Cilt Bakımı Nedir? Cilt Bakım Rutininde Mutlaka Olması Gerekenler!

Cilt bakımı rutini oluşturmak için en doğru ürün ve uygulamaların neler olduğunu sizinle paylaştığımız bu yazıyı okuyarak cilt bakımı hakkında A’dan Z’ye aradığınız tüm bilgileri bulabilir ve cilt tipinize en uygun bakım yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cilt Bakımı Nedir? Cilt Bakım Rutininde Mutlaka Olması Gerekenler!

Cilt bakımı rutini oluşturmak için en doğru ürün ve uygulamaların neler olduğunu sizinle paylaştığımız bu yazıyı okuyarak cilt bakımı hakkında A’dan Z’ye aradığınız tüm bilgileri bulabilir ve cilt tipinize en uygun bakım yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
aloe-vera

Cilt Bakımı Nedir?

Vücudumuzu sararak onu koruyan cildimiz, sürekli olarak dış etkenlere maruz kalır. Bu nedenle kolayca yıpranır. Cilt bakımı; cildin dış etkenler nedeniyle kaybettiği nem, esneklik ve ışıltıyı geri kazandırmayı amaçlar. Temizleme, nemlendirme ve güneşten koruma gibi pek çok aşamayı içeren cilt bakım rutini, cilt sağlığının korunması açısından son derece önemlidir.

Cilt bakımı, cildin sağlıklı yapısını korumasını sağlayarak ipeksi ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Düzenli ve doğru şekilde uygulanan cilt bakımı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sivilce ve siyah nokta oluşumu engellenir.
  • Gözeneklerin genişlemesi önlenir; bu sayede cilt yüzeyinde aşırı yağlanma sorunu ortaya çıkmaz.
  • Cildin homojen bir renk dağılımına sahip olması sağlanabilir.
  • Canlı ve ışıltılı bir görünüm elde edilebilir.

Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken, en önemli nokta seçtiğiniz cilt bakım ürünleridir. Her cilt benzersiz bir yapıya sahiptir; bu nedenle ihtiyaçları da farklıdır. Cilt bakımında, cildinizin ihtiyaçlarına tam olarak karşılık veren ürünleri kullanmalısınız. Ancak bu sayede uyguladığınız cilt bakımından etkili ve doğru sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca, cilt tipi ile uyumlu olmayan cilt bakım ürünleri, cilt üzerinde negatif etkiler de yaratabilir.

mısırdaki-eski-cilt-bakım-uygulamaları

Cilt Bakımının Tarihi Ne Kadar Eskidir?

Cilt bakımının tarihi, özellikle kadınlar için dünya tarihi kadar eskidir diyebiliriz. Cilt bakımına dair şu an bilinen en eski keşifler, milattan önce 3000’li yıllara dayanır. Keşiflere göre Antik Mısır’da, özellikle toplumun üst kısımlarında yer alan insanlar için cilt sağlığı, deyim yerindeyse bir üstünlük göstergesi olarak kabul edilmekteydi. Tarihteki ilk yüz maskesinin de Mısır’da yapıldığı biliniyor.

Mısır’da kadınların yaşlanma belirtilerini giderme amacıyla değerli yağlardan çeşitli karışımlar elde etmeye çalıştıkları da bilinenler arasında. Bu da bize cilt bakımın binlerce sene önce bile bugünle aynı ihtiyaçlara cevap vermeye çalıştığını gösteriyor. Cilt bakımının tarihinden bahsederken süt banyoları ve deniz kumundan maskeleri ile sık sık hikayelere konu olan Cleopatra'yı da anmadan geçmek mümkün değil.

Cilt bakımı, tarihin her aşamasında farklı şekillerde kendine yer edinmiştir. Geçen onca zamanda kırışıklıklar ile savaşmak gibi bazı rutinler hiç değişmezken, bazıları bir trend şeklinde gelip geçmiştir. Örneğin; bir dönem kişi cilt tonu ne kadar beyaz ise o kadar güzel ve sağlıklı kabul edilmekteydi. Şu an ise bu trend yerini canlı ve parlak cilt görünümüne bıraktı. Günümüzün trendi daha çok pratiklik üzerine kurulu. Hızlı, %100 etkili ve kolay kullanım sağlayan ürünler, başta kadınlar olmak üzere tüm yetişkinlerin ilk tercihi.

