HAMİLELİKTE OLUŞAN ÇATLAKLARA NE İYİ GELİR?

HAMİLELİKTE ÇATLAK KREMİ

Hepimizin bildiği gibi, hamilelik kadınları her anlamda değiştiren büyülü ve bir o kadar da önemli bir süreçtir. Elbette bu süreçte kadın vücudunda gözle görülebilir birçok değişim meydana gelir. Karnın büyümesi ve vücut şeklindeki farklılaşmalar hamilelik sürecinde meydana gelen fiziksel değişimler arasında yer alır. Bununla beraber salgılanan hormonlar nedeniyle cilt yapısı da değişir. Bu durum da neredeyse her kadında gözlemlenen hamilelik çatlaklarını oluşturur. Özellikle karın ve göğüslerde çok sık görülen çatlaklar görünümünüzü değiştirse de her insanın karşılaştığı çok doğal bir süreç olduğu için sizi mutsuz etmemelidir. Ayrıca çatlaklar için özel olarak formüle edilen vücut bakımı ürünleri sayesinde bu görünüm artık kader değil! Hamilelikte çatlak karşıtı olan yöntemleri, bu sorunun neden oluştuğunu ve nelerin iyi geldiğini öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

HAMİLELİK ÇATLAKLARI NEDEN OLUŞUR?

Hamilelik döneminde oluşan çatlakları ortadan kaldırmak için yapılması gerekenler neler hakkında konuşmadan önce bu cilt sorununun oluşumu ve nedenleri hakkında bilgi verelim. Çatlak diye adlandırılan izler cildin dermis tabakasında meydana gelir. Bildiğiniz gibi insan cildi son derece esnek ve şekil değiştirebilir bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı hamilelik, kilo almak ve vermek gibi hızlı vücut şekli değişimleri de derinin esnemesine neden olur. Cildinizin esnek, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayan elastin ve kolajen de bu dermis tabakasında yer almaktadır. Fakat hızlı kilo alındığında ve cilt çok fazla gerildiğinde bu tabaka zarar görür. Dolayısıyla kolajen ve elastin de zarar görür ve hatta yırtılır. Bu lifler koptuğu zaman da cilt üzerinde halk arasında çatlak adı verilen görüntü meydana gelir. Hamilelik sürecinde en çok karın ve göğüs bölgesinde büyüme gerçekleşir. Bundan dolayı en çok çatlak oluşumu da bu bölgelerde görülür. Fakat kollardan bacaklara kadar vücudun birçok bölgesinde çatlak görünümünün oluşumu son derece normaldir.

HAMİLELİK ÇATLAKLARI NE ZAMAN OLUŞMAYA BAŞLAR?

Hamilelik çatlakları nasıl geçer sorusuna odaklanmadan önce bu çatlak oluşumunun ne zaman başladığı hakkında konuşalım. Aslında hamileliğin ilk gününden itibaren kadın vücudunda sayısız değişim olmaya başlar. Hormonal, duygusal ve fiziksel birçok değişimin de elbette birbirinden farklı sonuçları bulunur. Bu sonuçlardan bir tanesi de çatlaklardır. Her kadının vücudu aynı olmadığı için çatlak oluşumu ve bu sürecin nasıl ilerlediği de değişiklik gösterebilir. Hatta bazı anne adayları hamilelik sürecini hiçbir çatlak oluşumu gözlemlenmeden tamamlar.

Genele bakıldığı zaman hamilelik çatlakları 6. aydan sonra kendini daha fazla göstermeye başlar. Genetik yatkınlık, vücudunuza ne kadar iyi baktığınız, hareketlilik ve benzeri faktörler bu çatlak oluşumunu geciktirebilir veya tamamen ortadan kaldırabilir. Yine de karnın iyice büyüdüğü ve hamileliğin tamamen belli olmaya başladığı 6. ay ve sonrasındaki dönemler çatlak oluşumu için müsaittir. Karnın büyümesi sonucunda dermis tabakasında bulunan lifler doğal olarak yırtılır ve bu izler meydana gelir.

