Güneş Yanığına Ne İyi Gelir ? Güneş Yanığı Nasıl Geçer ?

Güneş yanıklarına karşı en etkili yöntemlerden biri, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildi korumaktır. Bu sayede yanık oluşumunu en baştan azaltmanız mümkündür. Ancak hassas tenimizi güneşin zararlı etkilerinden koruyamadığımızda karşımıza güneş yanığı gibi istenmeyen sonuçlar çıkar. Güneş yanığı ile mücadelenizde faydalı olacak bazı bilgileri burada bulabilirsiniz.

Güneş yanıklarına karşı en etkili yöntemlerden biri, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildi korumaktır. Bu sayede yanık oluşumunu en baştan azaltmanız mümkündür. Ancak hassas tenimizi güneşin zararlı etkilerinden koruyamadığımızda karşımıza güneş yanığı gibi istenmeyen sonuçlar çıkar. Güneş yanığı ile mücadelenizde faydalı olacak bazı bilgileri burada bulabilirsiniz.

Güneş Yanığı Nedir? Güneş Yanığı Hangi Durumlarda Oluşur?

Güneş yanığı, cildin ultraviyole güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmasıyla oluşan geçici iltihaplanmadır. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalma süresine göre, güneş yanığı farklı seviyelerde meydana gelebilir. Ağrı, acı, kızarıklık ve şişme belirtileri gösteren güneş yanıkları 1. derece olarak adlandırılır. Bunlara ek olarak yanan bölgede içi su dolu kabarcıkların oluşması ise 2. derece olarak sınıflandırılır.

Güneş yanığı, sıklıkla yaz aylarında ve güneş ışınlarının dik açıyla geldiği öğle saatlerinde oluşur. Ayrıca, bronzlaşma amacıyla kullanılan ve ultraviyole ışın yayan güneş lambaları da yanık oluşumuna neden olabilir. Bulutlu havalarda dahi, ışığın başka bir yüzeyden yansıyarak gelmesi nedeniyle güneş yanığı oluşumu riski vardır. Cilt yüzeyinin nemli veya ıslak olması, koruyucu kullanılmamış olması ve cildin ışığa olan hassasiyetini artıran ilaç kullanımı; güneş yanığı oluşma riskini arttırır.

güneş şapkası

Vücudun Hangi Bölümleri Güneş Yanığına Karşı Daha Savunmasızdır

Cilt renginden ve tipinden bağımsız olarak herkes güneş yanığı sorunu yaşayabilir; ancak vücudun bazı bölgeleri güneş ışınlarına karşı daha hassastır. Göz ve dudak çevresi ile kulaklar, yüzün geneline kıyasla daha ince bir üst tabakaya sahip olduğu için UV ışınlara karşı daha savunmasızdır. Yüzün tamamı da vücudun güneşe karşı en savunmasız bölümlerinin başında gelir.

Yüz bölgesi dışında, özellikle ense, omuz bölgesi ve sırt güneş ışınlarına karşı oldukça savunmasızdır. Bu bölgelerdeki deri yapısı, yüze göre daha kalın olmasına rağmen güneş ile temasları yüze göre daha az olduğu için UV ışınlara karşı daha hassastır. Benzer şekilde ayak üstleri de güneş yanığına karşı oldukça hassas bir bölgedir. Ancak kısa süreli bile olsa yoğun UV ışınları karşısında vücudun tüm bölgeleri savunmasızdır. Özellikle beyaz ciltlerde ve çocuklarda güneş yanığı oluşma riski daha fazladır.

Güneş yanığı için acil durum ipuçları

Güneş yanığına karşı

Yüzdeki Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Yüz, vücudun diğer bölgelerine göre daha hassas olduğu ve güneş ışınları ile temasını engellemek daha zor olduğu için güneş yanığı oluşumuna karşı daha savunmasızdır. Yine bu sebeplerden dolayı yüzde oluşan yanıkların geçmesi de daha zorlu bir süreçtir. Cilde nem desteği sağlamak, bol su içmek ve soğuk kompres uygulamak yüzdeki güneş yanığının iyileşmesine destek olan yöntemlerdir.

