Yağlı Saç Neden Olur?

Yağlı saçlar, saç derisinin aşırı sebum üretmesi sonucu oluşur. Sebum, saç köklerindeki yağ bezleri tarafından üretilen; saç derisini ve köklerini korumak ile görevli bir salgıdır. Saç derisinin sebum üretim dengesinin bozulması ve aşırı üretime geçmesi çok sayıda farklı sebepten meydana gelebilir.

Yağlı Saçlar
Yağlı saçlar, hacimsiz görünümleri ve parlak saç dipleri ile kendini belli eder. Saç tipiniz yağlıysa, saçınızı yıkadıktan kısa süre sonra bile sanki uzun zamandır yıkanmamış gibi görünmesine alışık olabilirsiniz. Yağlı saçlar, yaygın görülen bir saç derisi sorunu olmasının yanı sıra kolayca tedavi edilebilir bir problem olarak karşımıza çıkar. Bunun için öncelikle yağlı saçlara nelerin iyi geldiğine bakalım.

Yağlı Saç Neden Olur?

Yağlı saçlar, saç derisinin aşırı sebum üretmesi sonucu oluşur. Sebum, saç köklerindeki yağ bezleri tarafından üretilen; saç derisini ve köklerini korumak ile görevli bir salgıdır. Saç derisinin sebum üretim dengesinin bozulması ve aşırı üretime geçmesi çok sayıda farklı sebepten meydana gelebilir. Bilinen yaygın sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ergenlik, hamilelik ya da menopoz gibi hormonal değişiklikler
 • Stres
 • Sağlıksız ve yetersiz beslenme
 • Yanlış bakım ürünlerinin kullanımı
 • Saçların aşırı sıcak su ile yıkanması
 • Yüksek ısı içeren saç şekillendiricilerin yanlış kullanımı

Yağlı Saçlara Ne İyi Gelir?

Saçlarınızın ideal yağ dengesine ulaşması için biraz sabırlı olmalısınız. Yağlı saçlar, saç derisinin doğal dengesini kaybetmesi sonucunda oluşur ve bu dengeyi yeniden sağlamak biraz zaman alabilir. Saç derisinin aşırı sebum üretimini azaltmak için, öncelikle beslenme düzeninizi gözden geçirmelisiniz. Mümkünse, yağ oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca saç derinizin ihtiyacı olan besini alabilmesi için sağlıklı beslenmelisiniz.

Yağlı tipteki saçlarla olan savaşınızda, destek kuvvetlerden faydalanmak her zaman iyi bir fikirdir. Yağlı saçlar için özel olarak tasarlanan içeriklere sahip şampuanlar, yıkama anında saçı aşırı yağdan arındırır. Yağlı saçlar için maske uygulamaları, saç köklerinin ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Bu ürünler, düzenli kullanımda sağlıkla ışıldayan saçlara kavuşmanıza destek olur.

 Yağlı saç bakımı için fön makinesi ve düzleştirici gibi yüksek ısıya sahip şekillendiricileri doğru kullanmanız önemlidir. Bu şekillendiricileri kullanırken, saç derisinden uzak tutmalısınız. Yüksek ısı, saç köklerindeki sebum üretiminin artmasını tetikleyebilir. Saçın ve saç derisinin rahat nefes alması, yağlı saç görünümünü azaltmak için faydalıdır. Bunun için, uzun süre şapka takmaktan kaçınmalı ve saçlarınızı gün boyu toplu tutmamalısınız.

Yağlı saçlara elveda deyin!

Yağlı Saç Dökülür mü?

Saç dökülmesi yeteri kadar beslenemeyen ve korunmayan saç köklerinin canlılığını kaybetmesinin bir sonucudur. Bu nedenle yağlı saçlar dökülür; çünkü saç derisi saç köklerinin ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılayabilecek dengeye sahip değildir. Bu da saç köklerinizin ölmesine ve saçlarınızın dökülmesine neden olur.

Saç tipiniz yağlıysa, doğru bakım uygulamaları ile kısa sürede hacimsiz ve istenmeyen parlak görünümden kurtulabilir; saç dökülmelerini de sonlandırabilirsiniz. Doğru bakım uygulamaları için yağlı saçların vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak üzere özel formüle edilmiş ürünler kullanarak kısa sürede sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Yağlı Saç Derisi Nasıl Temizlenir?

Yağlı saç derisinin doğru şekilde temizlenmesi yağlı saçlar ile mücadelenin olmazsa olmazıdır çünkü saçların yağlı görünmesinin sebebi, saç derisindeki aşırı yağ üretimidir. Bu neden yağlı saç derisini doğru ve düzenli şekilde temizlemelisiniz. Böylece hem saç derisinin doğal dengesini kazanmasına destek olursunuz hem de sağlıkla ışıldayan ipeksi saçlara kavuşursunuz.

Yağlı saç derisi temizliği için öncelikle aşırı sıcak su kullanımından kaçınmalısınız. Aşırı sıcak su, sebum üretimini tetikler. Kullandığınız ürünleri yağlı saçlarınıza uygun şekilde seçmelisiniz. Aksi takdirde kullanılan ürünler, saç derisindeki aşırı yağı tam olarak arındırmaz. Ayrıca farklı kalıntılar bırakarak saç derisinin nefes almasını engelleyebilir.

