SIK SORULAN

SORULAR

Güneşten Korunma Hakkında Bilmen gerekenler

Güneş korumasından UVA ve UVB filtrelerine kadar, cilt bakımı ve güneş koruması hakkında öğreneceğin çok şey var.

GÜNEŞ KORUMASI

1 DOĞRU GÜNEŞTEN KORUMA FAKTÖRÜNÜ (GKF) NASIL SEÇERİM?
Gerekli güneş koruma faktörünün seçimi cildin yanmadan güneşe maruz kalabileceği süreye bağlıdır. Bu süre, cilt tipine, yer ve mevsime bağlı olarak ortalama 5 - 30 dakika arasındadır. Güneş koruma faktörü güneş yanığına karşı koruma derecesi hakkında bir gösterge sunar ve güneş koruma faktörü yükseldikçe güneş yanığına sebep olan UV radyasyonunun miktarı düşer. Güneş koruma faktörü cilt tipi, mevsim ve bulunulan yere göre seçilmelidir.
2 ÜRÜN KULLANIMINI TEKRARLAYARAK GÜNEŞTEN KORUMA SÜRESİ UZATILABİLİR Mİ?
Seçtiğin güneş koruma faktörü, o gün boyunca cildini tehlikeye sokmadan güneş altında kalabileceğin süreyi belirler. Güneş koruma faktörünü tekrar uygulamak bu süreyi uzatmaz. Ancak güneş koruma faktörünün etkin şekilde çalışması için özellikle yüzdükten ve kurulandıktan sonra ürünü tekrar uygulamak gerekmektedir.
3 "ANINDA ETKİ" NE DEMEKTİR?
NIVEA SUN koruma ürünleri, uygulama sonrasında anında güneş yanığı ve erken cilt yaşlanmasına karşı koruma sağlar. "Anında koruma", UVA ve UVB korumasının uygulamadan hemen sonra garanti edildiği ölçüde koruma sağlayacağı ve etki etmesi için ekstra bir süreye ihtiyaç olmadığı anlamına gelir. Dolayısıyla, ürünü uyguladıktan hemen sonra güneşe çıkabilirsin. Plaja giderken yolda bile yüksek oranda UV ışınına maruz kalabileceğin için, dışarı çıkmadan önce güneş koruma ürününü sürmelisin. Vücudunun tüm bölgelerinin UV ışınlarından korunması için bol miktarda ürün sürmekte fayda vardır.
4 DAHA YÜKSEK BİR GÜNEŞ KORUMA FAKTÖRÜ DAHA AZ BRONZLUK MU SAĞLAR?
Daha yüksek bir Güneş Koruma Faktörü, UV ışınlarının etkisini düşük faktörlere göre daha fazla azaltır ve daha iyi bir koruma sağlar. Bu sebeple cildin bronzlaşması için daha fazla zamana ihtiyacın olur. Ancak yüksek koruma ile bronzlaşmak cilt için daha zararsızdır ve bu bronzluk daha kalıcıdır.
NIVEA SUN'ın Protect & Bronze ürünü ile artık bronzlaşma ve güneşten korunma arasında bir tercih yapmak zorunda değilsin. Protect & Bronze yüksek korumanın yanı sıra, cildin doğal bronzlaşmaya yardımcı olur.  Ayrıntılı bilgi için, ürün kataloğuna bak.
5 GÖLGEDE BRONZLAŞABİLİR MİYİM?
Evet, çünkü UV ışınları birçok yüzeyden geçerek yansır. Dolayısıyla, gölgede de bronzlaşılır.
6 YÜZERKEN GÜNEŞ YANIĞI OLMAK MÜMKÜN MÜ?
