Acne Header

Lekeler İçin Bakımın Gücü

Lekeli ve yağlı cilt için ipuçları

Yağlı parlak ve lekeler cildi sorunlu bir alan haline getirir. Lekeler kontrolden çıkarsa, duygusal bir stres haline gelebilirler. Fakat bunların hepsi geçmişte kaldı. Yağlı bir cilde sahip olsanız bile kusursuz bir cilt elde etmek mümkün!

Yağlı cilde sahipseniz bilmeniz gerekenler

Yağlı ciltler, gerekenden daha fazla sebum üretme eğilimindedir. Bunun çeşitli nedenleri vardır: Genetik yatkınlık, stres ve hormonal dalgalanmalar veya sağlıksız bir yaşam tarzı yağ bezlerini uyarır ve deride kusurlara neden olur

Sebep ve sonuç: lekeler nasıl oluşur?

Dermiste yağ bezleri bulunur ve bunlar doğrudan tüy yollarına bağlıdır. Yağ bezleri çok fazla sebum üretirse, tüy yolları dolup tıkanır ve lekeler gözle görülür hale gelir. Cildin doğal asit katmanı sebumun fazla üretilmesi nedeniyle dengesini kaybeder. Bakteriler gözeneklere nüfuz edebilir ve cilt iltihaplanır.
 

How to look after acne

Aşağıdaki semptomlar yağlı cildi işaret eder

 • Parlak cilt: sebum deride yağlı bir katman olarak görülür
 • Genişlemiş cilt gözenekleri: cilt tarafından çok fazla sebum üretilirse, gözenek duvarları kalıcı olarak genişler
 • Soluk cilt: yağlı ciltlerin dolaşımı iyi olmaz, bu nedenle cilt genellikle soluk görünür.
 • T bölgesindeki lekeler: alın, burun ve çene üzerindeki cilt kirlilikten özellikle etkilenir
 

Yağlı ciltlere nasıl bakılır?

Yağlı cilt çok dikkat ve özel bakım gerektirir. Sebum üretimi cildin daha az parlak bir görünüme sahip olması ve rahatsız edici lekeler ve siyah noktalar oluşmaması için kontrol altında tutulmalıdır. Yağlı cildiniz olsa bile, doğru bakım düzenini takip ederek pürüzsüz bir cilt elde edebilirsiniz.

Deriyi ve gözeneklerin içini temizleyin

Yağlı ciltler için kapsamlı temizlik özellikle önemlidir. Bununla birlikte sabun kullanmayın, bunlar yüz derisini gereksiz yere kurutur ve cildin yağ üretimini harekete geçirir. E Vitamini ve Hydra IQ ile zenginleştirilmiş formülüyle, Arındırıcı Peeling ölü hücrelerden derinlemesine arındırırken cildin doğal nem dengesine zarar vermez. Temizledikten sonra cildinize uygun bir tonik uygulayın. T bölgenize dikkat edin: NIVEA T-Bölgesi Temizleyici Bantlar tamamen ciltteki yabancı maddeleri hedef alır ve siyah noktaları ortadan kaldırır. 
 

Cildinizi ışıltılı hale getirin!

Yağlı cilt aynı zamanda soğuk, ısı ve diğer çevresel etkilere karşı korunmak zorunda olduğu için her zaman bir nemlendirici krem kullanmalısınız. Hafif sıvılar ve jeller özellikle iyidir. Bu gibi cilt tiplerine özel NIVEA Essentials 24 Saat Nem Takviyesi + Matlaştırıcı kremi, parlak cilt görünümünü azaltmak için cildin yağ oranını düşürür.
 

Lekelerle mücadele yöntemleri

Lekesiz cilt için ipuçları: nasıl lekelerin bir adım önünde olunur!

 • Tahriş edici faktörlerden kaçınma: Yağlı ciltler bunlara çok hassas bir şekilde tepki gösterdiğinden, ısı, aşınma ve agresif temizlikten kaçının. 
 • Fazla yağı alın: mat pudralar ve yağsız makyaj yüzdeki aşırı sebumu emer. Yüzünüzün çok parlak olduğunu fark ederseniz, bir kağıt mendil alıp nazikçe sebumu silebilirsiniz. 
 • Lekeler için cilt keseleri ve maskeler: Hafif bir kese ile cildinizden ölü deri hücrelerini ve kirleri haftada 2-3 defa çıkarabilir ve daha sonra maskeyle yumuşatıp nemlendirebilirsiniz. 
 • Güzellik salonunu ziyaret etmek: Profesyonel güzellik uzmanınıza cildinizi düzenli olarak temizletin. Bu cildinizin görünümünde kalıcı bir gelişmeye sebep olacaktır. 
 • Beslenme ve alışkanlıklarınızı değiştirme: Sigara içmek veya stresle boğuşmak gibi sağlıksız bir yaşam tarzına sahip olmanın cildinizin görünümü üzerinde olumsuz etkisi vardır. Sağlıklı beslendiğinizden ve bol miktarda sıvı tükettiğinizden emin olun.

   

Doğal Ev Bakımı

Aynı zamanda şifalı bitkilerle yüz lekeleri ve kusurlarla mücadele edebilirsiniz. Örneğin, aynısafa çiçeği yaprakları antiinflamatuar bileşenler içerir. Yapraklardan bir sıvı hazırlayın. Karışım bir süre boyunca cilde yerleştirilebilecek bir kompres ile uygulanabilir. 

Hızlı ve basit bir buhar banyosu da lekeler ve siyah noktalarla savaşabilir. Sıcak suya birkaç damla papatya özü koyun, başınızın üzerine bir havlu koyun ve yüzünüzü buharın üstünde yaklaşık 5 dakika boyunca tutun. Sıcak buhar gözenekleri açacaktır. Daha sonra, cilt bir arındırıcı maskeyi gerçekten iyi emebilir.

Doğal ev ilaçları
Aynısefa yaprakları veya papatya çiçekleri veya kompres uygulanmış veya buhar banyosu yapan kadın.