HAMİLELİK ÇATLAKLARINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Peki ama her kadın bu durumu yaşamak zorunda mı? Yani hamilelik çatlaklarına etki etmek  mümkün değil mi? Elbette hamilelik çatlaklarına karşı uygulanabilecek birçok etkili yöntem vardır. . Elbette hamilelik çatlaklarını önlemek karşı için uygulanabilecek birçok etkili yöntem vardır. Her şeyden önce fazla kilo almak hayatın herhangi bir zamanında olduğu gibi hamilelikte de oldukça zararlıdır. Bundan dolayı ilk günden itibaren düzenli ve sağlıklı bir beslenme sistemi oluşturmak aşırı kilo alımını ve çatlak oluşumuna karşı koymada etkilidir. Aynı şekilde cildinizin elastikiyetini kaybetmemesi için tüm süreç boyunca bol sıvı almak ve su içmek de oldukça faydalıdır.

Hamilelikte çatlak karşıtı yağlar cildin her zaman nemli kalmasını sağladığı için bölgelerin gerilmesini önler. Ayrıca çatlak oluşması muhtemel bölgelere her gün düzenli olarak masaj yapmak da fark yaratır. Son olarak hamilelik sürecinde her konuyu danıştığınız gibi çatlak problemini de doktorunuza danışarak bu durumu önlemek için bazı vücut bakımı ürünleri kullanabilirsiniz.

HAMİLELİK ÇATLAKLARINA İYİ GELEN ÜRÜNLER NELERDİR?

Hamilelikte çatlaklara ne iyi gelir, her anne adayının sürekli aklında olan ve doğru yanıtını aradığı bir sorudur. Hamilelik çatlaklarına ne iyi gelir sorusunun cevabı doğum öncesi ve sonrası süreçte vücudunuzun daha estetik ve sağlıklı bir görünüme sahip olması için oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmek, bol su içmek ve spor yapmak gibi doğal yöntemlerin yanı sıra bazı ürünler de bu süreci çok daha kolay atlamanızda ve çatlak oluşumunu önlemekte faydalıdır. Bu ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nemlendirici kremler
 • Hamilelik çatlakları için yağ
 • Sıkılaştırıcı krem ve bakım ürünleri
 • Gliserin
 • E vitaminli ürünler
 • C vitaminli ürünler

Hamilelikte çatlak kremi de bu cilt sorununu önlemek için kullanılabilir. Hamilelikte çatlak kremi çeşitleri genellikle C ve E vitamini ile bu cilt sorunu üzerinde etkili olduğu bilinen değerli yağları içerir. Bu sayede tek bir bakım ürünü ile birden fazla bileşenin gücünden faydalanabilirsiniz.

HAMİLELİK ÇATLAKLARI İÇİN HANGİ YAĞLAR VE KREMLER KULLANILABİLİR?

Anne adayları hamilelikte çatlaklar için yağ ve kremlerden yardım almaktadır. Bu da ‘Hamilelikte çatlaklar için hangi yağlar kullanılmalı?’ sorusunu karşımızı çıkarmaktadır. Cilt üzerinde olumlu etkisi kanıtlanmış olan pek çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin başında nemlendirici kremler gelir. Her gün kullanabileceğiniz ve cildinizi besleyerek canlandıran bu kremler çatlak oluşumuna karşı etkili şekilde savaşır. Cildin beslenmesi ve nemlendirilmesi için en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Bu ürün hem sıkılaştırma hem de nemlendirme görevini yerine getirir. Tüm cilt tiplerinde kolay bir şekilde emilir. 48 saat gibi uzun bir süre boyunca cildinizin nemli kalmasını sağlar. Ayrıca düzenli kullanımda 2 hafta içerisinde cildinizin daha sıkı olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

 

HAMİLELİKTE ÇATLAK KARŞITI YAĞ KULLANMAK SAĞLIKLI MIDIR?

Merak edilen konulardan bir tanesi de hamilelikte yağ kullanımı ve bunların kendinize uygun olup olmadığıdır. Hormonlar nedeniyle ciltte gerçekleşen değişikliklerden doğan görüntülere doğal yağlar ile de müdahale edilebilir. Özellikle cildin gerildiği ve kasıldığı 6. ay ve sonrasındaki dönemlerde çatlak karşıtı yağlar kullanılabilir. Tercih edebileceğiniz çatlak karşıtı yağ çeşitlerinden bazıları şunlardır;

 • Badem Yağı
 • Tatlı Badem Yağı
 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Kalendula Yağı
 • Aloe Vera Yağı

Yaşamın en büyülü olaylarından bir tanesi olan hamilelik sürecinde cildinizde oluşan değişiklikleri ve problemleri düşünmek zorunda kalmamak için hem doğal yöntemleri hem de özel olarak formüle edilen krem ve yağları tercih edebilirsiniz.