Yüzdeki güneş yanığı nasıl geçer sorusuna cilt tipine ve yanık derecesine göre farklı yanıtlar verilebilir. Klinik çalışmalar eşliğinde bu amaç için geliştirilen ürünleri kullanarak iyileşme sürecini hızlandırmak ve kısaltmak mümkündür. Güneş yanığına iyi gelen kremler arasından uygun olanı seçerek hemen kullanmaya başlarsanız, cildinizde herhangi bir leke kalmaksızın iyileşmesine destek olursunuz. Ancak kozmetik amaçlı üretilen kremlerden farklı olarak ilaç içerikli yanık kremleri, mutlaka uzman bir hekime danışarak kullanılması gereken ürünlerdir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanıkları nasıl geçer sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü yanıkların iyileşme süresi, yanığın derecesine ve vücutta bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Yanığın sonuçlarının tam olarak ortaya çıkması 2 günü bulabilir. Eğer yanık 1. derece ise ortalama 2-4 saat içerisinde belirtiler görülmeye başlanır. Yanık tamamen ortaya çıktıktan sonraki birkaç gün içerisinde iyileşir. Yanık derecesi 2 ise, iyileşme süreci bir hafta, bazen daha uzun sürebilir.

Güneş ışınları nedeniyle cilt tabakasının zarar görmesi, son derece önemli bir sorundur. Cilt, bu sorunu kendini yenileyerek çözer. Bu süreç için uygulanacak tedavi yöntemleri ile cildin iyileşme sürecine destek olabilirsiniz. Bunun için hasarlı bölgeleri güneş ışığından korumalı ve temizliğini sağlamalısınız. Ayrıca yanıklar için özel tasarlanan kremler kullanarak bölgenin nem dengesini yeniden kazanmasına destek olabilirsiniz. Soğuk duş alarak ya da soğuk kompres uygulayarak ciltteki gerginliği azaltabilirsiniz. Aynı zamanda yanık durumunda profesyonel bir sağlık hizmeti almak için doktora başvurmanız da yararlı olacaktır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığının iyileşmesini hızlandırmak için uygulanabilecek farklı yöntemler bulunur. Bu yöntemlerden başlıcaları:

  • Güneş yanığı kaşıntısı, yanığın iyileşme süresini uzatabilir. Bu nedenle kaşıntı hissini ortadan kaldırmak için nemlendiricilerden destek alabilirsiniz.
  • Güneş yanığı yaşayan bölge, ciddi anlamda su kaybeder. Cildin nem dengesini yeniden sağlamak için bol miktarda su içmelisiniz.
  • Yanık bölgelerin doğrudan güneş ışığı ile temas etmesini engellemelisiniz.
  • Yanık bölgelere soğuk kompres uygulaması yapılarak cildin gerginliği azaltılabilir. Yanıklara soğuk su ile ıslattığınız steril bir bez yardımıyla kompres yapabilirsiniz.
  • Güneş yanığı oluşan bölgenin temizliğinin sağlanması cildin kendini iyileştirmesi adına önemlidir. Bunun için, gün içerisinde yanık bölgeleri soğuk su ile temizleyebilirsiniz.

Güneş yanığı, doğru şekilde tedavi edilmezse iyileşmesi uzun sürer. Ayrıca bölgede iz kalma olasılığı da artar. Bu nedenle güneş yanığı varlığında mutlaka güneş yanığı için krem kullanılması önerilir. Bu kremler, özel olarak tasarlanan içerikleri sayesinde yanıkların iyileştirilmesine büyük katkı sağlar.

Güneş Yanığı Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Güneş ışınlarının cilt üzerinde yarattığı tahriş, bölgede bir kaşıntı hissine neden olur. Bu his, cildin kendini yenileme sürecinden kaynaklanır. Ancak yanık bölgeyi kaşımak tahriş nedeniyle zaten hassas olan bölgenin iyileşme sürecini sekteye uğratır. Bu nedenle güneş yanığı kaşıntısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek en iyi cevap, kaşıntı hissini ortadan kaldırabilecek özelliğe sahip yatıştırıcı ürünlerin kullanımıdır.

