GÜNEŞ ALERJİSİ NEDİR?
GÜNEŞ ALERJİSİNDEN KORUNMAK İÇİN ÖNERİLER

GÜNEŞ ALERJİSİ NEDİR?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte güneşin ve yüksek sıcaklığın neden olduğu rahatsızlıklar kendisini göstermeye başlar. Bunlardan biri de güneş alerjisidir. Bu alerji güneş ışınlarına doğrudan maruz kalan ciltte zararlı etkilerin ortaya çıkması durumu olarak anlatılabilir. Güneş alerjisi, nadir görülen bir durum olsa da polimorf ışık patlaması aslında oldukça yaygındır. Tıbbi literatürde güneş alerjisi ile ilgili olarak kullanılan terimlerden biri olan polimorfik ışık patlaması cildin UV ışınlara karşı olumsuz tepkileri şeklinde tanımlanabilir. Bu durumda genel olarak kaşıntı ve kızarıklık olarak ortaya çıkar. Ayrıca ağrıya, ölçeklenmeye, kabarcıklara, ciltte lekelere, kurdeşene ve farklı pek çok semptoma neden olabilir. Dünya nüfusunun yaklaşık %20’sinde görülmektedir. Güneş alerjisi ve polimorf ışık patlaması sıklıkla birbirleri yerine kullanılan terimlerdir.

Güneş alerjisi olan kişilerin ciltlerinde UV ışınlardan dolayı kırmızı çizgi ve benekler oluşur. Bu kızarıklıklar acı ve kaşıntı hissini de beraberinde getirir. Bu kişiler özellikle güneş ışınlarının yoğun olduğu aylarda zorluk yaşar. Güneş ürtikeri olarak da bilinen bu alerjinin nedeni ise tam olarak bilinmemektedir. Ancak uzmanlar bazı kişilerin genetik olarak güneş alerjisine sahip olmaya daha yatkın olduğunu ortaya koymuştur.

GÜNEŞ ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Güneş alerjisi UV ışınlara doğrudan maruz kalındığında ciltte meydana gelen çeşitli reaksiyonlarla kendisini gösterir. Güneşe çıkıldığında ciltte kızarıklık ve kaşıntı oluşur. Bu durum kurdeşen oluşmasına neden olabilir. Ayrıca nefes almada da zorluklar görülebilir. Güneş ışığına maruz kalan kişide baş ağrısı ve mide bulantısı da olabilir. Belirtilerin yoğunluğu güneşe maruz kalınan süre ile doğru orantılıdır. Güneş alerjisinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kızarıklık
 • Ağrı veya kaşıntı
 • Ciltte kabarcıklar ve kurdeşen
 • Kabuklanma ve kanama
 • Ciltte çizgiler
 • Pullanma
 • Deride yüksek sıcaklık
 • Ciltte ödem ve sertleşme
 • Üşüme
 • Hâlsizlik
 • Mide bulantısı
 • Ateş

Yukarıda sayılanlar güneş alerjisinin en yaygın belirtileridir. Alerji ellerde, yüzde ve gözde görülebilir. Güneş alerjisi bazı kişilerde hapşırma gibi tepkilere de neden olur. Bu belirtiler görülürse uzman bir doktora başvurmak güneş alerjisinin tedavisi için çok önemlidir. Yoğun semptomların tedavisi için ilaç kullanımı gerekebilir. Ürünlerimiz alerji ve tahriş riskini azaltamaya yardımcı olurlar. Güneş Kremi olarak NIVEA Hassas serisinden Koruma Güneş Spreyi veya Güneş Alerjisine Karşı Güneş Spreyi’ni tercih edebilirsiniz.

 

Güneş Alerjisi Kimlerde Olur?

Güneş alerjisinin nedeni tam olarak belli olmasa da kalıtsal özelliklerin bu duruma etkisi olduğu söylenebilir. Cildiniz bazı maddelere temas ettikten sonra güneş ışığına maruz kaldığında alerji tetiklenebilir. Bu tür ürünler arasında en yaygın olanlar dezenfektanlar, kokular ve güneş kremlerinde bulunan bazı kimyasal maddelerdir. Dermatite sahip olan kişiler de güneş alerjisi risk grubunda yer almaktadır. Ayrıca güneşe alerjisi olan ebeveyniniz veya kardeşiniz varsa bu durum ile karşılaşma olasılığınız daha yüksektir.

Yüksek risk grubunda bulunanlar:

 • Açık ten rengine sahip olan kişiler
 • Kadınlar
 • Ailede güneş alerjisi öyküsü olan kişiler

Cildiniz bazı ilaçların kullanımı ile birlikte daha hassas hâle gelir. Güneş alerjisinin oluşmasının en önemli nedenleri arasında bu ilaçlar da yer almaktadır. Sivilce tedavisi için kullanılan ilaçların da güneş alerjisine neden olma ihtimâli vardır.

GÜNEŞ ALERJİSİNE KARŞI NASIL ÖNLEM ALINABİLİR?

Eğer güneş alerjiniz veya duyarlılığınız varsa aşağıdaki adımları uygulayarak reaksiyonlara karşı önlem alabilirsiniz.