Yağlı saç derisinin temizliği esnasında saç derisine masaj yapmak etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Masaj uygulaması, saç diplerinde biriken fazla sebumun serbest bırakılmasını sağlayarak rahatlık ve ferahlık sunar. Yıkama esnasında ya da yıkama sonrası bakım ürünlerini kullanırken saç derinize masaj yapabilirsiniz. Bu sayede, saç derisinin yağdan arınmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Yağlı Saçın Faydaları Nelerdir?

Saçların yağlı görünmesine sebep olan sebum, aslında saçın sağlıklı olması için hayati bir öneme sahiptir. Saç tellerinin esnek ve dış etkilere karşı güçlü olması ile saç derisinin nemli kalabilmesi ancak sebum varlığında gerçekleşir. Bu nedenle sebumu istenmeyen bir salgı gibi algılamamak da fayda vardır.

Kulağa inanılmaz gelebilir ama yağlı saçın faydaları da vardır. Bu faydalardan kısaca şöyle bahsedebiliriz:

 • Saçlar kolayca elektriklenmez
 • Daha hızlı uzar
 • Esnektir; kolay kırılmaz
 • İhtiyacı olan besinleri daha kolay alabilir
 • Nemli ve yumuşak kalma süresi uzundur

Saçın kendi yağı, saç ve saç derisi sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bu olumlu etkilerden ancak saçın yağlanması kontrol altında gerçekleştiğinde doğru şekilde faydalanabilirsiniz.

Uygun ürünler eşliğinde gerçekleştirilen doğru uygulamalar, saçınızın sağlıklı bir şekilde yağlanıp kendi kendini beslemesine izin verir. Bu sayede saç derinizin kendisini tedavi etmesine katkı sağlayabilirsiniz. Sağlıklı ve ışıltılı görünen saç tellerine ve doğal dengesini kazanmış bir saç derisine sahip olabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçların nasıl ve neden yağlandığını; yağlanmanın ne gibi etkiler yarattığını konuştuğumuza göre artık yağlı saçlara ne şekilde bakım yapmamız gerektiğine geçebiliriz. Yağlı saçlar için öneriler doğru şekilde ve düzenli olarak uygulandığında ipeksi görünüme sahip sağlıklı saçlara kavuşmak hiç de zor değildir. İşte bazı bakım önerileri:

Doğru Bakım Ürünlerini Seçin

Yağlı saçlar için özel olarak geliştirilen şampuan, saç kremi ve saç spreyi gibi ürünlerden faydalanın. Bu ürünler, saçın ve saç derisinin doğru şekilde temizlenmesini sağlarken aynı zamanda gerekli vitamin ve mineral desteğini de sunar. Böylece saçın ihtiyaçları, doğru şekilde karşılanır.

Seçtiğiniz Ürünlerin Kullanım Talimatlarına Uyun

Yağlı saçların bakımında ürün seçimi kadar seçilen ürünlerin kullanımı da önemlidir. Şampuan dışında kalan ürünlerin tamamını, ürün kullanımı özellikle gerektirmiyorsa, saç derinizden uzak tutun. Böylece hem saç derisinde ekstra kalıntı oluşmasını engellersiniz hem de saç köklerinin nefes almasına katkı sağlarsınız. Ayrıca düzenli kullanımın da önemli olduğunu unutmamalısınız. Bakım maskesi gibi yoğun ve güçlü içeriklere sahip ürünleri, rutin olarak uygulamalısınız.

Saçlarınızı Yağlandıracak Alışkanlıklardan Kaçının

Yağlı saçlar, sıklıkla aşırı tarama ve saç ile fazla temas halinde olmaktan kaynaklanır. Gün içerisinde saçınızı taramayın. Saçlarınızla ve saç deriniz ile oynamayın. Saç derinizi kaşımamaya özen gösterin. Bu sayede saçlarınızın aşırı yağlanmasını engelleyebilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Şekillendirme İpuçları

Hacimsiz ve ağır yapısı nedeniyle, yağlı saçlarınızı şekillendirmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Doğru ürünleri seçerek hem saçlarınızı rahatlıkla şekillendirebilir hem de saçlarınıza ihtiyaç duyduğu bakımı vermeye devam edebilirsiniz. Şekillendirici ürünleri mutlaka temiz saçınıza uygulamalısınız. Ayrıca uygulamayı saç derinize değil saç tellerinize yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu sayede hem saçınızın sağlığını korursunuz hem de saç diplerinin aşırı yağlanmasını engelleyebilirsiniz.

NIVEA Ekstra Güçlü Saç Spreyi, yağlı saçlarınızı şekillendirirken tercih edebileceğiniz ürünlerden birisidir. 24 saate kadar dayanan güçlü etkisi sayesinde gün içerisinde yağlanma nedeniyle saçın şeklini kaybetmesini önler. Özel içeriği ile saç derisinde kuruluk yaratmadan bakım yapar. Ekstra güçlü tutuşu sayesinde ağır yapıdaki saçları bile kolayca şekillendirebilir.

NIVEA Parlaklık Veren Saç Spreyi, şekillendirme konusunda yağlı saça çözüm sunan bir diğer üründür. Saçlarınızın ışıltılı bir görünüm kazanmasını destekler. Güçlü tutuşu sayesinde saçlarınızın şeklini gün boyunca korur. Saç derinizin bakımını sağlarken sağlıkla parlayan saçlara sahip olmanıza da destek olur.

product-stage-bg