Şiddetli olup olmamasına bakılmaksızın: Küçükken çocukların kaç kere güneş yanığına maruz kaldığı yetişkinlikte cilt kanseri ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle güneş yanıklarından tamamen kaçınmalıdırlar. Güneş sonrası ürünlerle cildinizin yenilenmesini destekleyin. Nemlendirici ürünler aloe vera gibi doğal içerikler içerir, cildi yatıştırır ve yenilenmeye yardımcı olur. Cildin kızarıklığı ve buna bağlı olarak güneş yanığı kaybolana kadar birkaç günlüğüne güneşten uzak durun.

Doğadan gelen ilk yardım

Etkili serinleme ve iltihaptan korunma için, suya batırılmış keten veya pamuklu kumaşlardan yapılmış soğuk kompres kullanmayı deneyin. 

Bunların, soğutma ve antiinflamatuar etkisi vardır. Bitki yağlarına veya yeşil çaylara batırılmış ıslak mendiller, güneş yanığı için hızlı serinleme sağlar: soğuk kompreslere birkaç damla aynısafa veya papatya özü ekleyin. Etkilenen cilt bölgelerini en az bir veya iki saat soğutmak ve ertesi gün güneşten korumak da önemlidir. Güneş yanığının tamamen ortadan kalkması bir haftaya kadar sürebilir.

Yatıştırıcı papatya özü

Papatya özü ile soğuk bir kompres, etkilenen bölgelerde cildi yatıştırabilir.