 • 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten kaçının.
 • İlkbahar ve yaz aylarında daha fazla güneş ışığına maruz kalındığı için alerjinin görülme sıklığı artar. Bu nedenle gün içinde her zaman yüksek faktörlü NIVEA güneş kremlerini kullanabilirsiniz . NIVEA Hassas serisinden Anında Koruma Güneş Spreyi veya Anında Koruma Güneş Alerjisine Karşı Güneş Spreyi’ni tercih edebilirsiniz, bu ürünler alerji ve tahriş riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • Cilt hücrelerinin güneş ışığına adapte olması için dışarda geçirdiğiniz vakti yavaş yavaş arttırın.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirin.
 • Koruyucu kıyafet giyin ve güneş gözlüğü takın. Geniş kenarlı şapkalar ve uzun kollu gömlekler cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur. Bunun için gevşek ve ince bir dokumaya sahip olan kumaşlardan kaçının. Çünkü UV ışınları ince kumaşlarından arasından geçebilir.
 • Güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi kullanın. En az SPF 30 özelliğe sahip olan NIVEA güneş kremini tercih edebilirsiniz. Güneş kremini bolca uygulayarak ve her iki saatte bir yenileyerek UV ışınların zararlı etkilerinden korunabilirsiniz. Koruyucu kremleri güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulamalısınız.
 • Güneş alerjinizi tetikleyen ürünlerden kaçının. Bu ürünler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Bu önlemler sayesinde güneş alerjisi büyük bir sorun olmaktan çıkar. Hayat kaliteniz üzerindeki olumsuz etkisini basit önlemler ile minimize edebilirsiniz.

GÜNEŞ ALERJİSİ İÇİN HANGİ ÜRÜNLER KULLANILABİLİR?

Güneş alerjisi için güneş kremi kullanmak UV ışınlardan korunmak konusunda önemli bir destektir. Yüksek koruma faktörü olan NIVEA güneş kremlerini kullanarak cilt bariyerini güçlendirebilirsiniz. NIVEA’nın Hassas Anında Koruma Güneş Alerjisine Karşı Güneş Spreyi alerji ve tahriş oluşumu azaltmaya yardımcı olur, tercih edebilirsiniz. Koruyucu kremler güneşe çıkmadan yarım saat önce kullanılmalı ve 2 saate bir yenilenmelidir. Su ile temas ettikten ve kurulandıktan sonra koruyucu krem tekrar sürülmelidir. Bu sayede kremlerin koruyucu etkisinden maksimum fayda sağlamak mümkün hâle gelir.

 

Güneş Sonrası Kremleri

Güneş sonrası kremler kullanarak cildinizi nemlendirebilir ve yatıştırabilirsiniz. Cildi tazeleyen bu kremler güneşin neden olduğu çatlama ve kuruma gibi olumsuz etkilerine karşı destek sağlar. Alerjik ciltler için uygun olan güneşten koruyucu kremler doğru şekilde seçilmelidir. Uygulama zamanı da krem seçimi kadar önemlidir. Hassas ciltler için özel olarak üretilen kimyasal içerik oranı düşük, paraben ve parfüm içermeyen ürünler ile hızlı ve etkili sonuçlar alabilirsiniz. NIVEA tarafından hazırlanan ürünler güneşten korunmanıza yardımcı olur. Güneş sonrası Nem Spreyi ve Güneş Sonrası Hassas Jel Krem ürünlerine bakabilirsiniz.

 

Kortizonlu Kremler

Güneş alerjisi için kullanılan ürünler arasında kortizonlu kremler de yer almaktadır. Reçeteli veya reçetesiz olarak satılan bu kremler kızarıklık ve kaşıntıya iyi geldiği gibi egzama ve benzeri cilt hastalıklarında kullanılmaktadır. Kortizon oldukça ağır ve dikkatli kullanılması gereken bir içeriktir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

 

İltihap Söktürücü İlaçlar

Farklı hastalıkların tedavisinde de kullanılan iltihap söktürücü ilaçlar güneş alerjisi için de tercih edilmektedir. Bu ilaçlar da mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Dozu ve kullanım şekli uzman bir hekim tarafından belirlenmelidir.

GÜNEŞ ALERJİSİNE NE İYİ GELİR?

Gününüzü havuz kenarında veya bir plajda güneşlenerek geçirdiniz fakat şimdi cildinizde kızarıklıklar var. Bu durumda ne yapacaksınız? “Güneş alerjisine ne iyi gelir?” sorusunun cevabı semptomların durumuna göre değişiklik gösterir. Hafif olan vakalarda semptomları ve belirtileri gidermek için güneşten kaçınmak yeterlidir. Bazı güneş alerjisi vakalarında ise ilaç kullanmak gerekebilir. Güneş alerjisinden kaynaklanan döküntüler genellikle 10 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur. Hangi durumlarda ilaç kullanılması gerekip gerekmeyeceğini ancak uzman hekimler belirleyebilir. Bu nedenle uzman bir hekime danışmanız önemlidir.