Rutinler ve beklentiler zaman içerisinde değişse de cilt bakımının varlığı ve insanların buna ihtiyacı, binlerce yıldır hiç değişmeden sürmeye devam ediyor. Bundan 5000 yıl önce Mısır’da ilk defa kilden yüz maskesi yapanların da amacı büyük ihtimalle daha nemli bir cilde sahip olmaktı. Bugün de aslında her birimiz sürekli bu amaç için çeşitli cilt bakım rutinleri uyguluyoruz. Üstelik bundan 5000 sene sonrasına cilt bakım önerileri verme şansımız olsa çok büyük ihtimalle ilk aklımıza gelen, ‘Cildinizi nemlendirmeyi unutmayın!’ olur.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Her cilt benzersizdir; ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle cilt bakımı da benzersiz olmalıdır. Doğru bir cilt bakımı için öncelikle cilt tipinin analiz edilmesi gerekir. Cilt tipi belirlendiğinde, cildin neye ihtiyaç duyduğu daha net anlaşılır ve buna göre bir bakım rutini oluşturulabilir.

Cilt tipinizi, cilt tipi ölçüm bandı yardımıyla bir dakikadan kısa sürede kendiniz belirleyebilirsiniz. Oldukça kolay olan bu yöntem, cilt tipiniz hakkında detaylı bilgiler vermese de genel hatlarıyla bir bakım rutini oluşturmanıza yardımcı olur. Cildinizle alakalı daha detaylı bilgiler edinmek ve daha kapsamlı bir bakım rutini oluşturmak isterseniz dermatologlardan destek alabilirsiniz. Profesyonel ürünler ve ekipmanlar eşliğinde cildinizin alt katmanlarına kadar detaylı analizler yaptırabilirsiniz.

Cilt bakımı, cilt tipine göre değişiklik gösterse de bazı genel geçer kuralları da vardır. Cilt bakımı ile ilgili belki de en önemli kural, düzenli uygulanması gerektiğidir. En iyi cilt bakımı, düzenli olarak yapılandır. Ayrıca cildin temizliği ve arındırılması ile nemlendirilmesi de her cilt bakımının olmazsa olmaz aşamaları içerisinde yer alır. Cilt temizliğinin hangi ürünler kullanılarak ve ne sıklıkta yapılması gerektiği ise cilt tipine göre değişir.

Cilt bakımında yer alan aşamaların sırası, cilt tipinden bağımsızdır; değişmez. Yani, cilt tipiniz ne olursa olsun cildinizi temizlemeden nemlendirmemelisiniz. Fazla yağdan ve kirlerden arındırmadan cildinize nemlendirici uygularsanız, yağların ve kirlerin gözeneklere dolmasına ve tıkanıklık oluşturmasına neden olursunuz.


Cilt Bakımı Aşamaları Nelerdir?

Cildin kendini yenilemesi, sağlıklı ve güzel görünmesi için cilt bakımının ne kadar önemli olduğundan ve bakım rutininin nasıl olması gerektiğinden bahsettik. Şimdi cilt bakımı yaparken uygulanan aşamaları birlikte detaylı olarak inceleyelim. Bu sayede her bir aşamanın cilt için ne denli önemli olduğu daha net ortaya çıkacaktır.

Doğru bir cilt bakım uygulamasında, aşamaların cilt tipine uygun şekilde ve doğru ürünler eşliğinde yapılması gerektiğini unutmamalısınız. Kullanılan ürünlerden maksimum etki alabilmek için cilt bakımı sıralaması da bakım esnasında dikkat edilmesi gereken bir kriterdir.

Temizlik

Cilt bakımının ilk ve belki de en önemli aşaması cilt temizliğidir. Bu aşamada cildinize uygun yüz temizleme jeli, losyonu ya da köpüğü kullanarak cildinizi yüzeyde biriken kirlerden, yağlardan ve sebumdan arındırmalısınız. Bu aşamayı doğru şekilde uygulamak, cilt bakımının ilerleyen aşamalarından maksimum etki alabilmek açısından son derece önemlidir.

