CİLT ÇATLAKLARINI AZALTMAK MÜMKÜN MÜ?

DERİ ÇATLAĞI NEDİR?

Vücudun çeşitli bölgelerinde, pek çok nedenle deformasyon oluşabilir. Bunlardan biri de tanesi de cilt çatlaklarıdır. Hem kadınları hem de erkekleri etkileyen cilt çatlağı, derinin kilo alma, gebelik vb. nedenlerle gerilmesiyle oluşur. Cilt, gözle görülecek derecede incelerek zayıflamaya başlar. Zayıflayan deri, zaman içerisinde yırtılır ve cilt çatlağı görünümünü alır.

Renk farklılıklarını takip ederek çatlağın oluşum sürecini gözlemleyebilirsiniz. Mor ya da kırmızı renkli olanlar yeni; gümüş ve beyaz çatlaklar ise bu izlerin çok daha geçmişte oluştuğunun göstergesidir.

Vücut çatlağı oluşumu 4 ana evrede meydana gelir;

 • 1. evrede yeni ve renkli küçük izler görülür.
 • 2. evrede bu renkli izler beyazlamaya başlar.
 • 3. evrede cilt yırtılmaları ve oyuklar meydana gelir. Dokunduğunuzda hafif bir girinti hissedebilirsiniz.
 • 4. evrede ise çatlağın görünümü belirgin bir seviyededir.

Vücut çatlağı oluştuğunda, gözle kolayca görülebilir. Özellikle göğüs, karın, kalça, sırt ve kol başta olmak üzere vücudun pek çok bölgesinde yer alabilir. Bu cilt sorununun oluşacağı yerde kaşıntı, kızarıklık ve tahriş başlar. Yeterli önlem alınmazsa cilt, kısa sürede yırtılır ve çatlağı oluşumu meydana gelir. Belirtilerin farkında olarak vücut çatlağı oluşumunu en aza indirebilirsiniz.

Ciddi bir problem gibi görünse bile vücut çatlağı, cildin gerilmeye karşı gösterdiği doğal bir tepki olarak nitelendirilebilir. Çatlak kremi ya da çatlaklarda lazer tedavisi gibi pek çok yöntemi tercih ederek deri çatlağı görünümünü azaltabilirsiniz. Özellikle düzenli kullanılan çatlak kremleri, oldukça etkili sonuçlara ulaşmanızı mümkün kılacaktır.

VÜCUTTAKİ ÇATLAKLAR NEDEN OLUR?

Vücut çatlağı, pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilir. En yaygın sebepler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Gebelik döneminde, özellikle karın ve göğüs bölgesinde deri çatlağı oluşumu görülebilir. Bu durum, alınan kilolardan ve vücudun yaptığı ödemden kaynaklanır. Deri, zaman içerisinde gerilerek yırtılır ve karın çatlakları başta olmak üzere pek çok yerde bu durum oluşur. Gebelik çatlak kremi çeşitlerinden birini kullanarak bu durumun önüne geçilebilir.
 • Gebeliğin yanı sıra ani kilo artışı da deri çatlağı oluşumunu hızlandırır. Vücudun pek çok yeri ile birlikte kalçadaki çatlaklar da artar. Obezite hastalarında, kas kütlesinin arttığı bireylerde ve vücut geliştirme sporları ile uğraşan kişilerde bu durum sıkça görülür.
 • Ergenlik dönemine bağlı olarak vücutta değişiklikler gözlenebilir. Bu değişiklerden bir tanesi de vücuttaki çatlaklardır. Hormonlara bağlı olarak gelişen deri çatlağı, bacaktaki çatlaklar başta olmak üzere pek çok yerde görülür.
 • Kullanılan bazı ilaçlar da bu cilt durumunu tetikleyebilir. Deride bulunan liflerin yıkımına sebep olan bu ilaçlar karın, kol ve bacak çatlaklarına sebebiyet verebilir.
 • Bazen bu cilt sorununun oluşmasının bir nedeni olmayabilir. Bu tür cilt deformasyonlarına kadınlarda genellikle göğüs ve kalçalarda, erkeklerde ise bel bölgesi ve kollarda rastlanır. Çatlak giderici kremlerle ya da çeşitli tedavilerle bu durumu azaltmak mümkündür.