Güneş alerjisi nedeniyle oluşan ağrı ve kaşıntı şikayetini azaltmak için heksilen glikol içeren kremler kullanabilirsiniz. Cildinizin iyi bir şekilde nemlenmesini sağlayarak gerginliği azaltan kremler tercih edebilirsiniz. Alerjinin yeniden başlamasına karşı destek sağlamak için cildinize UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyan NIVEA güneş koruyucu losyonları sürebilirsiniz.

“Güneş alerjisi nasıl geçer?” sorusuna yanıt olarak, krem ve ilaçlar dışında, farklı doğal ürünler de önerilebilir. Ancak tüm bu çözümlerin farklı derecede etkili olduğunun bilinmesi önemlidir. Doğal ürünlerin, kremlerin ve ilaçların amaçları ve etkileri farklıdır. İlaçlar tedavi amaçlı olarak, uzman hekim onayıyla kullanılırken, doğal ürünler ve kozmetik ürünler tedavi amacı olmaksızın, alerji etkilerinin oluşmasına veya azaltılmasına karşı destek olunması amacıyla kullanılır.

 

Kabak Çekirdeği Yağı

Kabak çekirdeğinden elde edilen yağ güneş alerjisine karşı doğal bir koruma sağlar. B ve C vitamini açısından zengin olan bu yağ kızaran bölgeye düzenli olarak sürüldüğünde etkisini gösterir. Semptomların hafifletilmesi için tercih edilebilir.

Su

Kuru yapıya sahip ciltler güneş ışınlarını daha yoğun bir şekilde kendilerine çekmektedir. Bu nedenle bolca su içmek çok önemlidir. Cildin su dengesini sağlamak alerji semptomlarının hafifletilmesine destek olur. İdeal nemlilik düzeyine sahip olan ciltler güneşin zararlı ışınlarına karşı daha dayanıklıdır.

Çinko İçerikli Bitkisel Yağlar

Çinko içeren bitkisel yağlar güneş alerjisine iyi gelen ürünler arasındadır. Bu yağlar cilt hassasiyetini gidererek alerjik reaksiyonun nedenlerini ortadan kaldırır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde güneş alerjisinden dolayı oluşan kabarcık ve kızarıklıklar kısa sürede geçer.

BEBEKLERDE GÜNEŞ ALERJİSİNE NE İYİ GELİR?

Bebekler hassas ciltli oldukları için güneş alerjisini yetişkinlerden daha ağrılı geçirir. Hem bebekleri hem de ebeveynleri kâbusa sürükleyen güneş alerjisini geçirmek için kullanılabilecek bazı ürünler vardır.

Bebeklerde güneş alerjisi nasıl geçer diye düşünmemek için gerekli korumanın sağlanması alınabilecek en önemli önlemdir. Bebekler güneş ışığına UV ışınlarına karşı gerekli tüm önlemler alındıktan sonra çıkarılmalıdır. Bebekler 10.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkarılmamalıdır. Bu saat aralığında güneşe çıkılması mecburi ise bebekler için geniş siperlikli olan şapkalar ve uzun kollu giysiler tercih edilmelidir. Bebeğin güneşe çıkma süresi yavaş yavaş arttırılmalı ve cilt hücrelerinin UV ışınlarına adaptasyonu sağlanmalıdır. Alerjik reaksiyona meyilli ve hassas ciltli bebekler için özel olarak formüle edilen koruyucu NIVEA güneş kremlerini kullanarak olası semptomları önlemek mümkündür.

RAHATLATICI GÜNEŞ ALERJİSİ KREMLERİ NELERDİR?

NIVEA’nın güneş sonrası kremleri Aleo vera içermektedir. Doğal aloe vera  ve antioksidan içeren güneş alerjisi için krem çeşitleri rahatlatıcı ve yatıştırıcı formüllere sahiptir. Bu sayede güneş alerjisi olan kişiler tarafından sık tercih edilen kremler arasında yer alırlar. Gün boyu nemlendirici etki sunan bu ürünler cildin kendi koruyucu bariyerini de güçlendirir. Cilt üzerinde yumuşak bir his bırakır. Hafif serinletici etkisi ile rahatlatıcı güneş kremleri hassas ve alerjik ciltlere uygun olarak üretilir. Yapışkan veya yağlı bir his bırakmayan rahatlatıcı kremler cilt tarafından hızlı bir şekilde emilir. Dermatolojik testlerden geçirilerek satışa sunulan rahatlatıcı kremler parfüm, paraben ve cilde zararlı kimyasal içermez. NIVEA’nın güneş sonrası kremleri aloe vera içermektedir, cildi rahatlatmaya yardımcı olurlar.

Güneş alerjisinin nedeninin tam olarak anlaşılamaması herhangi bir kesin tedavi yönteminin de bulunmamasına neden olmaktadır. Yüksek faktörlü NIVEA güneş kremleri kullanmak, mümkün olduğunca uzun kollu giysiler giymek ve geniş kenarlı bir şapka takarak vücudu güneşten korumak var olan alınabilecek en basit ve etkili önlemler olarak öne çıkar. Gerekli önlemleri alarak güneşin, denizin ve kumsalın tadını çıkarabilir, her an keyifli vakit geçirebilirsiniz.