Tonik Bakımı

Temizlik sonrası tonik bakımı, sıklıkla atlanan bir adımdır. Oysaki tonikler, temizleyicilerin etkilerinin cildin alt katmanlarına ulaşmasını sağlayarak derinlemesine arınma sağlar. Tonikler, temizlik adımının tamamlanması ve maksimum etki sağlayabilmesi için oldukça önemlidir. Tonik bakımı, cilt yüzeyinde geniş gözeneklerin oluşmasını engellemenin en iyi yoludur.

Bölgesel Bakım

Cilt bakımındaki bu adım, belirli bölgelerde yoğunlaşan sorunları hedef alır. Örneğin, burun üzerinde siyah nokta probleminiz varsa, cilt bakım rutininizin bu aşamasında uygun ürünleri kullanarak ilgili bölgeye müdahale edebilirsiniz.

Serum Aşaması

Cilt bakım sıralamasında, yeri en çok karıştırılan ürün serumdur. Serumlar, sıklıkla nemlendiriciden sonra kullanılsa da doğru kullanım sırası nemlendiriciden öncedir. Bölgesel bakım uygulamanızı gerçekleştirdikten sonra cildinize, ihtiyacınıza uygun olarak seçtiğiniz serumları uygulayabilirsiniz. Serumlar güçlü içeriklere sahip ve hızlı emilen ürünlerdir. Cildin alt katmanlarına kadar etki edebilirler. Düzenli kullanımda uygulanan bölgelere canlı ve ışıltılı bir görünüm katarlar.

Nemlendirme

Cilt bakımının en önemli aşamalarından birisi de nemlendirme aşamasıdır. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz cildinizin yoğun neme ihtiyacı olabilir. Nemlendiriciler, cildinize uyguladığınız serumların etkisini arttırırken cildi dış etkenlere karşı da korur. Cilt tipinize uygun nemlendiricileri yüzünüze ve boyun bölgenize sürmeli ve tamamen emilmesini beklemelisiniz. Cilt bakımında yağlardan faydalanıyorsanız, nemlendirici cildiniz tarafından tamamen emildikten sonra uygulama yapabilirsiniz.

Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresi, yüzdeki en ince ve hassas bölgedir. Bu nedenle, genel rutininizin yanı sıra bu bölgeye ilave destek vermelisiniz. Bu sayede özellikle kaz ayağı olarak da bilinen ince kırışıklıkların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Var olan kırışıklıkların da görünümlerini hafifletebilirsiniz. Cildinizin ihtiyacınıza göre bir göz çevresi kremini elmacık kemiklerinizin üzerinden başlayarak tüm göz çevresine uygulayabilirsiniz.

Güneş Koruması

Tebrikler, cilt bakımında son aşamaya geldiniz. Tüm bu aşamalar boyunca cildinizi temizlediniz ve ihtiyaçlarını karşılamak için gereken ürünleri uyguladınız. Son aşama, cildinizi güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlardan korumak. Bu aşamayı kesinlikle atlamamalısınız; aksi takdirde güneş lekeleri cildinizin pürüzsüz görünümünü olumsuz etkileyebilir. UV ışınlara maruz kalmak, cildin nem dengesini bozarak yıpranmasına neden olur. Ayrıca kırışıklıkların oluşumunu da hızlandırır. Cilt tipinize ve hassasiyetinize uygun bir güneş koruyucu ürün ile tüm bu riskleri kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.

Tüm bu bakım aşamalarına ilave olarak, makyajın da cildinizi yorduğunu asla unutmamalısınız. Bu nedenle, makyajla uyumaktan kaçınmalı ve derinlemesine temizleme etkisi olan ürünlerle makyajınızı çıkarmaya özen göstermelisiniz. Uygun bir makyaj temizleme suyu ya da jeli kullanarak cildinizi doğru bir şekilde arındırmalısınız.