CİLT ÇATLAĞININ TÜRLERİ NELERDİR?

Bel bölgesinde, kalçada, sırtta, kolda ve bacakta oluşan bu deformasyonun türleri mevcuttur. Vücut çatlağının oluşumu, 2 ana başlıkta incelenir. Deformasyon türünü tespit ederek ihtiyaç duyduğunuz yöntemi uygulayabilir, bu görüntüye elveda diyebilirsiniz.

İlk aşamada çatlaklar, cilt tonuna kıyasla çok daha kırmızı veya mor bir renk alır. Yüzeysel damarlarda oluşan genişleme, bu renklerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Sonrasında lenf hücrelerinin bu bölgede artış gösterdiği tespit edilir. Zaman geçtikçe çatlaklardaki kırmızı ve mor renk, yerini daha soluk renklere bırakır.

Soluklaşan çizgiler, sonraki aşamalarda ciltte girintiler oluşturur. Kolajen liflerinin azalması ve epidermis tabakasının incelmesi ile birlikte oyuklar kendini belli eder. Çatlak hâline gelen bu oyuklar, tamamen beyaz ve gümüş rengini alır. Bu cilt sorununun türlerini belirlemek, seçilecek çözümü kolaylaştırır. Bu sebeple vücudunuzdaki çatlakları detaylı bir şekilde izlemeli, tür belirlemesini doğru bir şekilde yapmalısınız.

VÜCUT ÇATLAKLARI İÇİN HANGİ YÖNTEMLER KULLANILIR?

Pek çok kişi, daha estetik bir görüntüye kavuşmak için bu cilt sorununu azaltmayı tercih edebilir. Bu tip durumlarda kullanılan yöntemler, vücuttaki çatlağın çözümünde son derece etkilidir. Siz de bu yöntemleri uygulayarak çözümü başlatabilir, çatlaklarınızın azaldığını görebilirsiniz.

 • Bu süreçte su tüketimine dikkat etmek gerekir. Vücudun büyük bir çoğunluğu sudan oluşur. Her bir hücre, kendini yenilemek için suya ihtiyaç duyar. Doğru miktarlarda tüketilen su, nemli ve parlak bir cildin anahtarıdır. Bu sayede cilt, elastik yapısını her daim koruyarak çatlakların azalmasına yardımcı olur.
 • Bu cilt sorununun etkilerini en aza indirmek için nemlendirme işlemlerine önem verilmelidir. Zorlu hava koşulları, cildin kurumasına ve sertleşmesine sebep olur. Bu durum; kızarıklık, kaşıntı ve tahrişe neden olarak çatlak oluşumunu destekler. Kuru ciltler başta olmak üzere her cilt tipi, düzenli olarak nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı gidermek için NIVEA’nın vücut losyonlarından biri tercih edilebilir. Bu sayede vücudunuzu nem açısından yeterli düzeyde besleyebilirsiniz.
 • Cilde yapılan masaj, kan dolaşımını destekleyerek vücuda pek çok fayda sağlar. Bu faydalardan bir tanesi de çatlak izlerini azaltmaya yardımcı olmasıdır. Çatlaklar için NIVEA Q10 Sıkılaştırıcı Vücut Yağını kullanabilirsiniz. NIVEA Q10 Sıkılaştırıcı Vücut Yağı’nın macadamia yağı,avokado&pamuk tohumu yağı içeren formülü ile cildinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.
 • Çatlak görünümü için çözümü evde kendiniz yapabileceğiniz gibi medikal destek de alabilirsiniz. Çeşitli lazer tedavileri, ciltte yer eden beyazlaşmış çatlakların azalmaya yardımcı olmasında rol oynar. Doktorunuza danışarak sizin için en uygun olan çözüm yöntemini belirleyebilir, önerildiği takdirde çözümü çatlaklara etki eden krem ve çatlak için yağ çeşitleri ile destekleyebilirsiniz.

