Sun protection factor

Hangi güneş koruma faktörüne ihtiyacım var?

Cildiniz için en iyi güneş kremini bulun

Güneş koruma faktörü, bir güneş kreminin cildinizi ne kadar etkili ve ne kadar süre koruyacağını belirler. Cilt türünüz için değerin nasıl hesaplanacağını öğrenin

Güneşin tadını çıkarın - doğru güneş koruma faktörü ile

Güneş Koruma Faktörü (SPF)

İster sahilde veya ister kayak pistlerinde, güneşi severiz. Eğlenir ve iyi hissederiz. Ve kendimizi koruruz. Güneş Koruma Faktörü (SPF), güneş kreminin etkinliğini belirleyen şeylerden biridir. NIVEA güneş koruma ürünleri, güneş yanıklarını ve serbest radikalleri engelleyerek cildi UV ışınlarından korur. Güneşlenmek ne kadar harika olursa olsun, herkes bir şekilde güneş ışığına karşı hassastır.

Cildimiz, saçlarımız ve gözlerimizin rengine bağlı olarak farklı cilt tipleri vardır. Açık renk cilt güneşten koyu cilde göre daha fazla korunmak zorunda olduğu için, her cilt tipi için uygun bir güneş koruma faktörü vardır.
Aşağıdakileri Bilmek Önemlidir: Kendi cilt türünüz için uygun olan SPF cildin kendisinin koruyabileceği süre ile belirlenir. Bu cildin yanmadan güneşe maruz kalabileceği süredir. Cildinizin türüne, yere ve yılın zamanına bağlı olarak, bu, ortalama olarak 5 ila 30 dakika arasında değişir.


gunes-koruma-faktoru

Bu formül size en uygun güneş koruma faktörünü belirlemenizde ve ister sahilde ister dağda, güneş altında rahatlamanıza izin verecek için doğru güneş koruma ürünlerini seçmenizde yardımcı olur.

 

Daha yüksek güneş koruma faktörü

Yüksek bir güneş koruma faktörü, güneşlenmenin zevkini uzatır ve sağlıklı bir bronzluk elde etmenizi sağlar. Güneş koruma faktörleri şu seviyelere ayrılır: Düşük (6-10), orta (15-25), yüksek (30-50), çok yüksek (50+).

Cildim için doğru güneş koruma faktörünü nasıl bulabilirim?

Doğru güneş koruma faktörünü seçerken aşağıdaki kriterler dikkate alınmalıdır:

  • Ne kadar süre güneşte kalmak istiyorsunuz
  • Hangi cilt tipine sahipsiniz?
  • Nerede güneşleniyorsunuz?
  • Ne zaman güneşleniyorsunuz?

 

Tam koruma: kaliteli kremler daha etkilidir

Önemli: Güneş kremlerindeki güneş koruma faktörü esas olarak UVB korumasını tanımlar. Bununla birlikte, NIVEA güneş ürünleri sizi UVA ışınlarından da korur. UVA ve UVB koruması arasındaki doğru oran Avrupa Birliği tarafından önerildiği şekilde tanımlanmıştır. Bu oran tüm NIVEA güneş ürünleri tarafından karşılanmaktadır. 

UV FİLTRELERİ

MİNERAL FİLTRELER

Güneşten korunma ürünlerindeki mineral UV filtreleri çoğunlukla titanyum dioksit ve çinko oksitten oluşur. Bu UV filtrelerinin koruma mekanizması sadece güneş ışığını emme değil, aynı zamanda fiziksel etkiler, yani güneş ışığını yansıtma ve saçmaya dayanmaktadır.

KİMYASAL FİLTRELER

Buna ek olarak, sadece UV radyasyonunu absorbe eden koruma mekanizmalarına sahip kimyasal UV filtreleri de bulunmaktadır. Bu durumda zararlı UV radyasyonu ısı enerjisine dönüştürülür. İstenilen UVA/UVB korumasını elde etmek için, optimum bir koruma spektrumu elde etmek adına farklı UV filtreleri birbirleri ile kombine edilir. Elde edilecek güneş koruma faktörüne ek olarak, duyu ile ilgili konular ve su direnci gibi diğer kriterler de doğru filtrelerin seçiminde rol oynar.

DNA HASARININ ÖNLENMESİ

UVA ışınları ciltte herhangi bir acı verici semptoma neden olmaz, ancak deri hücrelerinin çok derindeki tabakalarına nüfuz eder. Serbest radikallerin oluşumunu teşvik eder ve uzun vadede hücrelere ve DNA'ya zarar verebilir. UVB ışınları 'yalnızca' üst deriye nüfuz eder. Cildinizin bronzlaşmasının yanı sıra güneş yanığı ve cilt kanserinden de sorumludurlar. DNA'ya doğrudan zarar verebildikleri için cilt kanserine neden olabilirler. Güneş koruma ürünlerini kullanmak, UVA/UVB radyasyonunun olumsuz etkilerinden korumamıza yardımcı olur. 

Güneş kremini uygulama

Yüksek bir güneş koruma faktörü UV ışınlarından daha düşük bir faktöre kıyasla daha iyi koruma sağlar. 

Uzun süreli, doğal bronzluk

Kendinizi yüksek bir güneş koruma faktörüyle koruyorsanız, cildiniz doğal bir bronzluk elde etmesi daha uzun sürer. Fakat, bu şekilde, bronzlaşma daha az risk içerir ve bu nedenle daha sağlıklıdır. Dahası, bronzluğunuz daha uzun sürecektir.

Heyecan verici haberler: NIVEA SUN cildin doğal bir şekilde bronzlaşmasını etkinleştiren yeni bir ürün geliştirdi: NIVEA® SUN Protect & Bronz serisi, cildin kendi melanin üretimini aktive eden doğal bir bitki özütü içeriyor. Melanin vücut tarafından doğal olarak üretilir ve cildi korumak ve bronzlaştırmakla görevlidir. Sonuç: uzun ömürlü ve doğal bir bronzluk.

Sizin için önerilerimiz