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı Önerileri

Cilt bakımında cilt tipinin öneminden bahsettik. Şimdi de farklı ciltler için cilt bakımının nasıl olması gerektiğine bir göz atalım. Bu sayede, cildiniz için uygun olan rutini daha kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Hassas Ciltler

Hassas ciltler, kolay tahriş olabilir; bu nedenle ürün içeriklerine çok dikkat etmeniz gerekir. Cildinizin narin yapısını destekleyecek zengin içerikli nemlendiriciler kullanmalısınız. Ayrıca kızarıklıklara ve gerilmelere meyilli olan cildinizi güneşin zararlı ışınlardan korumak konusunda da son derece dikkatli olmalısınız.

Yağlı Ciltler

Yağlı cilt bakımı için temizleyiciler ve tonikler çok önemlidir. Su bazlı temizleyiciler kullanarak cildinizi birikmiş yağlardan arındırabilir ve tonik kullanımı ile bu temizliği daha da derinleştirebilirsiniz. Cildinizin yağ üretimini dengelemek için gözenek sıkılaştırma özelliği olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca yağlı ciltler için nem dengesinin önemini her zaman hatırlamalı ve uygun nemlendiriciler ile cildinizi desteklemelisiniz.

Kuru Ciltler

Kuru bir cilde sahibiyseniz bakım rutininizin en önemli bileşeni nem olmalıdır. Kullandığınız tüm ürünlerin yüksek nem içeriğine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi kuru cilt bakımı üzerindeki olumlu etkileri bilinen değerli yağları içeren ürünlerden de faydalanmalısınız. Tıpkı hassas cilt tipinde olduğu gibi kuru ciltler de güneşe karşı daha hassastır. Bu nedenle bakım rutininiz içerisinde mutlaka kuru cilt yapısına uyumlu bir güneş koruyucu olmalıdır.

Karma Ciltler

Karma cilt bakımı beş temel cilt tipi içerisinde belki de bakımı en zor olandır ama endişelenmeyin. Günümüzde karma ciltlerin kombine yapısına uygun çok sayıda ürünü kolayca bulmak mümkündür. Karma cilt sahibiyseniz, cilt bakım aşamaları içerisinde yer alan bölgesel bakım en çok önem vermeniz gereken adımdır. Karma ciltlerde T bölgesi, yağlı yapısı nedeniyle daha fazla bakıma ihtiyaç duyarken; U bölgesinin asıl ihtiyacı nemdir. Karma ciltler için özel üretilen ürünleri tercih ederek bölgesel bakımlar eşliğinde cildinize sağlıklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Normal Ciltler

Bakımı en kolay olan cilt tipi, normal cilttir. Nem ve sebum oranı dengeli, gözenekleri ideal boyutta, aydınlık ve esnek bir yapıya sahip olan normal ciltleri, sağlıklı yapılarını kaybetmemeleri için desteklemek yeterlidir. Bu amaçla, normal ciltler için üretilen ürünleri kullanabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmeyi unutmazsanız, zaten sağlıklı olan cildiniz ışıldamaya devam eder.

 

Cilt Bakımı Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Cilt bakımı; günlük, haftalık ve aylık olarak uygulanabilir. Farklı rutinlerde uygulanan cilt bakımlarında cildin farklı ihtiyaçları giderilmelidir. Günlük cilt bakımı, cildin kendini yenilemesine sağladığı katkı nedeniyle son derece önemlidir ve mutlaka yapılmalıdır. Cildinizi her gün temizlemeli ve nemlendirmelisiniz.

Cilt bakım serumu uygulamalarını, kullandığınız ürüne göre günlük olarak yapmanız gerekmeyebilir. Kullanım talimatlarını dikkate alarak bu ürünleri gereken sıklıkta rutininize ekleyebilirsiniz. Ayrıca her makyaj yaptığınızda da makyaj temizliğini ihmal etmemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Haftalık cilt bakımı, daha çok yüz maskesi gibi yoğun içerikli ürünler kullanılarak yapılır. Haftalık cilt bakımının genel amacı, cilde günlük bakımda eksik kalma ihtimali olan desteği sağlamaktır. Ayrıca, haftalık bakım sırasında peeling uygulaması yaparak cildinizde biriken ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

Aylık cilt bakımı ise, tercihe göre derin peeling uygulamaları ya da profesyonel destek içerebilir. Bu bakımda, cildin üst katmanlarından ziyade daha derin alt katmanlarına odaklanılır. Bu sayede, daha aydınlık ve sağlıklı bir görünüm elde edebilir ve günlük ve haftalık bakımlarınızın daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, yılda bir defa bir cilt uzmanı ile görüşerek cildinizi kontrol ettirebilirsiniz.