DERİ ÇATLAĞINI AZALTMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Vücudunuzda çatlak yoksa, işiniz çok daha kolay bir hâle gelir. Çatlak oluşumunu azaltmak için birkaç kritere dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Bu kriterler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Bol miktarda sebze ve meyve tüketmek, hücre yenilenmesini destekler. Çilek, domates ve biber başta olmak üzere pek çok gıda hem cildin hem de vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Cildin elastik yapısını koruyarak gerilmelerin önüne geçer. Çinko bakımından zengin yiyecekler, cildin iyileşme sürecine destek olarak çatlak oluşumunun azalmasına yardımcı olur.
 • Doğru ve düzenli miktarda tüketilen vitaminler, cilt bariyerini koruyarak çatlak görünümünün oluşmasını azaltmaya yardımcı olur. Özellikle D vitamini eksikliği, deri çatlağını hızlandırarak yaşam kalitesini düşürür. Hem gıda takviyesi olarak hem de güneşten alabileceğiniz D vitamini, cildinizi besler ve elastik yapısını korur.
 • Özellikle gebelik dönemlerinde kilo kontrolüne dikkat etmek gerekir. Her hamilelikte kilo alınsa da bunun belirli sınırlar içerisinde tutulması tavsiye edilir. Gebelik çatlak kremlerinden ve NIVEA Q10 Sıkılaştırıcı Vücut Yağı’ndan destek alarak bu süreci en iyi şekilde tamamlayabilirsiniz. NIVEA Q10 Sıkılaştırıcı Vücut Yağı hamilelik döneminde oluşan çatlak görünümünü 4 haftada azaltmaya yardımcı olur ve sadece 2 haftada cildi sıkılaştırır.

VÜCUT ÇATLAKLARI İÇİN UYGULANABİLECEK YÖNTEMLER NELERDİR?

Vücut çatlakları için uygulanacak yöntemlerin başında nemlendirici yağlar ve kremler gelir. NIVEA, cilt çatlağını azaltmaya ürünleri ile bu süreçte her zaman yanınızda olur. Cildinizde nem bariyeri oluşturarak çatlak oluşumuna karşı cildi destekler. Çatlaklar ile mücadelede kullanabileceğiniz NIVEA Q10 Sıkılaştırıcı Vücut Yağı macadamia yağı, avokado&pamuk tohumu yağı içeren benzersiz formülüyle ergenlik, kilo alıp verme veya hamilelik döneminde oluşan çatlak görünümünü 4 haftada azaltmaya yardımcı olur ve sadece 2 haftada cildi sıkılaştırır.

NIVEA Q10 Sıkılaştırıcı Vücut Losyonu
Koenzim Q10 ve C vitamininin zengin içeriğiyle desteklenen fomülüyle, 48 saate kadar nemlendirme imkânı sunar. İki güçlü antioksidan, cildin 10 günde gözle görülür derecede sıkılaşmasına ve esnekliğinin artmasına destek olur. Ürün, hızla emilerek ciltte yağlı bir his bırakmaz; günün her saatinde esnekliğin keyfini NIVEA Q10 Sıkılaştırıcı Vücut Losyonu ile çıkarabilirsiniz.

NIVEA Q10 Sıkılaştırıcı Vücut Sütü
Vücudun ürettiği Koenzim Q10, zaman içerisinde azalarak etkisini kaybetmeye başlar. NIVEA Q10 Sıkılaştırıcı Vücut Sütü, bu tür durumlar için özel olarak üretilir. İçerisinde yer alan güçlü formül, cildin elastik yapısını destekleyerek 48 saate kadar yoğun nemlendirme, düzenli kullanımda 10 gün içerisinde vücudunuzdaki sıkılaşma sağlar.