Ne yazık ki, mümkün. UVB ışınlarının %60'ı ve UVA ışınlarının %85'i suyun 50 cm derinliğine kadar ulaşmaktadır. Suya dayanıklı güneş koruma ürünleri sudayken güneş yanığı riskini azaltır.
7 ÇOCUKLAR NEDEN YETİŞKİNLERDEN FARKLI GÜNEŞTEN KORUMA ÜRÜNLERİNE İHTİYAÇ DUYARLAR?
Çocuklar UV ışınlarının sebep olduğu cilt hasarına karşı özellikle risk altındadır. Hassas ciltleri savunmasızdır. Özellikle küçük çocukların ciltlerinde kendilerini UV ışınlarından korumaya yönelik cilt onarım mekanizmaları gelişmemiştir. Çocukluk döneminde meydana gelen güneş yanıkları daha sonraki yıllarda ciddi cilt hasarlarına yol açabilir. Buna ek olarak çocuklar genellikle uzun süre suda kalmayı ve yüzmeyi severler. Bu sebeple çocuklara özel ürünler suya karşı çok daha dayanıklı olmalıdır. Ekstra suya dayanıklı NIVEA SUN Kids güneş losyon ve spreyleri, UV koruması kaybını minimuma indirger ve uzun süre yüzme veya suda kalmaya karşı bile yeterli koruma sağlar. Ancak, her yüzmeden sonra güneş koruma ürününü tekrar uygulamanı tavsiye ediyoruz.
8 EV VEYA ARABA CAMLARI UV IŞINLARINA KARŞI KORUR MU?
Camlar UVB ışınlarının yaklaşık %35'ini ve UVA ışınlarının ise tamamına yakınını geçirir.
9 GÜNEŞ KORUMA ÜRÜNLERİNİN RAF ÖMRÜ NE KADARDIR?
Tüm NIVEA SUN güneş koruma ürünleri, doğru şekilde saklandığında, en az 30 ay raf ömrüne sahiptir. NIVEA Sun ürünlerinin açıldıktan sonra tazelik süresi 12 aydır.
10 BEBEKLERDE HANGİ YAŞTAN İTİBAREN GÜNEŞ KREMİ KULLANILABİLİR?
NIVEA SUN Kids ürünleri, 1 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. 1 yaş altı bebekler için NIVEA Sun Baby ürününü kullanabilirsin. Bebek ve küçük çocukların 3 yaşına kadar ciltlerinin kendi koruma sisteminin henüz tam olarak gelişmemiş olması nedeniyle doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması gerektiği dermatologlar tarafından belirtilmektedir.
11 BULUTLU BİR GÜNDE GÜNEŞ YANIĞI OLMAM, DEĞİL Mİ?
Buna güvenme! Bulutlar, UV ışınlarını filtre edebilirler ancak bu durum bulutun tipine ve kalınlığına bağlıdır. Gri ve bulutlu görünen bir gökyüzü UV ışınlarını ancak %20 oranında azaltabilir. Kum, su ya da kar gibi yansıtıcı yüzeyler eklendiğinde, bulutlu bir günde dahi kendini güneşin UV ışınlarına maruz kalmış bulabilirsin!
12 BRONZLAŞMAYA BAŞLAR BAŞLAMAZ KULLANDIĞIM GÜNEŞ KORUMASINI DÜŞÜREBİLİR MİYİM?
Cilt bronzlaşarak kendini güneşten korumaya çalışır. Ancak bu doğal koruma mekanizması, güneş koruma ürünlerinin koruma faktörü kadar güçlü olmaz. Bu sebeple bronzlaşsan bile tatil süresince kendine uygun güneş korumasını kullandığından emin olmalısın.