Cilt Bakımı için Ürün Seçimi Neden Önemlidir?

Cilt bakımı, ancak düzenli yapıldığında ve doğru ürünler kullanıldığında faydalıdır. Cilt tipinize uygun olmayan ürünler cilde bir fayda sağlamayacağı gibi zarar da verebilir. Örneğin normal cilt, yapısı gereği sağlıklıdır; leke ve sivilce sorunlarına sahip değildir. Leke ve sivilce sorunları, sıklıkla aşırı yağ birikimi olan yağlı ciltlerde ya da bölgesel olarak yağlanma problemi olan karma ciltlerde görülür. Leke ve sivilce sorunları ile mücadele etmek için özel olarak tasarlanan ürünler, bu cilt tiplerinde meydana gelen yağı ve sebumu ortadan kaldırmayı amaçlar. Normal cilt sahipleri bu ürünleri kullanırsa ciltlerinin nem ve sebum dengesini bozarak kurumasına neden olabilir. Bu nedenle, cilt bakımında doğru ürün seçimi cilt sağlığının korunması için son derece önemlidir.

Cilt bakımında, olumsuz etkilerden kaçınmak kadar olumlu etkilerden faydalanmak için de doğru ürünlerin seçilmesi gerekir. Leke ve sivilce sorunu yaşayan, yağlı cilde sahip olan kişiler, bu sorunlardan ancak yağ ve sebum dengesini sağlayacak özellikteki ürünlerin desteği ile kurtulabilir. Bu nedenle hem cildinizin dengesini korumak hem de cilt sorunları ile doğru şekilde mücadele etmek için cilt bakımında mutlaka uygun ürünleri kullanmalısınız. Cildinize uygun ürünleri seçmek için de cilt tipinizi bilmeli ve ihtiyaçlarını anlamalısınız. Bu şekilde, sağlıklı ve güzel görünen bir cilde sahip olmanız mümkün olacaktır.

Cilt Bakımında NIVEA’nın Yeri ve Önemi

NIVEA, 1890 yılından bu yana kullanıcıları için cilt ve vücut bakımı ürünleri üretir. Cilt bakımının önemli bir rutin haline dönüştüğü 1960’lı yıllardan 2000’li yıllara gelindiğinde yaşlanma karşıtı ürünlerin popülerlik kazandığı döneme geçilir. NIVEA, cilt bakım tarihi içerisindeki tüm bu önemli anlarda varlığını sürdürmüştür. Bunu, kurulduğu günden itibaren sahip olduğu yenilikçi bakış açısı ve kullanıcılarının ihtiyaçlarını %100 karşılamaya duyduğu istek ile başarır.

Belki de NIVEA’nın cilt bakımındaki önemini ve yerini anlatmaya tek bir ürün yeterlidir: NIVEA Creme. Küçük, mavi teneke kutu içerisindeki bembeyaz renkli cilt bakım kremi, 1911 yılından bu yana üretilmektedir. 1911 yılında, kimyasal bir keşfin geliştirilmesi ile elde edilen NIVEA Creme, tüm NIVEA ürünleri içerisinde en evrensel olandır. Her cilt tipine uygun yapısı, cilt üzerindeki yüksek koruyuculuğu ve kendisi ile özdeşleşmiş kokusu ile NIVEA Creme, bir kozmetik ürün efsanesi hâline gelmiştir. Aynı zamanda cilt bakımında birçok defa çığır açıcı yeniliklere imza atan NIVEA  markasının doğuşunu da simgeler.

Cilt tipiniz her ne olursa olsun, cilt bakımında nemlendiricilerin çok önemli olduğunu unutmamalısınız. NIVEA ürünleri içerisinden cildinize uygun bir nemlendiriciyi seçebilir ya da 100 yılı aşkın bir süredir güvenle kullanılan NIVEA Creme’i tercih edebilirsiniz.

background