Güneş yanığı kaşıntısı için nem içeriği yüksek losyonlar kullanabilirsiniz. NIVEA Sun Güneş Sonrası Spreyi, yüksek nem içeriği ile cildin kaybettiği nemi geri kazanmasına destek olurken özel formülü sayesinde cildi serinletir ve rahatlatır. Güneş yanıklarının bakımında rahatlatıcı etkisi ile bilinen aloe veralı içeriği ile kaşıntı hissinin en aza indirilmesine destek olur.

Papatya

Güneş Yanığına İyi Gelen Kremler Hangileridir?

Güneş yanığı kremi önerisi, cilt tipine ve yanığın derecesine göre değişiklik gösterir. Güneş yanıklarını cilt kendini yenileyerek tedavi eder. Bu nedenle yanıklara iyi gelen kremler, tedavi amaçlı değil cildin kendini iyileştirme sürecine destek verme amaçlıdır. Güneş yanıklarına iyi gelen kremler, cildin nem dengesini geri kazanmasına ve gerginliğinin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca kaşıntı hissini hafifleterek zaten hassas olan dokulara daha fazla zarar verilmesini de engeller.

NIVEA Sun Koruma & Ferahlık Güneş Spreyi, cilt bariyerini destekleyen içeriği ile cildin kendini iyileştirme sürecine destek olur. NIVEA’nın koruma sunan ürününü kullanarak cildinizin nem dengesine yeniden kavuşmasını destekleyebilir ve daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Aloe vera içeriği ile yüksek nemlendirici etkiye sahip olan NIVEA güneş losyonu kullanarak cildinizin kendini toparlamasına destek olabilirsiniz.

NIVEA’nın Güneş Yanığına Karşı Etkin Koruma İçeren Ürünleri ve Korunma İpuçları Nelerdir?

Güneş yanıkları kaç günde geçer sorusunu sormaya ihtiyaç duymamak için cildi en baştan koruma altında tutmak daha iyi olacaktır. NIVEA’nın güneş yanıklarına karşı etkin koruma sağlayan ürünlerini kullanarak cildinizi UV ışınlardan kolayca koruyabilirsiniz. NIVEA Sun 50 Faktör Güneş Kremi, sunduğu yüksek etkili UV koruması ile her mevsim cildinizi korumanıza yardımcı olur. Özel içeriği sayesinde cilt bariyerini destekleyerek UV ışınlarına karşı bir savunma oluşturur.

NIVEA’nın güneş yanığına karşı etkili ürünleri içerisinden cildinizin ihtiyaç duyduğu koruyuculuğa sahip olanı seçerek kullanabilirsiniz. Düşük, orta, yüksek ya da çok yüksek koruma faktörlerine sahip ürünler arasından seçtiğinizi güneşe çıkmadan önce cildinize uygulamalısınız. NIVEA ürünleri, yüksek hızla emilir.

Güneş koruyucu ürünler, koruma faktörlerine bağlı olarak değişen sürelerde etkinlik gösterir. Bu nedenle gün içerisinde kullanımın tekrarlanması gerekir. Güneş koruyucu NIVEA ürünleri, suya ve terlemeye dayanıklıdır. Ancak yine de özellikle hassas cilt yapısına sahip kişilerde bu gibi durumlarda ürünlerin tekrardan uygulanması daha kesin bir koruma sağlar.

Güneş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Güneş sonrası cilt bakımı, güneşe karşı cilt koruması kadar önemlidir. Güneş ışığına ve sıcağa maruz kalan cildin, sağlıklı işleyişini devam ettirmesini sağlamak için NIVEA güneş sonrası ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede cildinizde gerginliklerin ve kurumaların oluşma riskini azaltabilirsiniz.

NIVEA Sun In Shower Refreshing After Sun Losyon, duşta kullanılabilme özelliği ile güneş sonrası cildin rahatlamasına ve yatışmasına destek olur. NIVEA Sun Koruma&Bronzluk Güneş Yağı Spreyi ise güneşlenme sonrasında cildin bronzlaşmasını devam ettirirken cildin pürüzsüz olmasına da katkı sağlar. Güneş sonrası cilt bakımı için seçtiğiniz ürün ne olursa olsun mutlaka her güneşlenmenin ardından uygulamalısınız. Bu sayede üründen etkili şekilde faydalanabilirsiniz.

product-stage-bg