GÜNEŞ VE CİLT

1 GÜNEŞ ALERJİLERİNİN BAŞLICA NEDENİ NEDİR?
İnsanlar bağışıklık sisteminin UVA ışınları kaynaklı oksidatif strese tepki vermesi veya kullanılan kozmetik ürünlerin UVA ışınları ile tepkimeye girmesinden dolayı güneş alerjisi olabilirler. Güneş alerjisi UVA ışınlarına çok kısa süre maruz kalındığında bile baş gösterebilir. Genellikle, kızarıklık, kaşıntı, ciltte kabartı ve mide bulantısı gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Modern güneş koruma ürünleri genellikle güneş alerjilerini önleyecek oranda UVA koruması içermektedir.
2 UVB IŞINLARININ ETKİSİ NEDİR?
UVB ışınları cildin derinliklerine nüfuz ederek güneş yanıklarına, DNA hasarına ve dolaylı olarak pigmentasyon ve cilt kanserine sebep olur.
3 UVA IŞINLARININ ETKİSİ NEDİR?
UVA ışınları, bağ dokunun derinliklerine nüfuz eder ve erken cilt yaşlanmasına sebep olur. Ayrıca, UVA ışınları serbest radikallerin oluşumunun, doğrudan pigmentasyonun , cilt kanseri olma riskini yükselten dolaylı DNA hasarlarının ve güneş alerjilerinin sorumlusudur.
4 BRONZLAŞMAMI SAĞLAYAN NEDİR?
Cilt UV ışınlarına maruz kaldığında renginin koyulaşmasını sağlayan melanin maddesini üretmeye başlar. Melanin'in amacı cildi UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı bir zırh görevi görerek cildi korumaktır.
5 NEDEN BAZI İNSANLAR DİĞERLERİNE GÖRE DAHA KOLAY BRONZLAŞIR?
Cildin bronzlaşmasını sağlayan ve pigment oluşturan hücreler genetik olarak belirlenir. Sayıca ne kadar fazla ve etkinlerse, kişi o kadar hızlı ve yoğun bronzlaşır.
6 GÜNEŞ KORUMA FAKTÖRÜ (GKF) NASIL ÇALIŞIR?
Cildin kendi kendini korunma süresi, güneş kremi uygulamadan güneş altına çıktığında güneş yanığı olana kadar geçirdiği süredir. Bu süre de cilt tipine bağlı olarak 5 ila 30 dakika arasındadır. Bu süreyi güneş koruma faktörü ile çarptığınızda, sürdüğünüz güneş koruma faktörü ile yanmadan güneşin altında kaç dakika kalabileceğinizi verir.
7 GÜNEŞİN GÖZLE GÖRÜLEN IŞINLARININ CİLDİME ZARAR VERMEDİĞİ DOĞRU MU?
Gözle görülen güneş ışınları, çok parlak şekilde yansımadığı sürece, zararlı değildir. Ancak gözle görülen ışınlar her zaman cildine zarar verebilecek olan UV ışınları ile birlikte hareket eder.
8 SU, DİĞER YÜZEYLERE GÖRE GÜNEŞ IŞIĞINI DAHA FAZLA MI YANSITIR?
Su, Güneşin UV ışınlarının %10'unu yansıtır. Buna karşılık, ışığı en çok yansıtan yüzey olan kar, ışınların %30'unu yansıtır. Kum ise %15-25 oranında yansıtma ile sudan daha fazla güneş ışını yansıtır. Çimin bile güneş ışığının %6'sını yansıttığını biliyor muydun? Kış sporları yaparken güneş koruması kullanmayı ihmal etme!
9 GÜNEŞ IŞIĞI NEDEN KENDİMİ DAHA İYİ HİSSETMEMİ SAĞLIYOR?
Birçok kişi güneşli günlerde kendini çok daha iyi hisseder. Güneş ışığı, fiziksel sağlığımızın birçok yönünü olumlu etkileyen D vitamini için gereklidir. Fiziksel sağlığımız yerinde değilse, mutsuz hissetmek kaçınılmazdır.

GÜNEŞ SONRASI

1 NEDEN GÜNEŞ SONRASI ÜRÜNLER KULLANMALIYIM?
Güneş altında geçirilen bir günden sonra, ciltte kuruluk ve sıcaklık hissi olabilir, bu durum yoğun bakım gerektirir. Güneş sonrası ürünlere cildi nemlendirmek, ferahlatmak ve serinletmek için ihtiyacın vardır.
2 GÜNEŞ SONRASI ÜRÜNLERİ STANDART VÜCUT LOSYONLARINDAN FARKLI MIDIR?
Güneş, su ve rüzgar cildi kurutur. Güneşte geçirilen bir günden sonra, cilt gerilir ve hassaslaşır. Cildi nemlendirecek, serinletecek ve yatıştıracak maddelere ihtiyaç duyar. Bunlar sayesinde hızla iyileşip yenilenir. Bu nedenle, güneş sonrası ürünlerin çok hafif bir dokusu vardır ve cilde serinlik hissi verir. Her şeyden önemlisi, güneşin gerdiği cildin ihtiyacı olan ekstra nemi sağlar.