Yağlı saçlar mı? Sorun değil!

Doğru bakım ile yağlı saçlarla etkili bir şekilde mücadele edebilirsiniz.

Yağlı saçlar - nedenleri ve hızlı şekillendirme ipuçları

Daha hacimli saçlar için faydalı ipuçları

Yağ bezleri, saçlarınızın ve cildinizin pürüzsüz kalmasını sağlar. Yağ bezleri çok fazla sebum üretirse, saçlarımız yağlanır.

Sağlıklı saçlarla güzel günler! Yağlı saç için acil durum şekillendirme ipuçları

  • Tazeleyici saç spreyleri ve köpükler saçları daha fazla hacimlendirir ve saçın saç derisine yapışmamasını sağlar.
  • Saçları arkaya doğru taramak da saçların deri ile doğrudan temas etmesini önler.
  • Kuru şampuan, fazla sebumu saç ve kafa derisinden alır. Saçlarınız daha bakımlı görünür ve yüzünüze daha serbest biçimde dökülür.
  • Geniş saç bantları, yağlı saç diplerini gizler.
  • Ve eğer başka seçenek yoksa, saçlarınıza jöle ile ıslak görünüm vermeyi deneyin: Saçın üst kısmını şekillendirici jöle ile geriye doğru tarayın. Böylece yağlı saçlar yerine ıslak görünümlü şekillendirilmiş saçlara sahip olabilirsiniz.
     

Yağlı saçlar nasıl oluşur?

Yağlı saçların nedeni, saç derisindeki aşırı sebum üretimidir: saç köklerinde bulunan bezler çok fazla sebum salgılar. Bu durum saç diplerinin, tellerinin  ve hatta kepeklerin hızla yağlı hale gelmesi sonucunu doğurur.

Sebum salgısının artma nedenleri çok farklı olabilir. Bunlara stres, yanlış bakım ve sağlıksız bir diyet dahildir. Ancak ergenlikte, gebelikte veya menopozda ortaya çıkan hormonal değişiklikler aşırı aktif yağ bezlerine neden olabilir. 

Birçok insanın aşırı sebum üretme adına genetik yatkınlığı vardır. Ve yılın hangi zamanında olduğunuzun da bunun üzerine etkisi ile; yaz aylarında kafa derisi daha çok terler ve yağlı görünür. Sağlıklı bir saç derisi ve uzun süreli ferahlık hissi için saçlarınızın özel bakıma ihtiyacı vardır.

 

Yağlı saçlara elveda deyin!

Nazikçe saçı kurutma

Saç kurutma makinesi kullanırken, saç kurutma makinesini saçınızdan belirli bir uzaklıkta tutarak, ısının saç derisine doğrudan gelmemesini sağlamalısınız. Bu, saç derisinin terlemeye başlamasına ve sonrasında da yağın daha hızlı yayılmasına neden olabilir.

Stile sahip olmayı istemek serbest!

Röfle, gölge veya perma saçları daha gözenekli hale getirir. Bu durum yağlı saçlarda çok net görülemez; zira zaten saç kendi kendine daha fazla yağ üretir.

Yağlı saçlar için bir spa programı

Yağlı saçların özel bakıma ihtiyacı vardır. Örneğin saçınıza yumuşak bir kafa derisi masajıyla bakım yapın. Bu fazla sebumu serbest bırakır ve sizi rahatlatır. Yağlı saçlara sahipseniz, endişelenmeden günlük olarak yıkayabilirsiniz. 

Saçınızı yıkamanın en iyi zamanı sabahlarıdır böylelikle gün boyunca taze kalır. 

Saçınızı yıkarken, NIVEA Balanced and Fresh Care Shampoo gibi yağlı saçlar için hafif, silikonsuz şampuanlar en uygunudur. Yağlanmaması için saç kremi ve maskeleri kullanırken saç çizgilerine uygulamaktan kaçının. Bir süre kaldıktan sonra, artıkların birikmesini önlemek için yağlı saçları özellikle iyi durulayın. NIVEA silikon içermeyen şampuanlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.